Проблем со стартување на компјутерот

ilijev08

Во виното е вистината,а во ракијата е глупоста!
Член од
18 август 2011
Мислења
64
Поени од реакции
16
Не сака да се стартува компјутерот,,, кога ке го уклучам оди до некаде т.е до пред да се појави десктопот и се појавува плав екран и се рестартира,....при рестартирањето се јаува она Start Windows normaly и они е Safe mode itn ...сега незнам што точно е проблемот ,,пробав со графичка неке ,не е тоа ,RAM меморија не би тебало да биде,пробав со друго напојување и така не сака ,,ПОМОШ! :))
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
го имав истиот проблем... проблемот почна да се појавува пред околу 1-2 години, на почетокот ќе поработев 30 мин на компјутерот и се рестартираше, времето на работење се намалуваше со секое рестартирање, на safe mode работев некое време, го форматирав компјутерот и почна да се враќа во нормала... истиот проблем се повтори уште 3 пати, третиот пат немаше надеж, не можеше да работи доволно време за да се форматира компјутерот... за форматирање е потребно 1 саат ( + - ), а компјутерот работеше макс 15минути... почекав некој ден, по 5-6 дена компјутерот не покажуваше знаци на живот, воопшто не се уклучуваше... го однесов на сервис, ми кажаа дека матичната плоча изгорела, ја заменија со нова и сега компјутерот си работи без проблем :)
 

ilijev08

Во виното е вистината,а во ракијата е глупоста!
Член од
18 август 2011
Мислења
64
Поени од реакции
16
Кај мене се уклучува,не да не се уклучува ама неке да работи ни на Safe mode ни на никое од тие,т.е исто се појавува на сите оди до пред уклучување на десктопот и се појавува плав екран(истото што се јавува и кога ке изгори графичката) и се рестартира,а јас да пробам да го форматирам ,како да го изведам тоа?
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
јас имав помош околу форматирањето, не сум баш експерт за тоа, али знам дека ти треба CD од Windows... и треба малку да знаеш англиски, кога ќе се вчита цедето ти излева постапката на форматирање, чекор по чекор...
 

ilijev08

Во виното е вистината,а во ракијата е глупоста!
Член од
18 август 2011
Мислења
64
Поени од реакции
16
Ау haha ,,океј јасно ми е... Знам знам како ,,,само што не се сетив веднаш :))) Ај ке пробам па ке пишам што како е :)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Сигурен сум дека формат нема да го реши проблемот. Изгледа некој хардверски дел те зеза. Бити рекол да си го провериш рамот со memtest x86, истестирај убаво неколку саати. Исто така ако имаш интегрирана графички извади ја дискретната и вклучи го на интегрирана. Ако не успее, пробај и да ресетираш биос.

Исто така провери ги убаво и температурите на деловите. Да не ставаше/вадеше некој дел во последно време? Напојувањето не верувам дека е...првин провери ги темпетатурите и пробај направи све погоре што пишав и постирај овдека.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Сигурен сум дека формат нема да го реши проблемот. Изгледа некој хардверски дел те зеза. Бити рекол да си го провериш рамот со memtest x86, истестирај убаво неколку саати. Исто така ако имаш интегрирана графички извади ја дискретната и вклучи го на интегрирана. Ако не успее, пробај и да ресетираш биос.

Исто така провери ги убаво и температурите на деловите. Да не ставаше/вадеше некој дел во последно време? Напојувањето не верувам дека е...првин провери ги темпетатурите и пробај направи све погоре што пишав и постирај овдека.
toa e takov problem imam i jaS so lap topot
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
ај сите шо го имате проблемов прво проверете си ги рамовите на компјутерите па после видете графичката да не ви е отидена ( ма да ако е графичката нема ни да појавува слика ) а богами може и дискот да си има бед сектори или па евентуално у краен случај да се поздравите со виндоусот и еден формат да си опнете...
 
Член од
10 февруари 2011
Мислења
894
Поени од реакции
398
Исто така го имав истиот проблем ! ВИРУС е го закачив од замунда јас ! имаше за download некој филм и имаше горе снимка оф филм 1 снимка од филм 2 и така до 6 и стиснав на првото и одма се исклучи ! :)
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
....прво и основно...проблемот со рамот не се манифестира постојано на исто место....туку или на почеток или во тек на работа....

најверојатна причина за плавиот екран во постот на илијев08 е оштетен системски фајл или драјвер, а можно е да има и оштетување на дискот

....илијев08...дали проба да подигнеш во сејф мод?...и дали така се подига оперативниот систем?
 

ilijev08

Во виното е вистината,а во ракијата е глупоста!
Член од
18 август 2011
Мислења
64
Поени од реакции
16
Fala decki sto ste se macele da pisuvate,mojata pretpostavka se otstvari,prvo pretpostatuvav deka e nekoj virus i deka so format ke se resi pa taka i ispadna ,ama bidejci ne mozev da si go najdam CD-to od Windows-ot a i nekoi mi rekoa deka moze da e hardverski formatot go ostaviv posleden a toa ispadna deka e ,,preinstalirav sega i se e vo red :))) Fala vo sekoj slucaj ....inaku ne sakase ni Safe mode ni na nisto :)))
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Fala decki sto ste se macele da pisuvate,mojata pretpostavka se otstvari,prvo pretpostatuvav deka e nekoj virus i deka so format ke se resi pa taka i ispadna ,ama bidejci ne mozev da si go najdam CD-to od Windows-ot a i nekoi mi rekoa deka moze da e hardverski formatot go ostaviv posleden a toa ispadna deka e ,,preinstalirav sega i se e vo red :))) Fala vo sekoj slucaj ....inaku ne sakase ni Safe mode ni na nisto :)))
Обично е вирус кој ги има избришано некои од системските и подигачки фајлови во Windows-от.Со еден обичен формат се решава се,проблем е ако имаш само C:,со форматот ќе избришеш се.Јас успеав да се извлечам од една таква заебанција со ставање на инсталационото Windows XP sp3 цеде,и преку ДОС-от искуцав FIXBOOT а после и FIXMBR ,со што после рестартирањето се поправи бутабилниот сектор на Windows-от и се покрена Windows-от,ама пак не е како после формат,што значи ќе мора и тоа после да го правиш.Ова се некои од финтите за кои почетниците немаат појма,ама се е школо,пријателче,поздрав! (y)
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
Imam problem so lap topot, mnogu mi e slaba baterijata i bez napojuvanje raboti najmnogu 10 min, posledno gledav film i mi trebase stekot za da go napolnam telefonot za malko, pa ja iskluciv baterijata na lap topot i posle 5 min se izgasna ekranot i od togas nikak ne mozam da go uklucam, pokazuva kako da raboti, sijalickata sveti ama ekranto e crn nema nisto, ve molam za pomos​
 

Kajgana Shop

На врв Bottom