Проблеми што денешните деца никогаш нема да ги разберат (90's and 00's problems)

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.959
Баба ми прва у населба имаше телевизор у боја. Југословенски беше.
Немаа луѓето телевизори од странство.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Нема да разберат денешниве деца кој се родија во време на ламинативе како беше кога имаше паркети и крцкаа или тропаа кога газиш на нив бидејќи се разлабавиле.
Или гледаш мали дупки - црви .
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Или гледаш мали дупки - црви .
A за чистење внимавале да не претераат со вода па да се дигне планина.

Денес ламинативе пројди колку сакаш со џогерот ништо не му е.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Баба ми прва у населба имаше телевизор у боја. Југословенски беше.
Немаа луѓето телевизори од странство.
Тогаш можеби (а можеби и нема) ќе те изненади што се нашите можат да довлечкаат од странство, па нека е и црно-бело.
Во времето кога јас начекував црно-бели телевизори, телевизорите во боја беа највообичаена работа. Секако, доминираа Ел. Индустрија, Горење и други ју производи, но веќе не беше реткост да се налета и на нешто што не беше југословенско.

Можеби вреди да се спомне случај на вратени од Австралија кои си носат видео рекордер, и кои морале да почекаат некоја година пред кај нас да дојде бранот на масовно купување видеа и претворање на секоја шупа во видео клуб.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.625
Поени од реакции
34.811
...каде е ластикот? пак ќе ни паднат гаќите и пижамите, добро како можеше 5 м да ги потрошиш?:D

 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Можеби ние родени во 90тите кратко сме го осетиле тоа но денешниве деца нема да разберат каков проблем било некогаш во кола да нема клима а да си на пат на одмор летен. Топло, се потиш, замирисано, отворај прозори дува ќе ти ја дупне главата. А кога татко ми/ти ќе наточеше бензин и кога ќе ти се напикаше миризот тој што не го поднесуваше нагон за повраќање имаше одма.

Сега со клима во коливе понови полесно се дише.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom