Проблем со apple ID

Член од
16 јули 2020
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво,

имам проблем со мојот iphone 6s односно неможам да се најавам со apple ID, кога пробувам да се најавам пишам точен емаил и пасворд и ми вика "Verification failed // This person is not active."
Дали некој знае како би можел да го решам овој проблем.

поздрав и имајте убав ден.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Пробај да се логираш од компјутер и види дали ќе можеш
Исто така пробај од друга вифи мрежа.
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
@dac95 dokolku odis vo Settings, vlezi na tvojot ID i imas opcija: Password & Security, klikni na nego i klikash na Change password, dokolku si go setiral Two-Factor Authentication so tvojot telefonski broj mozesh da napravis reset i SMS poraka ti stignuva so 6 cifren broj, ne treba nisto da pravis pochekaj pet sekundi da pristigne SMSot i ti izleguva na ekran dve polinja i go stavas noviot password. Imav problem so mojot nov Mac pred nekoj den, imase software update i mi pobara password pa nemozhev da se log da koristam FaceTime, ova opcija beshe edinstvena.
 
Член од
16 јули 2020
Мислења
5
Поени од реакции
1
@Matthias кога одам на password & security ми бара пасворд го пишам точниот пасворд и ова ми го отвара
109576114_3374018829297207_1400457980613810825_n.jpg

@Anon неможам да се логирам бидејќи ми вика дека не ми е точен apple ID или пасвордот а сигурен сум дека ми се точни..Кога одам на i forgot my apple ID го пишувам и ми вика "this person is not active"

Фала ви за одговорите но се надевам дека имате уште некоја идеја што би можел да биде проблемот
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.262
Поени од реакции
3.613
А меил адресата е активна? да не има таа некој проблем случајно?

Како што кажаа погоре пробај да се логираш од компјутер, симни Итунес и пробај таму да се логираш и средиш со акаунтот ако е можно.
 
Член од
16 јули 2020
Мислења
5
Поени од реакции
1
Да да меилот си го користам но незнам зошто неможам никако да најдам како да го активирам apple id-to преку маил или телефонски број или слично..
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
@dac95 restartiraj go iphonot, pochesto se sluchuva Apple da ima problem so nivnite serveri izminatiov period.
Probaj vaka:
Go to: Settings
Tap: Your Apple ID
Click on: Name, Phone Numbers, Email
Tap: Edit (in blue)
Tap: Add Emial or Phone Number ( stavi go emailot i telefonskiot broj)
Tap: Done
vrati se eden prozor nazad vo menito i:
Tap: Password & Security
Tap: Edit ( vidi dali e tvojot mobilen broj na uredot ako ne promeni go)
Tap: Change Password ( vo sina boja najgore pod Apple ID
Enter: New Password & Verify

Vidi dali toa ke pomogne? Ako nishto povtorno odi na https://appleid.apple.com/#!&page=signin stavi go emailot i sega treba da dobies na mobilniot 6 cifren broj za da vlezesh vo tvojot Apple account i vleguvash na tvojot Apple profil kako na slikata podole: na Security tap Change password i obidise povtorno da se logirash na tvojot iphone.

Untitled.jpg
P.S. probaj da se konektirash preku Wifi i disable Data mobile.
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2020
Мислења
5
Поени од реакции
1
@Matthias пробав ама неможам да влезам во Name, Phone numbers, email :/

@paraglajder си направив нов apple ID и ги контактирав да се надевам дека ќе ми одговорат, фала за предлогот.
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
@dac95 a so noviot apple Id mozhesh da vlezesh? Mozhebi stariot ne si go vnesol kako treba. Odi na settings, klikni na Apple ID i napravi Sign Out i probaj so noviot Apple ID.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom