Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Е сега, кога се збори за сервилност кон САД, која кај нас ги помина сите границите и за најсервилните нации, тогаш е тоа самостојност и демократија. А кога ќе помислиме на алтернатива, тогаш сме кучки........
:D
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Сан Стефано, Балкански војни, Букурешки договор, Јалта и Потсдам, само некои од моментите кога Русија „не ни одмогнала“.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Не реков јас ништо за таа страна ниту негирав, само разбивам стереотипи за „братска русија“.

А и така коментарот беше оставен за другите, со вас Путиноидите секако нема потреба од докажување и дебата.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.596
Поени од реакции
26.105
Не реков јас ништо за таа страна ниту негирав, само разбивам стереотипи за „братска русија“.

А и така коментарот беше оставен за другите, со вас Путиноидите секако нема потреба од докажување и дебата.
Што има да докажуваш, тоа е догма. САД е за све во право, да живее CNN, да живее демократијата.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.783
Поени од реакции
21.188
Што има да докажуваш, тоа е догма. САД е за све во право, да живее CNN, да живее демократијата.
Свесен си дека потајно се надеваат дека некој ке му изврши атентат или така нешто и Хилари ке си стане претседател како што е и ред пошто секако ќе победеше на изборите да не беше тој глуп нивни изборен систем кој не ја отсликува реалноста и желбите на граѓаните на САД.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
Сан Стефано, Балкански војни, Букурешки договор, Јалта и Потсдам, само некои од моментите кога Русија „не ни одмогнала“.
Па да, факт е тоа дека Советскиот Сојуз не ни` одмогнал на конференциите во Јалта и Потсдам, каде што го признал АВНОЈ како претставник на анти-фашистичката борба на југословенските народи, вклучувајќи го и македонскиот народ.

Исто така факт е и тоа дека Русија не ни` има одмогнато со тоа што ја има признаено Република Македонија под уставното име без притоа да се одржува референдум, а признавањето на уставното име да биде индиректна порака за бојкотирање на референдумот како што тоа го направија САД во 2004 година.

Има безброј ситуации во кои Русија ни` одмогнала, но барем од 8 септември 1991 па наваму не делува како да ни` одмага, за разлика од САД, НАТО и ЕУ кои до денешен ден ги бранат амнестијата на терористи, вештачките граници на општините по етничка линија, како и повикот за решавање на вештачки создадениот спор од страна на нивната миленичка Грција, или подобро кажано - повикување за менување на уставното име на Република Македонија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.596
Поени од реакции
26.105
Свесен си дека потајно се надеваат дека некој ке му изврши атентат или така нешто и Хилари ке си стане претседател како што е и ред пошто секако ќе победеше на изборите да не беше тој глуп нивни изборен систем кој не ја отсликува реалноста и желбите на граѓаните на САД.
Интересно ми е како негираат шарениве за претседател избран по сите марифети, на нивната демократија. Ми се чини Грујо да не лежи затвор појќе ќе е ок отколку , Трамп за претседател, крај на светот.[DOUBLEPOST=1484261879][/DOUBLEPOST]
Па да, факт е тоа дека Советскиот Сојуз не ни одмогнал на конференциите во Јалта и Потсдам, каде што го признал АВНОЈ како претставник на анти-фашистичката борба на југословенските народи, вклучувајќи го и македонскиот народ.

Исто така факт е и тоа дека Русија не ни има одмогнато со тоа што ја има признаено Република Македонија под уставното име без притоа да се одржува референдум, а признавањето на уставното име да биде индиректна порака за бојкотирање на референдумот како што тоа го направија САД во 2004 година.

Има безброј ситуации во кои Русија ни` одмогнала, но барем од 8 септември 1991 па наваму не делува како да ни` одмага, за разлика од САД, НАТО и ЕУ кои до денешен ден ги бранат амнестијата на терористи, вештачките граници на општините по етничка линија, како и повикот за решавање на вештачки создадениот спор од страна на нивната миленичка Грција, или подобро кажано - повикување за менување на уставното име на Република Македонија.
ЕРЕС!!!! ќе гориш на клада!!!
 
Член од
14 април 2008
Мислења
1.257
Поени од реакции
914
Не реков јас ништо за таа страна ниту негирав, само разбивам стереотипи за „братска русија“.

А и така коментарот беше оставен за другите, со вас Путиноидите секако нема потреба од докажување и дебата.
Не ми е јасна потреба да се прави меѓумакедонски раздори по нечии туѓи политички прашања и поделби.

И внатрешните поделби меѓу обичните македонски граѓани заради судирите на македонските олигархиски групи претставени преку партиите се одраз на неинтелегенција, ама па уште жолчно да се навредуваме за сите можни белосветски теми...
Ердогановци-Ѓуленовци, Трамп-Хилари, Путиновци-Обамовци....

објасни ми ако сакаш, затоа што не разбирам и нема збор за глупавост како да се наречи тоа.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.783
Поени од реакции
21.188
Интересно ми е како негираат шарениве за претседател избран по сите марифети, на нивната демократија. Ми се чини Грујо да не лежи затвор појќе ќе е ок отколку , Трамп за претседател, крај на светот.[DOUBLEPOST=1484261879][/DOUBLEPOST]
ЕРЕС!!!! ќе гориш на клада!!!
Се плашат дека не ќе можат повеќе да го користат главниот аргумент во секоја дебата. Знаеш она од типот странскиот амбасадор рекол така или странците бараат она или ова. Некој се плаши и дека ке секни изворчето и така. Никој не им кажал дека во политиката постојат само интереси, овие уште мислат дека на фудбал сме па ке навиваме.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
бла,бла,бла :brlav:

Интересно ќе биде ако Трамп не води политка према Русија и Балканот како ќе се понашате.
Тогаш нема да има Сорос, УСАИД и светски поредок за обвинување. Што тогаш, соросоидите ќе станат трампоиди.[DOUBLEPOST=1484264701][/DOUBLEPOST]
Не ми е јасна потреба да се прави меѓумакедонски раздори по нечии туѓи политички прашања и поделби.

И внатрешните поделби меѓу обичните македонски граѓани заради судирите на македонските олигархиски групи претставени преку партиите се одраз на неинтелегенција, ама па уште жолчно да се навредуваме за сите можни белосветски теми...
Ердогановци-Ѓуленовци, Трамп-Хилари, Путиновци-Обамовци....

објасни ми ако сакаш, затоа што не разбирам и нема збор за глупавост како да се наречи тоа.
Само ги следам трендовите, секој што не се согласува со нечии партиски политики во земјава да биде одма прогласуван за соросид, изрод, немакедонец и странски платеник. Е па, на таков речник нема друго туку да се каже вистината дека странски платеници има и од друг центар, може не на форумов, но ги има во државата, со диригентен центар од Кремљ и плата во рубљи.
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
слушам овој трамп бил добар другар со груевски па ќе ни помагал многу и на нас
точно ли е тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom