Проект:Македонија 2019

Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.637
Јасно се гледа дека Моцарт, Бетовен, Вивалди, Штраус и останатите влечат инспирација од македонскиот фолклор.
Многу влијателна музика, точно. Јас на пример досега во живот немам присуствувано на свадба, веселба, па дури и викенд излегување во кафана на кое немало чалгии. Чалгиите се доминантни во нашата музичка традиција.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Мисата на Моцарт и концертите на Бетовен и Вивалди се авторски, а не народни. И каде ја препозна инспирацијата од македонскиот фолклор, во кој дел поточно, мелдочноста, текстурата, сентиментот?
Тие се народни уметници бидејќи музиката не ја прават за себе туку за нивните слушатели кои се претставници на народот. Исто така барокот е народна уметност бидејќи зградите се правени за доброто на народот.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Многу влијателна музика, точно. Јас на пример досега во живот немам присуствувано на свадба, веселба, па дури и викенд излегување во кафана на кое немало чалгии. Чалгиите се доминантни во нашата музичка традиција.
Јас и ти сме едно те исто. Патриоти од различна мајка. Јас исто така немам отидено во кафеана без да слушнам некое дело од Моцарт или Кајмаковски.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.637
Јас и ти сме едно те исто. Патриоти од различна мајка. Јас исто така немам отидено во кафеана без да слушнам некое дело од Моцарт или Кајмаковски.
Ти ги стави Моцарт и Кајмаковски во муабет, си ги повтори 2-3 пати и сега пробуваш да поентираш на нив. Супер би било убаво ако треба да му продадеш поента на огледалото, нели? :D
 
D

deli

Гостин
Проектот Македонија(2019) не ке да изгледа како одржлив на долг период има индикации кои се во насока на очајно ребрендирање на какошки во лавои неартикулирано пакување на фалуссајз за микросајз употреби се во служба на истината која клетите соросоиди и остали предавници сакаат да ја наметнат кон нашата ни античка и барокна генетика која уше од памтивек заедно со Букефал и Шарпланнците ја носиме сите до ден денешен и не се откашуеме од тоа шо сме и све то шо сме си го присвоиле само така вистината ке дојде на виделина.
:oeoeoe:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.637

Kajgana Shop

На врв Bottom