Пронајдениот Грифин, доказ за престолнината Пегаст и Александар

Член од
9 ноември 2011
Мислења
73
Поени од реакции
25
Prvo aj da razgranicime sto e metodologija. Vtoro zad tie trudovi koi izleguvaat od katedrite stojat naucnici so renome koi so siot svoj ugled zastanuvaat zad toa sto go pisuvaat. Treto ako ima i najmalku vistina vo tvrdenjata na paonot zosto ne gi objavi vo nekoj megjunaroden naucen magazin so visok impakt-faktor? E tuka e razlikata megju naukata i sarlatanstvoto. Vo naukata znaenjata i podatocite se tocni i proverlivi... A kaj genijalecov? Samo eden primer od golemiov bogomakedonec i negovoto znaenje. Toska Serski ubiec na Goce Delcev, t.e. vlavot Grilas od Kukus. Mene i kako skoluvan istoricar i kako covek mi e smesno. Prvo e glupo, vtoro ne e vistina, treto ne moze nikako da go dokaze tvrdenjevo. Tolku od mene za ovaa tema
 
Член од
6 август 2012
Мислења
174
Поени од реакции
77
Prvo aj da razgranicime sto e metodologija. Vtoro zad tie trudovi koi izleguvaat od katedrite stojat naucnici so renome koi so siot svoj ugled zastanuvaat zad toa sto go pisuvaat. Treto ako ima i najmalku vistina vo tvrdenjata na paonot zosto ne gi objavi vo nekoj megjunaroden naucen magazin so visok impakt-faktor? E tuka e razlikata megju naukata i sarlatanstvoto. Vo naukata znaenjata i podatocite se tocni i proverlivi... A kaj genijalecov? Samo eden primer od golemiov bogomakedonec i negovoto znaenje. Toska Serski ubiec na Goce Delcev, t.e. vlavot Grilas od Kukus. Mene i kako skoluvan istoricar i kako covek mi e smesno. Prvo e glupo, vtoro ne e vistina, treto ne moze nikako da go dokaze tvrdenjevo. Tolku od mene za ovaa tema
Само во институциите ли знаат што е методологија....свашта !
Друго,за реномето и угледот. Историја е природна наука и како таква е подлежна на промени,а овие реномираните токму заради своја лично егоистична причина не сакаат да ги видат новите податоци и факти ,инаку ќе мора дипломите во канта да ги фрлат. И трето, нема шо да докажува за Грилас,Павле Дел-Илиев му е бил дедо,тој има фамилијарни (лично-изворни) информации по темата.

п.с Помина времето на институционализирање на вистината,не проаѓаат афторитетите,се бара бистар мозок-неинструиран !
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
73
Поени од реакции
25
Istorijata prirodna nauka? Ova nekoja nova klasifikacija ke da e. Kako majkata tie renomiranite rabotat na dokumenti i toa od razlicna proviniencija a vakvite "istrazuvaci" si pisuvaat odpamet sto ke im tekne. I koj e toj dedo mu. Uste nesto, ako postoese takov Grilas ke bese vekje poznat vo naukata. Ne mislis li deka sovremenicite na delcev ne znaea koj e toj i za sto se zalaga? Eve Paonot ni vika deka se zalagal za kralstvo Makedonija. Kakvo crno kralstvo megju republikanci? Odime ponatamu. Gjorce Petrov i Jane Sandanski ja likvidirale kralskata familija Delcevi? Da se smeam ne mozam glupo e covek da se smee na ova, no treba seriozno da se zagrizi za onie koi ova go prifakjaat zdravo za gotovo bez nikakvi ponudeni dokazi i argumenti. Ponatamu Pjotr Guli od Drac. Uste edna nevidena glupost. Mnogu dobro e poznato i potvrdeno so dokumenti deka krusevskite vlasi doagjaat od Moskopole po negovoto unistuvanje od strana na Ali pasa Janinski. Da pisuvam ponatamu. Za onie tvrdenja koi ti gi kazuv as daj eden i edinstven argument ili dokument, jas ke dadam najmalku sto deka ne se tocni. Bistar mozok bez istorisko znaenje da objavuva "istoriski vistini"-ne biduva. Razberi deka naucnata metodologija ne se sluzi so baba vangja i astralni proekcii, tuku so dokumenti i svedostva koi mozat da se proverat. A da se pluka po naucni avtoriteti od strana na nekoj koj nema nikakvo strucno obrazovanie vo dadenata oblast vo najmala raka e teska navreda
 
Член од
6 август 2012
Мислења
174
Поени од реакции
77
Немам намера да се докажувам или објаснувам ниту осеќам таква потреба ,а од аргументите на марионетите на властите-Власите ми е доста.
За Паввов ќе кажам само едно.Од се она што има напишано и кажано само 2 % да е точно би било достигнување за светски респект.

Вангел(Главниот 2014тичар) знае кој е тој човек во Македонија што директно посочува точни локации на археолошки локалитети ,до сега прку 5000 на основу на “Баба Ванѓа“. :tapp:
Далеку од духовноста заглавени во материја ,тешко дека ќе ве осветли вистината !
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
73
Поени од реакции
25
ajde toj sto veli ama daj barem eden dokaz za tvrdenjava i prosvetli ne nas platenicite i zabludenite
 

Kajgana Shop

На врв Bottom