Проблем со рутер

Член од
1 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
21
Здраво
Имам D-link dir 600 рутер и имам проблем со брзината. Кога е поврзан интернет кабело дирекно со компјутерот на speedtest ми ваде Pink 45ms download 14,39 mps и upload 0.76 mps, додека кога е поврзан со рутер на speedtest ваде pink 93 ms download 6.55 и upload 0.85. Користам телекабел интернет и од телекабел викат дека брзината е Ок до рутеро било .
Прашањето ми е дали постои некаков начин да го убрзам интернетот бидејки е превише спор едно видео неможе да се изгледа. рутерот е рестартиран нема подобрување
поздрав
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.921
Поени од реакции
12.411
Здраво
Имам D-link dir 600 рутер и имам проблем со брзината. Кога е поврзан интернет кабело дирекно со компјутерот на speedtest ми ваде Pink 45ms download 14,39 mps и upload 0.76 mps, додека кога е поврзан со рутер на speedtest ваде pink 93 ms download 6.55 и upload 0.85. Користам телекабел интернет и од телекабел викат дека брзината е Ок до рутеро било .
Прашањето ми е дали постои некаков начин да го убрзам интернетот бидејки е превише спор едно видео неможе да се изгледа. рутерот е рестартиран нема подобрување
поздрав
Нормално дека со кабел дава побрзи резултати.
Рутерот ти е доделен од Телекабел или твој си имаш?
 
Член од
1 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
21
Нормално дека со кабел дава побрзи резултати.
Рутерот ти е доделен од Телекабел или твој си имаш?
мој си имам.. и пинко на секое мерење е различен дигне се падне нон стоп така довагаа од телекабел дечкото кажува дека требало да стават појачако на улицата ама нема ги уште... сега се јави рутеро не ми чинал на невидено
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Ако директно на кабел добиваш добри брзини, а на рутер добиваш упола од тоа, значи дека нешто не ти чини со рутерот, или со поставките на рутерот.
Види упатство на Интернет како се проверува QoS за тој рутер, или пак ресетирај го, сетирај све на ново и пробај пак.
Ако не функционира како што треба и после тоа, значи дека рутерот ти е rubbish.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
мој си имам.. и пинко на секое мерење е различен дигне се падне нон стоп така довагаа од телекабел дечкото кажува дека требало да стават појачако на улицата ама нема ги уште... сега се јави рутеро не ми чинал на невидено
za toa za linijata i ping- prvim proveri signalite vo modem sto ti se vlezni 192.168.100.1
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.921
Поени од реакции
12.411
мој си имам.. и пинко на секое мерење е различен дигне се падне нон стоп така довагаа од телекабел дечкото кажува дека требало да стават појачако на улицата ама нема ги уште... сега се јави рутеро не ми чинал на невидено
Исто и јас имав ситуација. Види рутерот кој го имаш која брзина на пренос ја поддржува, јас имав рутер кој поддржуваше многу мала брзина, испадна дека тоа е проблемот.
 
Член од
1 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
21
Исто и јас имав ситуација. Види рутерот кој го имаш која брзина на пренос ја поддржува, јас имав рутер кој поддржуваше многу мала брзина, испадна дека тоа е проблемот.
како да проверам која е брзината на рутерот
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.921
Поени од реакции
12.411
Претпоставувам имаш еден рутер даден од Телекабел кој овозможува жичана врска, и еден твој рутер поврзан на него кој емитира вајрлес. Или сум грешка?
 
Член од
1 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
21
za toa za linijata i ping- prvim proveri signalite vo modem sto ti se vlezni 192.168.100.1
ми бара username and pass немам ставано ништо[DOUBLEPOST=1455376149][/DOUBLEPOST]
Претпоставувам имаш еден рутер даден од Телекабел кој овозможува жичана врска, и еден твој рутер поврзан на него кој емитира вајрлес. Или сум грешка?
од телекабел имам само модем... рутеро ми е посебно купен не е од телекабел
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.921
Поени од реакции
12.411
ми бара username and pass немам ставано ништо[DOUBLEPOST=1455376149][/DOUBLEPOST]
од телекабел имам само модем... рутеро ми е посебно купен не е од телекабел
Твојот рутер која брзина ја поддржува? Пишува на кутијата или на самиот рутер.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
на рутерот со кабел се врзуваш или преку wifi?
ако е преку wifi можно е да е слаб сигналот.

ако е преку кабел
подеси MTU во рутерот 1500 да биде. изгаси QoS.
 
Член од
1 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
21
на рутерот со кабел се врзуваш или преку wifi?
ако е преку wifi можно е да е слаб сигналот.

ако е преку кабел
подеси MTU во рутерот 1500 да биде. изгаси QoS.
поврзано ми е кабело од модемо во рутерот, па со друг кабел од рутерот во компјутерот
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
ми бара username and pass немам ставано ништо[DOUBLEPOST=1455376149][/DOUBLEPOST]
од телекабел имам само модем... рутеро ми е посебно купен не е од телекабел
sto modem imas akoe od starite motorola usser e admin,pas motorola,- ako e drug pisi sto e, ke najdeme
 

Kajgana Shop

На врв Bottom