Припадник на полицијата претепал момче до смрт! - ПРОТЕСТИ ПРОТИВ ПОЛИЦИСКАТА БРУТАЛНОСТ

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Pa ako saka nea nekoj da ja siluva duri go seta kuceto, opravdano e potencijalniot siluvac da go skrsat od mavanje...
Да. Никој нема право на никаков начин да ме повредува. Да имав некакво оружје со мене, сама ќе му пресудев. Фала богу, сеуште има полиција во земјава. А и требаше да го скршат од мавање, да не требаше опомена да му напишат случајно. Веќе не ме ни нервираш. Те сожалувам.
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Како ти звучи типов да го нападнал полицаецот? Од каде знаеш дека не го нападнал? Од каде знаеш дека не извадил нож? Беше таму? Виде со свои очи?
Абе и да го нападнал, и да бил терорист, и да го искршил од ќотек полицаецот, тој не смеел да го убие од мавање. Како може тоа да не ти е јасно?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Го читав и сега ја гледав цела емисија ..го осуди настанов и пушти сите да кажат што мислат..што ти е проблем..не лечи фрустрации на некој што нема врска
Да го читаше што пиша сабајлето верувај немаше вакво мислење да имаш така да не си го читал.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Прво не е дете. Дете е до 18 години.
Второ, не знам и не можам да донесам објективен заклучок.
Ако е вистина дека без причина го претепал и си ги надминал овластувањата, да, и те како треба да си ја плати казната. НО, вие не знаете, ниту јас, што точно се случило. Кога ќе дознаеме, ќе размислуваме. Сега можеме само да шпекулираме. Јас не бранам никого, јас сакам да биде тој човек казнет. Но немам намера да плукам по целиот државен апарат зошто некој лудак слаб со нерви се нашол меѓу полицајците. Исто, како што нема да се отпишам од факултет, зошто едно говедо неписмено ме малтретира. Просто и едноставно.
--- надополнето: Jun 7, 2011 11:00 PM ---
.
Чекај малце, ти не ли слушаш, не ли гледаш, не ли читаш дека има сведоци на целиот настан, дека има изјави од нив, дека момчето се сопнало додека бегало, дека било брутално тепано без да дава некаков отпор и дека молело да не го тепа.

Не ми се верува со каков народ го делам воздухов.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Е овој сеарч се кажува! Мислам дека посебно во Скопје е многу гадно. Ова мора да запре
Нема врска, алфите и тигрите се прекрасни луѓе, на мравка не газат без причина , единствен грев им е што не и се легитимирале на БуБу кога го шетала кучето во 5 сабајле
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Аха, значи во ред е кога алфите ќе ги пречекорат своите овластувања за да претепаат некој што наводно се обидел да те силува(велам наводно зашто во тој момент тоа не било докажано на суд), ама не е во ред кога истите тие алфи ќе заборават да ти се легитимираат.Значи твоите стандарди за пречекорување на овластувањата се менуваат како тебе ти одговара а?
Па потенцијално, можеби е едно, а да го видат тоа со свои очи е друго.
Ако полицијата види дека некој држи вперен пиштол во тебе, треба веднаш да реагира, или да чека да пука тој па да пресуди судот дали сакал да те погоди во нога или во глава? Не треси без везе. Не одев по улица, да застанам алфи и да им речам еј го гледаш оној ме мавна за гз.
И да, има овластување секој полицаец да те одбрани кога некој се обидува да ти наштети.
И секој полицаец мора да се легитимира при било каков разговор со тебе, апсење, итн итн итн, макар да те прашува и најпроста работа (кај живее тој и тој) мора да се легитимира доколку е на должност. На мојот напаѓач му беше соопштено кој го удира (не скршија од ќотек, го удрија 2-3 пати зошто пружаше отпор) и го уапсија.
--- надополнето: Jun 7, 2011 11:13 PM ---
Чекај малце, ти не ли слушаш, не ли гледаш, не ли читаш дека има сведоци на целиот настан, дека има изјави од нив, дека момчето се сопнало додека бегало, дека било брутално тепано без да дава некаков отпор и дека молело да не го тепа.

Не ми се верува со каков народ го делам воздухов.
И јас ќе кажам дека сум сведок. Сведокот е најлабав доказ. Сигурно има правници тука што ќе го потврдат тоа. Рекла казала, за мене не е релевантна вистина.
Немаш ексклузивно право на воздухот, ако не ти одговара, затни нос.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
A be Citro, ne e celiot svet podelen na A1 i Sitel. Onaa gnasnata od A1 sto ja vodese izbornata programa nokta na A1 mi e pogadna i od Janko, ako e toa vozmozno...
Ама таа гнаса од а1 не пушта народ на телефон да каже што мисли.. Јанко може е или е полтрон на вмро,ама дава право на народ да се јави у емисија,некој дури и да го навредува и не ми дроби зашто знам.. и пак продолжува со отворени телефони..а што прави а1 5 пати во тек на еден ден менува наслови и осудува..Те даниел е убиен,те Мартин ..те бил странец,па Грујо е крив,па наоѓаат некој сведок кој го снимаат у патики..зашто ? немаат муда фер да се соочат со народот,зашто се пички кои работат против државата
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Го читав и сега ја гледав цела емисија ..го осуди настанов и пушти сите да кажат што мислат..што ти е проблем..не лечи фрустрации на некој што нема врска
изреволтирани се луѓето дека јанко истреси уште вчера за настанот,почна да меша зумбули, глупости алудираше дека е фејк веста се додека не излзе официјално па после го избриша статусот.
јанко ти е батка кој на моменти не размислува и треска глупости без веза нешто, наместо тој да почека како новинар како возрасен човек тој прв се фрли во вода и сега се мурти кога го навредуваат
 

NaughtyByNature

Y Child
Член од
1 декември 2010
Мислења
423
Поени од реакции
427
Ајдееееее сега детено нож извадило:ROFLMAO:
Абе и базука да не имал у џеб:eek:
Абе не знаеш? Дечково уствари поседувал mass destruction weapon, а тигаров сите до еден не' спасил. Треба да го славиме и под итно да бараме да се ослободи од затвор.

Нормално, ова само во светот во кој живее нашата мила и драга соговорничка..
 
T

Tetro

Гостин
Го читав и сега ја гледав цела емисија ..го осуди настанов и пушти сите да кажат што мислат..што ти е проблем..не лечи фрустрации на некој што нема врска
Си го читал откако ги избриша сите постирања од преку денот...
Ако немаш врска, зошто пишуваш?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не е точно !
Си слушналa ли ти за срества за присила и начин како тие треба да се искористат ?

Употребата на овие средства е едно од најтешките овластувања кои ги имаат органите за внатрешни работи, употребата на истите треба да биде оправдана ( штитење на поредокот утврден со Устав, сигурност на граѓани, одржување на јавен ред и мир и тн и тн ) и истите се користат по проценка на лицата вработени во МВР, не постои некое одредено универзално правило но постојат одредени принципи и се тоа е пропишано со закон, закон кој тука дефакто не се почитувал.

E сега се префрламе на Мартин, и бараме дали тука постои простор за да се употреби средство за присила за да он биде приведен. Одговорот е НЕ, а ова го говорам аналогно на изјавите на низа очевидци кои дадоа еден клучен детал во врска со овој настан, а истиот вели дека детето се сопнало и паднало на земја со што по автоматизам полицијата нема потреба од употреба на средство за присила за да го уапси. Дури и детето да дава отпор дур лежи, постои ордереден РУТИНСКИ механизам за тоа да биде неутрализирано и нормално, уапсено.

А тука што имаме, детето паѓа на земја и детето е брутално тепано и убиено, а дур било тепано и убивано молело полицијата да престане, што е уште еден показател дека полицијата немала буквално никаква потреба од употреба на средства за присила за да го уапси !

Така да фино лепо ќе те замолам, ако немаш никаков поим од полицијата и примарната виктимазација да не олабавиш од вакви приказни кои се плод на класична неинформираност, каде ти не убедуваш нешто што всушност преставува кршење на постоечките закони и нешто што всушност многу лесно може да доведе до она што се случи во Неделата вечер.
Можеби не ги познавам полициските техники, ама знам нешто што ти не знаеш, дека оваа држава има закон, според законот ќе биде судено на убиецот, а не според твоите или сенародните чувства и емотивни состојби. Мене ме интересира да биде донесена правдина, да биде казнет убиецот, и да не се мижи или прогледува низ прсти. Немам намера да протестирам и да лелекам. Еден поединец нема да ми ја смени сликата за целото.
 
Член од
25 ноември 2010
Мислења
153
Поени од реакции
141
Да не се генерализира. Како што постојат чесни, разумни и одговорни, така постојат и брутални полицајци кои што не си ја разбираат потполно својата службена должност. Така било во минатото, така е и сега и не е важно кој бил или не бил на власт. Конкретно за единицата алфи, познавам неколку дечки од таму кои добро си ја сваќаат работата, се борат против криминалот и си ги познаваат добро надлежностите, и они лично се свесни дека во нивни редови постојат лица со "жута минута" проблем. Нека постои единицата, досега била доста ефикасна, проблемот кај нив е тоа што имаат "алфи" кои не си ја разбираат професијата и нејзината цел. За таквите не треба да има место во МВР, а не за целата единица. Мене лично полицаец ми се има обратено и со "Добра вечер, господине" и со "Ало мајмун дојди ваму". Затоа треба МВР да почне да ги (ре)едуцира своите кадри, за да не се повторуваат вакви трагедии, и срамота е ако не излезат со официјално извинување.

Се додека протестите се со искрена позадина ќе присуствувам(како и денес)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Абе не знаеш? Дечково уствари поседувал mass destruction weapon, а тигаров сите до еден не' спасил. Треба да го славиме и под итно да бараме да се ослободи од затвор.

Нормално, ова само во светот во кој живее нашата мила и драга соговорничка..
Дали сте чуле за зборот хипотеза? Претпоставка? Пример? Многу неписмен народ. Страшно.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom