Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    673

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.060
Поени од реакции
11.340
Лајф хак правеа Украинците кои патуваа со мене од ЕУ кон Русија.

Двојно државјанство. Украинско и Руско.

Со Украинското лапај си помош во Германија.
После тоа преку Полска и Калининград назад во Русија :icon_lol:


Само многу ги држеа на Руска граница при контрола. Испрашувани беа од ФСБ.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.780
Поени од реакции
14.083
според уставот на РФ, Чеченија имаше секакво право да се отцепи, си направија референдум, си декларираа независност. Ама нафтичка брат
Грузија си го пикаа газот каде што се мереа пениси, беа уверувани дека америте ќе ги бранат ако РФ нападне, па лепо беа насанкани. Саакашвили беше целосно легитимен во неговите обиди, де јуре - легитимен. Де факто беше крајно глуп и си ја унаказа државата
Грешка си - Медведев не беше таму, си беше во Москва
Ингушетија е иста приказна како Чеченија, имаат целосно уставно право на самоопределување според федеративната повелба на РФ (уставот). Овој пат немаат ни толку многу нафтичка, ама неверојатно блиску се до неа за да се прелее еуфоријата.
Дагестан такоџе
Украина е приказна за себе, многу е комплицирана ситуацијата таму, ама де јуре - Путин нападна суверена држава повеќе од два пати
тоа изгледа од аверзијата му е
И сите овие настани никако немаат врска со Америка/западот нели?
Не финансираа и тренираа муџахедини на Кавказ, нема експанзија на НАТО да ја обиколи Русија и да го неутрализира воениот/нуклеарниот капацитет да се одбрани, не кажа Буш Џуниор на самитот во Букурешт 2008 дека Грузија и Украина се следни за влегување во НАТО (Русија влезе во Грузија одма после тоа).

За Украина не ми се ни коментира повеќе. Сите знаеме зошто се случува ова сега, само има некои што намерно се прават наудрени и навиваат за смртта на Украина и Украинците.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Znaci kepecov ja vrati u rusija bukvlano u 1945. Uste crveni marami da im stai na vratot na "vojnicive". I denes da zavrsi vojnava Russija ke ima dolg i naporen pat da se vrati u normala. North Korea ke stanat ako potrae vojnava uste malku.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
СМРТ ЗА НАЦИЗАМ И КОМУНИЗАМ...Двете најголеми зла кои постојат од почетокот на човештвото до денес....
Автоматски споено мислење:


А од ваму Православието го брани Рамзан Кадиров......


Ојјј Господее.....
на еволуцијата и требале 50 милиони години од мајмун да направи човек
на комунизмот му требале само 50 години од човек да направи мајмун
на нацизмот само 5
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.060
Поени од реакции
11.340
Znaci kepecov ja vrati u rusija bukvlano u 1945. Uste crveni marami da im stai na vratot na "vojnicive". I denes da zavrsi vojnava Russija ke ima dolg i naporen pat da se vrati u normala. North Korea ke stanat ako potrae vojnava uste malku.
Абе готово.
Што ти од свирипичино викаш дека така.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
И сите овие настани никако немаат врска со Америка/западот нели?
Не финансираа и тренираа муџахедини на Кавказ, нема експанзија на НАТО да ја обиколи Русија и да го неутрализира воениот/нуклеарниот капацитет да се одбрани, не кажа Буш Џуниор на самитот во Букурешт 2008 дека Грузија и Украина се следни за влегување во НАТО (Русија влезе во Грузија одма после тоа).

За Украина не ми се ни коментира повеќе. Сите знаеме зошто се случува ова сега, само има некои што намерно се прават наудрени и навиваат за смртта на Украина и Украинците.
доста дркате на амери, вмешани се и виновни се. Муабетот беше дека типот тврдее оти Путин имал аверзија спрема војна, не мешајте амери сега
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.289
доста дркате на амери, вмешани се и виновни се. Муабетот беше дека типот тврдее оти Путин имал аверзија спрема војна, не мешајте амери сега
Што требаше Путин да направи после конференцијата во Минхен неколку дена пред операцијата?
Ајде просветли не, ако не си ја гледал види ја. После тоа Камала нигде ја нема.
2022 била добра година за неа, ја наградија затоа што не гурна во трета светска војна
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Rusija ja napadna Ukraina, Rusija ja bombardira Ukraina, Rusija vleguva so tenkovi, dronovi i roka bezbroj krstosuvacki raketi niz Ukrainskite gradovi ubivajki nedolzni gragani i civili, i toa se zaradi toa sto Ukraina poveke i smaci da bide gazena od Ruska chizma i saka drug pat da fati, a Rusija nemozi da se pomiri so toa, i ti idis tuka mi velis deka ja sakas Rusija i ne sakas vojna, a jas sum sakal! Jas sum bil za vojna, ti za mir.... Sta rechi a ne zaplakati....
Не ми е јасно како не сфаќаш големи сили како функционираат, нема што сакаш туку има само што ти е кажано... и ние нејќевме промена на име за нато па кој не праша, Куба сака комунизам па кој ја прашува што сака и се под страшни санкции од еден сосед, ... и тако даље у недоглед може да се набројува, умешноста на политичарите на помалите држави е како да останеш под радар на големите, односно да не си им воопшто интересен.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Што требаше Путин да направи после конференцијата во Минхен неколку дена пред операцијата?
Ајде просветли не, ако не си ја гледал види ја. После тоа Камала нигде ја нема.
2022 била добра година за неа, ја наградија затоа што не гурна во трета светска војна
Брзо се испостави дека човек не може да дебатира со тебе. Како индоктриниран партиски војник кружиш наоколу без поента.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.690
Поени од реакции
7.777
Путин имал аверзија кон војна. немогуќе, ќе си умрам.

Значи од кога е Путин на власт, константно е во војна.
Војната во Даестан
Втората Чеченска војна која неофицијално траеше до 2009
Војната во Грузија
Војната во Ингушетија
Крим и Донбас 2014 која прерасна во
Украина 2022

и не ми се правете паметни да м кажувате колку америте имаат војни, оти имаат 10 пати повеќе, и никој не ги брани нив. Ама да тврдиш дека бивш КГБ офицер кој константно е во војна од кога е на власт, има аверзија од војна е како да кажеш дека америчкиот дип стејт има аверзија од војна. Сите овие живеат од војна, сето ова е клето
Втората војна во Чеченија. После првата војна Чеченците имаат Ичкериска Република која е под блокада али нема никакви активни борби. Втората Чеченска војна започнува откако Муџахедини тренирани во Чеченија вршат инфилтрација во Дагестан и почнуваат судири со цел да се прошири конфликтот.

1674137087188.png

Руско - Грузиска Војна - Грузијците започнаа војна во Јужна Осетија

1674138904649.png


Крим - Донбас - денеска што луди ќе се правиме дека Американците во 2014 направија државен удар во Украина и ги претворија во зомби држава за едно кратна употреба.

Што требаше Русите да направат околу кое било од овие прашања. Да ги остават Ичкеријските Муџахедини да формираат ИСИС држава во Кавказот па да имаат по еден Беслан неделно, или да ги остават Грузијците да ги исчистат етнички Абхазијците и Осетијците и после и домашно проблеми да си отворат проблеми зошто Северна Осетија е во Русија а има и голем број абхазијци. Патем и Осетијците и Абхазиците секогаш се покажувале како лојални малцинства.

И оваа воздржаност и трпение што е покажана беше далеку над-човечките граници.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.802
Поени од реакции
39.085
Разликата меѓу Грузија и Украина е што грузијците не се толку желни за гинење, па сфатија дека еден ненормален им ја тера државата у дупка и го елиминираа после војната. Украинциве некако послабо сфаќаат.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Укрите се толку многу во долгови влезени према САД од војнава, што доколку нешто остане од нив, има да враќаат кредити 1000 години, рационално ако размислиш подобро е Русиве целосно да ги анексираат, тогаш ке немааат обавези да се во должничко ропство.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.690
Поени од реакции
7.777
И ај уште една работа, зошто никој не прашува како успеа Украина, втората најсиромашна држава во Европа од 2014 до денеска пред една година да држи активна армија од 400 000 војнци, од тоа што се гледаше на терен од почетокот на војната сите тенкови што ги имале по стоваришта да ги обноват, целото Советско ПВО да им биде сервисирано, целата преостаната авијација да им биде сервисирана. Од каде пари за сето ова кога ЕУ и Америка ништо не им даваа скоро. Тоа што им го даваа отворено беше ситница во споредба со колку би коштала таа армија да ја држиш на терен скоро цела декада.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
И ај уште една работа, зошто никој не прашува како успеа Украина, втората најсиромашна држава во Европа од 2014 до денеска пред една година да држи активна армија од 400 000 војнци, од тоа што се гледаше на терен од почетокот на војната сите тенкови што ги имале по стоваришта да ги обноват, целото Советско ПВО да им биде сервисирано, целата преостаната авијација да им биде сервисирана. Од каде пари за сето ова кога ЕУ и Америка ништо не им даваа скоро. Тоа што им го даваа отворено беше ситница во споредба со колку би коштала таа армија да ја држиш на терен скоро цела декада.
da se podsetime kako i koj ja snabdevashe ukrainskata paravojska...https://therealnews.com/max-blumenthal-us-is-arming-neo-nazis-in-ukraine
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom