Програма за менувачница

Член од
4 јуни 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Како може да набавам програма за работење во менувачница? Мислам на програма преку која ќе се води документацијата поврзна со документите потребни за пополнување.

Образец МТ1
Образец 1КТ
Образец 1ДБ
Образец ИМР1
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Најдобро да прашаш во некоја менувачница ( можеби ќе ти кажат ) или во Народна банка ? :) Искрено за поимиве ( обрасциве ) првпат слушам :)
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.933
Поени од реакции
1.477
Како може да набавам програма за работење во менувачница? Мислам на програма преку која ќе се води документацијата поврзна со документите потребни за пополнување.

Образец МТ1
Образец 1КТ
Образец 1ДБ
Образец ИМР1
Ќе платиш професионални програмери a handsome amount of money и ќе ти ја изработат програмата.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Како може да набавам програма за работење во менувачница? Мислам на програма преку која ќе се води документацијата поврзна со документите потребни за пополнување.

Образец МТ1
Образец 1КТ
Образец 1ДБ
Образец ИМР1
По софтверските фирми во Скопје, еден другар ја купи во глобалнет http://www.globalnet.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=59&Itemid=56

и

упатството ако ти треба http://www.nbrm.mk/WBStorage/Files/UPATSTVO za sproveduvanje na ODLUKATA ZA MENUVACKI RABOTI LEKTORIRANA 1.pdf
 
Член од
4 јуни 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ви благодарам на одвоенoто време.

Целокупниот законски материјал ми е познат а воедно ми е превземено и упатството од НБРМ. Од нив се добива лиценцата за работа па паралелено на тоа ги добиваш сите законски регуилативи, одлуки, упатства...

Проблемот ми е е тоа што секој од наведените образци треба одделно да се пополнуваат со претходно координирање со упатството од НБРМ, кој процес за почетници одзема многу време.
Моето мислење беше дека најверојатно постои програма со која може да се олесни работата.

Предлогот за GLOBAL NET односно GLOBAL EXCHANGE изгледа како доста прифатливо решение.

Thx
 
Член од
29 април 2009
Мислења
24
Поени од реакции
32
Јас имам менувачница а програмот го купив од една фирма од Скопје Енакор.
Ми ги препорачаа контролорите од НБРМ кога ми беа во контрола уште пред 7 години и веднаш го купив. Како што знам бидејќи соработувам со многу менувачници, повеќе од 40 низ Македонија го имаат нивниот програм. Лиценциран е од НБРМ како програм кој е направен според уредбата за менувачко работење и ги исполнува сите барања на НБРМ. Освен законски пропишаните обрасци, во програмот има мал милион извештаи кои се одлични за следење на работењето.
Најдобро е што програмот се плаќа еднаш засекогаш. А да не ги рекламирам многу, јави се на 070638294 и барај го Маријан. Он е главен за менувачниците.
п.с. да се гребам малку, кога ке го побараш, поздрави го и кажи му дека контакт си добил од Кавадарци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom