Приватното образование во Македонија

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Грција не е репер за ЕУ стандарди. Таа е во најголем дел исклучок во ЕУ. Нам репер треба и мора да ни биде Словенија. Ако ние ги постигнеме тамошните образовни стандарди(а доколку се сака и со добро смислена стратегија може) нема да имаме проблеми или барем не вакви како сега.
Јас искрено мислам дека Болоња на државниве универзитети е фарса, просто е грозно како тоа е модифицирано и колку тоа не личи на она што е основната идеа на Болоња, но тоа е друга тема.
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
37
Поени од реакции
0
Ма каква Болоњска Декларација, државните си се прича за себе:) А кога станува збор кој треба да ни биде репер, мислам дека мораме да ги искористиме сите можности што се нудат од соработката со Грција, не само заради географската близина, но и заради нејзината улога како регионален лидер во сите погледи. Грците влегуваат на голема врата буквално сегде (МКД,СЦГ,БГ,Албанија), и тоа во сите сфери, од економија до образование. А за исклучоци ако збориме, сепак доста ствари се сменети по проширувањето на Еу во 04, така да не се баш последни грците:) поз
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Ja samo znam deka ne e akreditiran ni priznaen vo RM i samo toa mi e bitno, za ovoj koleg imam kazano vo edna druga tema i ne sakam pak da navleguvam vo takvi slicni nepristojni diskusii. Inaku kolegot nemozet da go sporeduvate so Evropski, FON , Stulov i drugi Univerziteti zasto oni se Univerziteti a ne kolgi i se priznaeni. Sto se odnesuva do cenata okolu 3000evra e studianjeto.
 
Член од
10 јули 2007
Мислења
19
Поени од реакции
1
Vrska nemaat privatnite fakulteti vo Makedonija. Iskreno sum imal debata so lugje koi sto studiraat na privaten fax (konkretno fon i stuloviot) i veruvajte vrska nemaat za zal. Ne me ni cudi posto epten lesno se pominuva tamu, gi pustaat so 6ki so toa sto ke naucat na pamet 2 zadaci. Tamu ima lugje koi sto znaat nesto od nesto megjutoa tie lugje se brojat na edna raka. Plakjas 3000evra za sto??? za da uzivas i da ides u stranstvo na ekskuriziuja kao da polagas tamu??? kakvo e be toa polaganje? ides u stranstvo se zurkas zaebavas i demek poolagas utredenta? e toa ne mi se veruva...... Akreditirani da, megjutoa hmmmmm........ spremnosta na studentite za rabota ( neli programite se demek povekje prakticni poso e privaten i slicno) e znak prasanje. Neznam kolku se spremni da stapat vo raboten odnos........
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Vrska nemaat privatnite fakulteti vo Makedonija. Iskreno sum imal debata so lugje koi sto studiraat na privaten fax (konkretno fon i stuloviot) i veruvajte vrska nemaat za zal. Ne me ni cudi posto epten lesno se pominuva tamu, gi pustaat so 6ki so toa sto ke naucat na pamet 2 zadaci. Tamu ima lugje koi sto znaat nesto od nesto megjutoa tie lugje se brojat na edna raka. Plakjas 3000evra za sto??? za da uzivas i da ides u stranstvo na ekskuriziuja kao da polagas tamu??? kakvo e be toa polaganje? ides u stranstvo se zurkas zaebavas i demek poolagas utredenta? e toa ne mi se veruva...... Akreditirani da, megjutoa hmmmmm........ spremnosta na studentite za rabota ( neli programite se demek povekje prakticni poso e privaten i slicno) e znak prasanje. Neznam kolku se spremni da stapat vo raboten odnos........
Јас па знам мноогу другари од државните што врска немаат и поминуваат со по 200-300 евра за испит, па што? Тоа не е мерило за квалитетот на факултетот, битно е каква е наставата и условите за студирање, а тебе ако ти се учи повели учи. Барем на приватен се трудат да објаснат, а на државен се трудат да ти земат пари :toe:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
200-300evra??? Mislis 800-1200evra e toa da
 

plaslivka

the princess of virginity
Член од
5 февруари 2009
Мислења
170
Поени од реакции
7
kako e so diplomite na Fon ,,???kolku se priznaeni ne sum informirana ima nekoj so informacii???
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
kako e so diplomite na Fon ,,???kolku se priznaeni ne sum informirana ima nekoj so informacii???

Факултетот за применети јазици е акредитиран (како што прочитав сакаш на тој да се запишеш и за подетално контактирај ја кики, таа е на овој факултет). Еве ти ги акредитациите
Значи дипломата во Македонија ти е признаена.
За во странство ако сакаш да продолжиш на постдипломски студии можеш. Сега нормално зависи и до различните програми на универзитетите.

Еве ти се подетално за факултетот
 

plaslivka

the princess of virginity
Член од
5 февруари 2009
Мислења
170
Поени од реакции
7
rossonerka fala ti mnogu na informaciive , obavezno ke i pisam na kiki za podetalni informacii i za toa kako se snaoga i fala ti naj naj naj naj najmnogu ..pozz:smir:
 

506

Член од
24 март 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
сите дипломи се признаваат во светот освен во грција, нормално некаде треба и нострификација и дополагање на испити особено од законодвната свера. Еропскиот има признеено дипломи во повеке од 15 земји во светот меѓу кои европа, америка, канада

ФОН нема сеуште странски акредитации сигурно тврдам

размисли за ФОН да не биде после:pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom