Просечна плата за Археолог во Македонија?

Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Здраво на сите,јас сум ученик во средно стручно училиште.

Ме интересира колку се движат платите на искусните археолози во Р.М
Јас имам голем интерес за да појдам на факултет за Археологија,што би ми препорачале вие,дали се има некој запознато со ова,дали некој планира да се запише на факултетот?
Дали може да се најде работа со оваа струка.
И во меѓувреме истотака ме интересира метеорологијата,каде се наоѓа тој факултет?
Благодарам за вашите мислења и совети :)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.649
Поени од реакции
13.112
Здраво на сите,јас сум ученик во средно стручно училиште.

Ме интересира колку се движат платите на искусните археолози во Р.М
Јас имам голем интерес за да појдам на факултет за Археологија,што би ми препорачале вие,дали се има некој запознато со ова,дали некој планира да се запише на факултетот?
Дали може да се најде работа со оваа струка.
И во меѓувреме истотака ме интересира метеорологијата,каде се наоѓа тој факултет?
Благодарам за вашите мислења и совети :)
Освен ако имаш акал и желба да го студираш ова (вклучува многу повеќе објективно гледање на пра/историјата, како и огромна пасија за одреден временски период и простор на географската карта во која би специјализирал, по мене не си го губи времето.
@LordDragonII @arheolog @Ska Maniac можете поише инфо да му дадете на младиќов.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Здраво на сите,јас сум ученик во средно стручно училиште.

Ме интересира колку се движат платите на искусните архелози во Р.М
Јас имам голем интерес за да појдам на факултет за Архелогија,што би ми препорачале вие,дали се има некој запознато со ова,дали некој планира да се запише на факултетот?
Дали може да се најде работа со оваа струка.
И во меѓувреме истотака ме интересира метеорологијата,каде се наоѓа тој факултет?
Благодарам за вашите мислења и совети :)
Oд многуте археолози кои ги знам само мал број работат во струката, има премногу археолози а премалце работни места, па има археолог кој држи кафана, археолог - наставник по историја, археолог кој држи продавница за чевли, археолог кој работи во архива, археолог кој приватно правеше надгробни споменици, археолог кој беше секретар во една фирма, археолог кој продаваше сувенири.... (овие се само тие шо ги знам или знаев лично)
Работно место денес носи околу 25-27 иљадарки плус едно време носеше и убави дневници за секој ден на терен, оваи не е многу ако работиш во некоја пустелија па таму и спиеш и се какаш зад грмушки и јадиш конзерви и идиш дома 1-2 неделно али е супер ако е локалитетот блиску до дома па секој ден одиш како на работа, работата на терен е на жешко в прашини пополека и со трпение али знае да биди интересно... имам доста искуство со теренска археологија али не сум археолог и секогаш кога в дупка покриен со прашина на 37 степени ќе видев археолог како 2 сати пополека гребуцка слој по слој земја на мало делче од сонда пошто нешо интересно му се видело, ќе го прашав “Ти бе немаш мајка - татко, па си станал археолог?“
 

LudVonzemjanin

Уфолог,Луд теоретичар,Гејмер.
Член од
11 септември 2016
Мислења
76
Поени од реакции
15
Здраво на сите,јас сум ученик во средно стручно училиште.

Ме интересира колку се движат платите на искусните археолози во Р.М
Јас имам голем интерес за да појдам на факултет за Археологија,што би ми препорачале вие,дали се има некој запознато со ова,дали некој планира да се запише на факултетот?
Дали може да се најде работа со оваа струка.
И во меѓувреме истотака ме интересира метеорологијата,каде се наоѓа тој факултет?
Благодарам за вашите мислења и совети :)
Повеќе би успеал во странство отколку во Македонија , Нема премногу археолошки локалитети во Македонија ...
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.649
Поени од реакции
13.112
Повеќе би успеал во странство отколку во Македонија , Нема премногу археолошки локалитети во Македонија ...
Не дека нема.... има.
Само многу малку се работи на нив, има чат пат некое проектче, пред 10 години имаше потенцијал да се развие оваа гранка, но ептен слабо се покажа, поготово по инцидентите на Кале и „фарсата“ со Паско Кузман. За странство е подобро, ако и само ако имаш желба да специјализираш на тој еден локалитет (период и место), се` друго води кон оноа што Лет3 погоре го пиша. Можеш да бидеш и историчар, и слаткар, и било што со диплома од археолог. Така да, ако немаш конкретна пасија кон одреден историски период, но истотака ако бркаш ветерњачи и митови без ронка историска објективност, тогаш подобро не си ја мачи душата.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
На најискусниот (а можда и најдобриот) археолог од Македонија шо носит 3 сатој на рацете „платата“ му се мереше во милиони. Арно ама зошто профитот не го делеше со извесни лица појќе веќе не копат.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Метеорологија се студира на Природно - математичкиот факултет одсек Физика
Археолог е прекрасно занимање, но не е занимање да се збогатиш и да имаш голема плата. Ако те интересира обавезно студирај, но не очекувај богатство. Никој не се занимава археологија за да стане богат.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.575
Освен ако имаш акал и желба да го студираш ова (вклучува многу повеќе објективно гледање на пра/историјата, како и огромна пасија за одреден временски период и простор на географската карта во која би специјализирал, по мене не си го губи времето.
@LordDragonII @arheolog @Ska Maniac можете поише инфо да му дадете на младиќов.
Што си ме тагнал мене ?
Мене само сон ми беше археологија. Сега со бело работам .
Шијам венчаници.
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Ja na teren zimav do 18.000 sea nema tereni i dremam doma ,pa sea ti sam donesi zaklucok kolku rabota ima za arheolozi
Сега очигледно е дека нема работа за архелози во Македонија...[DOUBLEPOST=1474559829][/DOUBLEPOST]Дали некој е запознат со метеорологијата или некој има пријател што работи во метеоролошка станица итн...
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
Метеорологија се студира на Природно - математичкиот факултет одсек Физика
Археолог е прекрасно занимање, но не е занимање да се збогатиш и да имаш голема плата. Ако те интересира обавезно студирај, но не очекувај богатство. Никој не се занимава археологија за да стане богат.
vo mkd nemozis vo nisto da se zbogatis, ke imas samo za lebot , taka funkcionira sistemot vo mkd
 

Kajgana Shop

На врв Bottom