Пријавување данок во УЈП преку интернет

Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
dali nekoj podnel za danok preku internet mene mi kazuva problem so javata. kazuva deka istecen im e sertefikatot.?

nekoj da dade info ako probuval.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
311
Поени од реакции
464
Знам дека ќе ти дадам многу демоде одговор. Ама пријави си лично, ќе добиеш печатче или архивски број, копија за тебе ли, доказ дека си пријавл. Верба во е-македонија немам.

Од лично искуство.
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
Taka I pravev samo sto gi ukinaa kancelariite po opstini a vo glavnoto denes mozev da si prespijam za na red da dojdam.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Колку што знам за електронско пријавување ќе ти треба и усб токен кој треба да си го купиш.
 
B

Bafra

Гостин
Кај нас се мора да е екстра комплицирано :tapp:
Среќно со пријавувањето / регстрацијата :D

https://etax-fl.ujp.gov.mk/

Предуслови
  • Дигитален сертификат на USB токен (издаден од овластена куќа) - доколку веќе поседувате токен за користење на електронските услуги на други институции и банки во Македонија, истиот можете да го користите при регистрацијата, но само доколку е издаден од овластена куќа. Дигиталниот сертификат на USB токен е неопходен при регистрација и електронско потпишување на формуларите.
  • Интернет - за пристап и непречено работење со e-Даноци, потребнa е минимална интернет конекција со брзина 64 kbps и некој од следните пребарувачи: Internet Explorer 8, Mozilla Firefox или Google Chrome "Упатството за подесување на клиентската околина", кое ќе Ви помогне за успешно најавување на порталот е-Даноци.
  • е-пошта
  • Регистрација
  • За да ги користите електронските услуги на УЈП, најпрво што треба да направите е да се регистрирате. Постапката е едноставна и се врши електронски. Системот Ве води чекор по чекор, како и кои податоци да ги пополните за да станете корисник. За да го завршите процесот на регистрација задолжително потпишете го документот со дигитален сертификат на USB токен.

    Упатства за корисникот

    Постапката за регистрација, начинот на електронско пополнување на формулари, вршењето на преглед и другите функционалности на системот, се детално опишани во "Упатството за регистрација и користење на е-Даноци", кое ќе Ви помогне за успешно најавување на порталот е-Даноци.

    За подетални информации и за аплицирање за обуките за е-Даноци, обратете се во Инфо центарот 0800 33 000.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Јас се обидов да се регистрирам ама некако го усложниле при регистрација на физички лица. Сега има 2 полиња од кои едно треба да се штиклира (за рдт или за пдд-гдп, дпа, дуи...) при што бара некој број од некое решение, за без токен. И не се регистрирав заради тој број, оти јас го немам, а не ни пишува за бројчиња во упатството. Па се обидов со втора опција-со токен, па ја овластив сопругата ама и го немав токенот за потпис и така останав со спуштени гаќи. Па бев гтц, затвориле, па бев карши Даре Џамбаз.
Значи за да си ја исполниш обврската, ќе ти се збоктиса.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
УЈП отсекогаш кубуреле со функционрањето на простапот по интернет. Или им паѓа системот , или е комплициран за користење и како да е направен за решавање на ребуси, димензиониран е за минимален сообраќај, со еден збор не ми е јасно каде ги наоѓаат и вработуваат тие информатичарите. Што е најсмешно , ништо не треба да се измислува , се е измислено и прилагодено и еден неписмен американец да може да биде корисник , а не па зилионите дипломци овдешни...Некој стварно стално се заебава со нас...:cool:
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
nesaka.
stikliram za uslovi bla bla bla i kaj potpisi izleguva prozorec i pisuva Your browser is not Java enabled.
uklucena e javata i nesaka pak.
tokenot go izvadiv od stopanska besplaten e.
 

Attachments

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
nesaka.
stikliram za uslovi bla bla bla i kaj potpisi izleguva prozorec i pisuva Your browser is not Java enabled.
uklucena e javata i nesaka pak.
tokenot go izvadiv od stopanska besplaten e.
Хехехе.. И кај мене не сака, истата порака ја вади. Со 3 различни прелистувачи пробав, ниеден не поддржува повеќе Java plugins. Срамота, веројатно системов им е направен во 2012 тамо кога го најавија ова и од тогаш не им е чепнат.

edge.PNG
firefox.PNG
chrome.PNG

Плус од ова остануваат проблемите со токени и не знам што. Значи прават се‘ што е можно за да те одвратат од е-пријава, наместо максимално да го олеснат процесот. Одиме да дремеме утре по шалтери, како и секоја претходна година :jeeee:
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
nesaka.
stikliram za uslovi bla bla bla i kaj potpisi izleguva prozorec i pisuva Your browser is not Java enabled.
uklucena e javata i nesaka pak.
tokenot go izvadiv od stopanska besplaten e.
Оваа мука ја имав многу и јас. Си бараше некоја посебна верзија на Јава, мислам дека не ја прима најновата. Мада не знам, веќе една година ми стои некоја стара верзија Јава на мозилата и само така се праќа. Кога ќе ти побара нова верзија, ќе стиснеш само Later и Continue и го прима. Пробај да направиш некој downgrade на јавата, може ќе сака.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom