Придобивките од владеењето на ДПМНЕ?

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Ti i lugje kako tebe so ropskiot mentalitet ic ne me zanima sto mislat, odi vikajte thaci vojvoda i baknuvajte sliki na Bush.
Кој е твојот менталитет?Ајде изјасни се..Македонија да се изолира?Да нема пријатели во овој ладен свет?Се е во светот од интерес и од корист..Знам дека ако не си помогнеме самите никој не ни помага, ама знам дека и без помош од влијателните земји на меѓународната политика (посебно САД, потоа ЕУ), нашите позиции ослабнуваат.За ЕУ поддршка не очекувам (од поедини земји може),САД се на наша страна поради тоа што имаат корист, ама и ние имаме корист ако играме на таа карта..Русија, како Православна, „братска“ земја (барем има уште доста што така ја сметаат)не е толку влијателна колку што беше порано, а и да е, ќе ја купат со некое милионче и ќе биде скротена мечката(читај конкретно Косово),и погледнете ја „меѓусебната соработка и братска делба меѓу Србија и Русија...“ Кажете ми кога Русија застанала ЦВРСТО да го брани ставот на братска-Православната Србија?Секогаш тоа е привидна поддршка, со многу зборови и малку дела (нешто ми е познато ова со нашите ни источни соседи бугарите, кои само на збор не поддржуваат, а кога ќе дојде да го покажат тоа на дело ги нема никаде)...ТМРО, сакаш стапот да го јадеме како Србија?Знам дека и америте се од корист..Знам дека не не сакаат колку што се претставуваат..Ама ни остана нешто друго освен ова?Не...Мора да имаме барем еден сојузник од крупните ѕверки на меѓународната политика за да успееме во нашите напори..А инаку, најмногу од нас зависи нашата судбина...
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Абе остај го.Да беше тој некој голем патриот немаше да кука по форуми.Од сајбер-патриоти преку...ми е.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Инвестиции од две милијарди евра, скокалница, хокеј-тим...


Годишен пораст на бруто-општествениот производ од 6 до 8 отсто, на извозот од 15 отсто, намалувањето на придонесите за здравствено и пензиско осигурување и за вработување за десет отсто, но и изградба на скокалница во еден зимски центар и хокеј-тим се дел од ветувањата на ВМРО-ДПМНЕ од изборната програма за наредните четири години. Освен ова, се ветува дека до 2012 година во Македонија ќе пристигнат две милијарди евра директни странски инвестиции, ќе се градат станови, патишта, нови амбуланти, а земјоделците ќе добијат нови субвенции.„Во преговорите за името со Грција, ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи каков било компромис и решение да бидат прифатени од поединци политичари, владата или парламентот без претходно за тоа да се изјаснат граѓаните преку референдум“, пишува во изборната програма.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
30.04.2008
EUROPEAN COMMISSION: ECONOMIC ACTIVITY IN MACEDONIA EXPECTED TO ACCELERATE

Economic activity in Macedonia is expected to remain strong, with GDP growth of 5.5% in 2009, estimates the European Commission Economic Forecast Report Spring 2008.

“The country’s overall growth performance is likely to benefit from robust domestic demands and the positive effects of recently taken structural measures to improve the business environment,
refers the European Commission to Macedonia as an EU Candidate country.

The European Commission also forecasts that foreign investment in Macedonia will continue to rise. The solid GDP growth and measures to reduce the informal sector will translate into additional employment, the Report states.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Инвестиции од две милијарди евра, скокалница, хокеј-тим...


Годишен пораст на брут
Да си ми жив и здрав, фала за идејата, одамна барам добро SF четиво
Сега ќе ги соберам сите предизборни програми од сите можни и невозможни коалиции, задоволството на читањето ќе биде неизмерно:kesa:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ja mislam deka hokej timot e najnuznoto nesto vo ovaa bezrabotica, siromastija i glad.
Ke se vrabotat site siromasni i gladni so gol gaz, prdejki da go maznat i ramnat mrazot, plus na leto da duvaat ladno da ne se topi, a na zimo da mocaat za da se ramni.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Ja mislam deka hokej timot e najnuznoto nesto vo ovaa bezrabotica, siromastija i glad.
Ke se vrabotat site siromasni i gladni so gol gaz, prdejki da go maznat i ramnat mrazot, plus na leto da duvaat ladno da ne se topi, a na zimo da mocaat za da se ramni.
:pos2::pos2:
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
A1

30.04.2008 19:45
Ацо Спасеноски
Странски инвестиции, конкуренција во млечниот бизнис, повисоки откупни цени на млекото, зголемен интерес на сточарите за краварството. Ова е новото време на македонското млекопроизводство.
„Десет години сум фармер, ништо не сум напреднал. Еве, за неполна година дена со „Сведмилк“ како работиме, благодарни сме“, рече Стамен Јовановски, сточар од Куманово.
„Ако имате 30 крави, купете 60. Ние ќе го купуваме тоа млеко што ќе го произведете двојно, затоа што системот така ќе функционира“, изјави Роџер Оскарсон, генерален менаџер на „Сведмилк“.
Евидентно е стопирањето на негативниот тренд во краварството. Сега следна фаза е зголемување на бројот на грла и производството на квалитетно млеко.
Субвенциите од два денара за литар млеко и 100 евра од хектар за производство на житарици следните четири години треба да придонесат за натамошен развој на краварството.
„Сега веќе одиме во нагорен тренд на развој на сточарството. Мораме да се прилагодуваме и спрема ЕУ од областа на законодавството и имплементирање на оние барања што ги бараат во ЕУ“, вели Ацо Спасеноски, министер за земјоделство.
До 2012 година домашното производство на млеко ќе се стимулира со 100 милиони евра или за догодина по 3,5 денара за литар, а за во 2010-та, 2011-та и 2012-та сточарите ќе добијат премија од пет денара за литар млеко.
„На Македонија и треба поголемо производство на храна. Македонија може да произведе храна и може да биде конкурентна во производството на храна, што значи извозот може драстично да порасне и веруваме дека така ќе биде“, рече Никола Груевски, претседател на Владата.
„Тоа е прилив на девизи во земјата, тоа е нови вработувања, тоа е намалување на невработеноста, тоа е нови капитални инвестиции во земјоделието и тоа е инвестиција на долг рок“, додаде Груевски.
Препознавањето на потребата од инвестирање во аграрот за една влада значи и сигурен влез на земјата во Европската Унија.
Домашното производство на храна на долг рок значи сигурност за една држава, беше речено на трибината на „Фармер“.
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=92403
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Сточарите размислуваат за зголемен добиточен фонд

A1- Соња Јанковска
02.05.2008 19:34
Влезот на странските инвестиции во бизнисот со млеко и зголемените стимулации се поттик за сточарите да размислуваат за зголемување на добиточниот фонд и производство на квалитетно млеко.
Ако пред две години поради млечните кризи фармерите ги продаваа кравите, сега кога се бара литар повеќе, се јави оптимизам кај сточарите.
„Секој фармер размислува што повеќе крави да внесе во својата фарма. Значи, млекото денеска е ценето, млекото денеска е на прво место, се бара млекото“, изјави Ѕвонко Најдовски, сточар од село Кадино.

Ова е највисоката цена што ја имаме добиено, 29 денара по литар млеко, некаде и 30, со тенденција на зголемување и благодарение на субвенциите, поточно два денара по литар млеко од Владата, ова е една солидна цена“, рече Најдовски.
„Јас планирам да стигнам бројка некаде до 40 до 50 крави. Имам услови, можам, се чувствувам релативно млад за овој бизнис и тоа ќе го сторам“, додаде Ѕвонко Најдовски.
На лицата на сточарите веќе се гледа расположение, оптимизмот за развој на млекопроизводството расте со најавениот тренд на зголемување на стимулациите во следните четири години.
Догодина сточарите ќе добијат по 3,5 денара за литар млеко, во 2010-та, 2011-та и 2012-та година по пет денара за литар, пари со кои сточарите ќе можат да го зголемат добиточниот фонд и да произведуваат поквалитетно млеко.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=92454
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Во Прилеп започна исплатата на ветената премија од 30 денара по килограм тутун.

Ѓорѓиоски смета дека со сегашниот тренд на субвенционирање на тутунарите, кога в година се очекува стимулација од 45 денари по килограм, а од 2010-та едно евро, тоа дефинитивно ќе го врати тутунот на нашите ниви.

Како што со големите странски инвестиции и конкуренцијата во млечниот бизнис се зголемија откупните цени на млекото, така и тутунарите очекуваат со либерализација на пазарот за тутун да добијат повисоки цени.

Не само тутунарите, туку и експертите се убедени дека од сегашните произведени 16.000 тона тутун со зголемување на субвенциите и откупната цена може да се дојде до производство од 40.000 тона тутун во Македонија, кое го имало пред 15-ина години.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=92536
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
јадење бубрези на страна...има реформи..дрн дрн јариња...тука имаат 100% подршка...бугарофилството на страна....и кога ке блесна некоја сјајна маркетинг идеа....

хокеј-тим...не забавај!!! GO DUCKS GO....

што е следното Елена Ристеска како робокоп.....?


 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
И добро што имаш ти против хокеј?

Од сите работи кои се во план тебе ти смета хокеј тимот и сега ќе се фокусираме само на тоа и ќе ги масираме јајцава 24ч/7.


Зашто не прокоментираш укинување на акцизите за автомобили на пример?

Ехх у пич што ќе ни се коли у пич кој ќе вози коли у пич

Значи не треба да финансираат во спортот и на олимпијада доволно ни се по 4 претставиници ( доколку и тие исполнат норма).

 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
1. hokej e glupost, da se trosat pari na promocija na sport koj sakal dedo mu da go igra pred da go zemat grcki asker, osobeno sto nema uslovi, treba mnogu pari za da se odrzuva mrazot, da se rkeonstruira i izgradi sala, a moze da se prenamenat tie pari za drug sport, akde ne biva i sme dokazani.
2. na ovaa bezrabotica i glad i beda uste do hokej na mraz so gol gaz ni e dojdeno.
3. nemam liscno nisto protiv hokej, naprotiv izvonredno lizgam.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Па тебе не ти е проблем да лизгаш оти имаш каде.

Ете ќе инвестираат и во хокеј, сега можеш да пукнеш од мука.

А за други спортови инвестираа,сите се сведоци и за ракометната репрезентација и за ватерполото и за тенисот.

Али пак нешто друго те чеша јајцето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom