Проблем со Windows Media Player

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Јеа јеа, знам, симни си фубар и остали срања. Нејќам. Навикнат сум на функционалноста и интерфејсот од WMP и тоа е тоа.

Проблемот сеа шо е:
Одкоа ќе го заверглам WMP компјутеров се напиња максимално некои 2 минути, после му проаѓа потешкиот муабет, арно ама, у текот на работата на WMP, значи се додека е вклучен без разлика дали седи така или има блуреј филм пуштено на него, Antimalware Service Executable и Windows Driver Foundation User-mode Driver Host Framework Process го напињаат хард дискот максимално. Најчесто е или едното или другото, ама предпоставувам дека се двете у исто време само прашање е кое од нив доминира. Пробав да го изгасам Windows Defender, тогаш константно ова другово го оптеретуе хардот. Такада има некоја мука некаде шо не можам да ја сконтам. Чаре?

Предходно, покрај ова го оптеретуеше и процесорот скроз, преку еден од svchost процесите. Решението на тоа беше да изгасам се шо е поврзано со network sharing и да излезам од дифолт Homegroup мрежата.

Оперативен: Windows 8.1 од тие од финки гага шо се
Specs:
ASUS P8Z77-V Deluxe
i5 3570K
2x4GB Corsair Vengeance Blue
ASUS nVidia GTX660 Ti DC2
WD Green 1TB
Cooler Master Silent Pro M2 750W
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Си инсталирал ли некакви кодеци?

Дали си скенирал со Malwarebytes/Hitman Pro?
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Си инсталирал ли некакви кодеци?

Дали си скенирал со Malwarebytes/Hitman Pro?

Неам турано никакви кодеци нишо дополнително. И неам скенирано со малвербајтсови и такви ствари пошо ова се дешаа после фреш инстал на оперативен.

У меѓувреме , го килнав Windows Driver Foundation User-mode Driver Host Framework Process и се се опраи. Арно ама, не знам шо функција има чудото и дали да барам начин као да го бришам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom