Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.057
Поени од реакции
6.668
Вака муабет имаше и претходно:
Е сега ќе видат нацистите, Русија распоредува ТОС1
Ќе го папаат укрите од балистички рекети...
Тек сега со доритоси од Иран ќе ги замаваат...
Сега со терминатор кога ќе ги затепаат....
Ќе го јадат немиен после мобилизацијава...

Секое чудо за три дена, Бахмут уште не паднал
3 армии паднаа во персонал и техника, збришани засекогаш укро натовски за година дена, уште колку имаат да фрлат дали имаш некое инфо
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
754
Поени од реакции
1.304
Можеби, ама ако сакаш наведувани бомби да ти бидат ефективни ти треба восдушна надмоќ, по година дена до каде сме?

Мислам дека сите скриени трикови се искористија, тешко дека ќе има изненадувања остатокот од војната. Па и ова спаѓа тука.
I da znes deka ima skireni trikovi, ednostavno RU so milslite i se ostalo e nasocena za eventualen konflikt so OTAN, glavnata bitka ke bide taa a ne so Uk.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.627
Поени од реакции
8.501
Можеби, ама ако сакаш наведувани бомби да ти бидат ефективни ти треба восдушна надмоќ, по година дена до каде сме?

Мислам дека сите скриени трикови се искористија, тешко дека ќе има изненадувања остатокот од војната. Па и ова спаѓа тука.
Не паѓаат под агол од 90 степени, замислата е да се направи нешто аналогно на JDAM амариканското по моја претоставка. Иначе трикови и импровизација нон стоп има у војна...и сам знаеш.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.911
Можеби, ама ако сакаш наведувани бомби да ти бидат ефективни ти треба восдушна надмоќ, по година дена до каде сме?

Мислам дека сите скриени трикови се искористија, тешко дека ќе има изненадувања остатокот од војната. Па и ова спаѓа тука.
Јас мислам дека уште не е ни започната вистинската војна, ова со украина е само загревање, ќе дојде момент кога ќе има вистински судир меѓу НАТО и Русија.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.057
Поени од реакции
12.554
Јас мислам дека уште не е ни започната вистинската војна, ова со украина е само загревање, ќе дојде момент кога ќе има вистински судир меѓу НАТО и Русија.
Гарант :D

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.268
Огромни протести во Франција исто и во Германија главните движечки сили на европската економија.Гледам демонстрантиве не викаат нуту Слава Украини ниту носат украински знамиња!Шо се смена во меѓу време?Западов беа научени да им маваат санкции на многу замји без притоа да ги осетат последиците од истите.Овај пат е поинаку.Санкциите им се вратија како бумеранг.Особено Германциве ми се огромно разочарување.Пред нос им го дигнаа во воздух Северен Ток ,не гукнаа.Не верував дека ќе испаднат толку големи и немоќни вазали.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
како може да не се прецизни кога се сателитски наведувани бомбите? У Авдивка лом им ги прават утврдувањата
Ефективни и прецизни не е исто

За да влезат во дострел треба да бидат блиску, за да бомбардерот не биде во опасност потребна им е воздушна надмоќ.
Не е виша математика
3 армии паднаа во персонал и техника, збришани засекогаш укро натовски за година дена, уште колку имаат да фрлат дали имаш некое инфо
Стандардно фрлање факти од ракав пак а?
Кои три армии кои сини очи
I da znes deka ima skireni trikovi, ednostavno RU so milslite i se ostalo e nasocena za eventualen konflikt so OTAN, glavnata bitka ke bide taa a ne so Uk.
Не разбирам зошто милувате толку со ОТАН да инсистирате као демек е навредливо. Тоа е официјално име на француски, во логото им стои.
Русија со Украина не може да се справи, со НАТО ќе војувала. Кои фантазии човече
Не паѓаат под агол од 90 степени, замислата е да се направи нешто аналогно на JDAM амариканското по моја претоставка. Иначе трикови и импровизација нон стоп има у војна...и сам знаеш.
Скриени трикови како Купијанск офанзива и Керсон офанзива. Се укопаа двете страни и тешко дека ќе има изненадувања
Јас мислам дека уште не е ни започната вистинската војна, ова со украина е само загревање, ќе дојде момент кога ќе има вистински судир меѓу НАТО и Русија.
Како бе тоа година дена се загреваат?
Џабе ли мобилизираа пола Русија? За да се загреваат?
Автоматски споено мислење:

Огромни протести во Франција исто и во Германија главните движечки сили на европската економија.Гледам демонстрантиве не викаат нуту Слава Украини ниту носат украински знамиња!Шо се смена во меѓу време?Западов беа научени да им маваат санкции на многу замји без притоа да ги осетат последиците од истите.Овај пат е поинаку.Санкциите им се вратија како бумеранг.Особено Германциве ми се огромно разочарување.Пред нос им го дигнаа во воздух Северен Ток ,не гукнаа.Не верував дека ќе испаднат толку големи и немоќни вазали.
Германците се робови на америте и за тебе е разочарување што не станаа робови на русите? Хмммм

Русија има неверојатен одлив на интелегенција, продуктивното население им е мобилизирано, ГДП им паѓа драматично, изолирани се од цела Европа и Америка, финансиските пазари се веќе непостоечки, берзите им се година дена затворени, им гине младата генерација на фронт, воено станаа зависни од Иран......
Ама барем во Парис има протести и не викаат слава Украини. Во Парис секој ден има протести, национален спорт им е протестирање, ама барем коупиумот е добар годинава
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.024
Поени од реакции
11.219
Ефективни и прецизни не е исто

За да влезат во дострел треба да бидат блиску, за да бомбардерот не биде во опасност потребна им е воздушна надмоќ.
Не е виша математика

Стандардно фрлање факти од ракав пак а?
Кои три армии кои сини очи

Не разбирам зошто милувате толку со ОТАН да инсистирате као демек е навредливо. Тоа е официјално име на француски, во логото им стои.
Русија со Украина не може да се справи, со НАТО ќе војувала. Кои фантазии човече

Скриени трикови како Купијанск офанзива и Керсон офанзива. Се укопаа двете страни и тешко дека ќе има изненадувања

Како бе тоа година дена се загреваат?
Џабе ли мобилизираа пола Русија? За да се загреваат?
Автоматски споено мислење:


Германците се робови на америте и за тебе е разочарување што не станаа робови на русите? Хмммм

Русија има неверојатен одлив на интелегенција, продуктивното население им е мобилизирано, ГДП им паѓа драматично, изолирани се од цела Европа и Америка, финансиските пазари се веќе непостоечки, берзите им се година дена затворени, им гине младата генерација на фронт, воено станаа зависни од Иран......
Ама барем во Парис има протести и не викаат слава Украини. Во Парис секој ден има протести, национален спорт им е протестирање, ама барем коупиумот е добар годинава
Колку небулози напиша.
Забраи да напишеш дека немаат Кока Кола и да заокружиме.
Значи им пресуди и економски.
До сега воено го сведе на ниво на Бангладеш.
Економски требаше Русија да колабира пааа пред некои 9месеци. Воено исто.
Пола Русија. Па пиши дека и цела Кина ја мобилизирале. Што се срамиш. Да заокружиш со бисерите.

Што е сега оваа воено-економскава експертиза? Нов модул учеше со фоките или? :pos:


Париз се пишува кукле.
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.911
Како бе тоа година дена се загреваат?
Џабе ли мобилизираа пола Русија? За да се загреваат?
Се зголемуваат влоговите, а со тоа и веројатноста за директен судир.

Откај да знам колку луѓе мобилизирале, можеби мобилизираат огромна бројка и ги ротираат за да добијат воено искуство.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Ostaj ti toa svetogledot i padobranstvoto....jas samo si kazuvam svoe mislenje ako ne se slagas nemora da se duvas so tvoeto "znaenje"....ostaj ne i nas da naucime nesto

Nego: Interesno e kako toa glupi se Ukraincite sto si branat svoja drzava a Orkive patrioti gi pravite poso ginat u besmislena vojna u sred tuga drzava.
Абе остави ме ти мене јас дали се согласувам или не... Објасни ми, што кој кyp вреди влагање во нато за толку луѓе да им изгинат (како глувци) и цела држава да им ја разрушат, а наскоро и поделат/растурат?

Не ни се обидувам да ти објаснувам дека САД овде ја напаѓа РФ, а Украина е стапот со кој ги мава (стап кој наскоро ќе се скрши). Остај тоа. Само се обидувам на твое ниво на разбирање да ти зборувам. Се збунуваш инаку... Кажи ми ете дали влагање во нато вреди за толку луѓе да им изгинат, и да ја изгубат државата?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.661
Поени од реакции
34.953
Ефективни и прецизни не е исто

За да влезат во дострел треба да бидат блиску, за да бомбардерот не биде во опасност потребна им е воздушна надмоќ.
Не е виша математика

Стандардно фрлање факти од ракав пак а?
Кои три армии кои сини очи

Не разбирам зошто милувате толку со ОТАН да инсистирате као демек е навредливо. Тоа е официјално име на француски, во логото им стои.
Русија со Украина не може да се справи, со НАТО ќе војувала. Кои фантазии човече

Скриени трикови како Купијанск офанзива и Керсон офанзива. Се укопаа двете страни и тешко дека ќе има изненадувања

Како бе тоа година дена се загреваат?
Џабе ли мобилизираа пола Русија? За да се загреваат?
Автоматски споено мислење:


Германците се робови на америте и за тебе е разочарување што не станаа робови на русите? Хмммм

Русија има неверојатен одлив на интелегенција, продуктивното население им е мобилизирано, ГДП им паѓа драматично, изолирани се од цела Европа и Америка, финансиските пазари се веќе непостоечки, берзите им се година дена затворени, им гине младата генерација на фронт, воено станаа зависни од Иран......
Ама барем во Парис има протести и не викаат слава Украини. Во Парис секој ден има протести, национален спорт им е протестирање, ама барем коупиумот е добар годинава
Клинтоне, пред очи им направија нов сојуз во кој членува пола свет, ваков мат нема дадено ни Фишер во најдобри денови.

Иран уште покурназ, даде троа оружје, ама си обезбеди сојузник за во иднина. Не би се изненадил да го даваат оружјето во замена за нуклеарно, или експертиза да направат нуклеарка.

А војната во Украина ќе си потрае, имаат уште глупи аљабаци што одат да гинат, во меѓувреме гледај да не ти се јави Славјанка да одиш и ти, или да ја вратиш униформата за донација на Украина ;)
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Клинтоне, пред очи им направија нов сојуз во кој членува пола свет, ваков мат нема дадено ни Фишер во најдобри денови.

Иран уште покурназ, даде троа оружје, ама си обезбеди сојузник за во иднина. Не би се изненадил да го даваат оружјето во замена за нуклеарно, или експертиза да направат нуклеарка.

А војната во Украина ќе си потрае, имаат уште глупи аљабаци што одат да гинат, во меѓувреме гледај да не ти се јави Славјанка да одиш и ти, или да ја вратиш униформата за донација на Украина ;)
Nema sojuznici ima samo interesi..Taka da ke vidime kako ke se odviva sojudnistvoto....
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.661
Поени од реакции
34.953
Nema sojuznici ima samo interesi..Taka da ke vidime kako ke se odviva sojudnistvoto....
Па сојуз по автоматизам е дефиниран со интереси, НАТО да не се од љубов заедно?
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Па сојуз по автоматизам е дефиниран со интереси, НАТО да не се од љубов заедно?
Точно. "НАТО" е модерна организација налик на фашистичка (нацистичка) Германија. И ЕУ исто. И наративот и интересите се исти. Тоа што порано беше нацизам и фашизам, денес е именувано во НАТО и ЕУ и спроведуваат наративи по теркот на англосаксонците и дефинитивно Германија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom