Проблеми со ADSL

Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
44
VeGaS напиша:
od kaj si humanoid ?

i jas imam 4mb ali average vo nevada las vegas e max do 2mb i za dzabe plakam za tie extra 2megs
Во Словенија сум VeGaS.
Овде има еден интернет провајдер кој нуди услуга само за студенти, истражувачи, професори, културни институции... Нудат екстра а плаќаш минимално. Помалку од 30 евра на месец :D
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
good 4 u ... ali jas za down ne go koristam mojot dodeka sedam na pc ... taka da so 2-3 mb/s za strani down i up e super ... ali koga spijam go pregoruvam cable modemot :)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
StenmarC напиша:
На почеток се одеше како што треба, се дешаваше да ме исклучува, ама во последно време почна ептен... понекогаш се дешава по 6-8 саати да не ме исклчи, а понекогаш 2-3 пати во 5 минути ... и тоа не ме исклучува од конекцијата туку од мрежата .... пишуе Local Area Connection Unpluged и одма пак се конектира ... reason????
Дали е дека го делам со уште 2ца ??? Јас мислам дека не е до тоа, пошто и други делат АДСЛ па немаат вакви проблеми ...
Мислам да не е до Switch-от пошто не ми иде директно у компјутер од рутерот него иде во switch па во компјутер кај мене ... нешто да не не исконфигурирано како што треба, нешто каблите да не ме зезаат ??? Или сепак овие од МТ.НЕТ ме кинат ?????
Jas koristam ADSL vo internet kafe, i od koga staviv pa do sega non stop sekoj den pajga po 5 do 10 pati. Ama neznam dali tebe ti kazaa od tamu deka koga ke padne treba da si go restartiras modemceto deka togas menjaat ip adresi. E sega ako ne ti e kaj tebe toa, kazi im na drugite. Mislam deka e istoto i kaj tebe deka drugi problemi nemam kaj mene. E sega najmnogu za upload da, znae da e katastrofa ama se jade nekako ... ako epten ne odi, i vo toj slucaj pak restartiram i kao nov e :wink:
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Знам тоа дека мења IP адреси ... ама мене како што ми кажаа мења 2 до 3 пати на ден... ова исклучува по 2-3 пати во рок од 5-10 минути ... потоа има разлика ... кај тебе интернетот иде преку сервер, а кај мене иде преку ППОЕ конекции (секој си има интернет, нема сервер, се иде преку свич и нема потреба да биде нон-стоп уклучен компјутерот каде што е АДСЛ рутерот) ... инаку за аплоудот да не збориме ... шит 8)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
E vo tie raboti ne navleguvam, ne me interesiraat pa vrska neam :lol: Ali ke bide, a i da ne bide ke moras samo cat-pat da downloadiras izvini vaka :lol: :wink:
 
Член од
5 февруари 2005
Мислења
100
Поени од реакции
121
adsl-ov e sranje, vchera nemozhev da se konektiram celo sabajle... neshto ko demek "check cable", ama nemashe vrska.. posle se konektirav bez da chepnam nishto :x
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
igla напиша:
adsl-ov e sranje, vchera nemozhev da se konektiram celo sabajle... neshto ko demek "check cable", ama nemashe vrska.. posle se konektirav bez da chepnam nishto :x
Ај хев д сејм проблем, скоро секој ден ми се случува тоа сабајлечки.
Решение? Не се дисконектирај. :roll:
 
Член од
7 март 2005
Мислења
18
Поени од реакции
0
Jas isto imam ADSL ama jas go delam so 9 luge,so habovi,so ruter,mrezen modem,ama kaj mene nema nikakov problem osven shto od vreme na vreme koga od Mt-Net ke smenat IP ruterot se ukocuva i mora da se iskluci od struja sve(Mrezen modem,hab i ruter) za da si prodolzime so netot normalno...Inace ako nekoj pravi Download poveke od 10MB pocnuva da koci netot...strana otvara posporo od pred toa...Inace ADSL e svetska rabota spored mene...Nikoj ne e internet provajder vo makedonija ne e sovrshen.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
Колку што сум запознаен, сеуште нема никакво ограничување за даунлоад pirat, така да не би требало да се отвараат страните побавно.
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Не знам како сте си организирани вие што го делите интернетот. Прво треба да се договорите меѓусебе. Нормално споро ќе ти се отвараат страни, ако тој што симиња тегне со 20кБ/с или повеќе и аплоад над 5-6к/с... Ќе си се договорите на некоја помала брзина и на сите да ви иде исто
Понатаму не знам како го делите интернетот - дали преку сервер, или пак преку ПППОЕ конекции. Ако е преку сервер може да се ограничи даунлоад брзина и остало, а преку ПППОЕ мислам не може, али битно е договор ... е сега не знам како ќе се договорите 9 души :wink: 8)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Затоа ќе си делите сам со себе како мене! :twisted:
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Мистичен напиша:
Затоа ќе си делите сам со себе како мене! :twisted:
Не лажи. Ти делиш со брат ти :lol: :wink:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
StenmarC напиша:
Мистичен напиша:
Затоа ќе си делите сам со себе како мене! :twisted:
Не лажи. Ти делиш со брат ти :lol: :wink:
Ќути бе! Незнаеше дека му имав пуштено кабелче од неговиот до мојот компјутер! :x
:D
 
Член од
18 август 2005
Мислења
18
Поени од реакции
0
аДСЛ sucks?

Јас сум закачен на Кабловски интернет преку МОЛ и имам многу се случува да немам интернет повеќе од 10 саати во недела, да не праиме муабет дека има прекини од по 30 сек. па ми се исклучуваат игрите на сред партија(Главно Warcraft i Conquer) и после серии јавувања ова не се поправа, заради овие причини јас сакам да се поврзам на ДСЛ и да се спасам од овие маки. После читањето на овој пост тоа некако ми е шубе. Да се поврзам на МтНет или да барам Сателитски линк во две насоки?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom