Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    671

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.383
Поени од реакции
7.305
Им вршат саботажи длабоко во руска територија.

Очајна, грогирана Русија.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.615
Поени од реакции
3.729
Добро што не се однесува до вас, само на вам, бугараната и србоманите не им одговара државичкава малце да мрдне од јамава.
Државичкава и народчето во неа, не се пораснати за влез во наддржавни и фашизоидни заедници. Државичкава одамна го допре дното од јамата ни смрдлива, дното е пробиено и тековно, и државичкава и народчето и‘ нејзино се наоѓаат во состојба на „слободен пад„.

За почеток, државичкава влезе во ОТАН и неможам да ги набројам благодатите од тој влез, оти напросто ги нема. Штетата од тој „влез„ е очигледна...

Можам основано да замислам каква среќа би ја следела „севернава„ ако некогаш влезе во ЕУ...
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 357532
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 357533
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 357534
Искуствата покажуваат што им следи на Богоборците...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.599
Поени од реакции
38.753
⚡It is reported that two groups of missiles are heading for Kiev.

Launches of 8 "Caliber" from the Black Sea were also recorded
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Brussels Bailing Out Ukraine Will Ruin Europe For Generations, Hungary's Orban Warns

Hungarian Prime Minister Victor Orbán warned on Friday that European policies advocating for mass joint borrowing among EU member states to continue funding Ukraine's resistance to the Russian invasion will have devastating consequences.



The Hungarian leader told "Good morning, Hungary!" that EU sanctions on Russian energy are bound to fail, and that "not only our children, but also our grandchildren will suffer the consequences" of a mass borrowing scheme proposed by the EU, adding that potentially insolvent states will require support as well.
Orban reiterated Hungary's opposition, and suggested that agreements to support Ukraine should be at the national level via bilateral agreements between individual countries, ReMix reports.
He highlighted that Ukraine has now found itself in a situation whereby it is incapable of functioning as an independent nation because of the ongoing conflict, and while it needs help from its neighbors and allies in the short-term, it is not for Brussels to speak on behalf of all member states.

Реално Русија сега ја продава нафтата под $60 долари, така да таа цена е солидна за нив. Мислам дека нарочно ја поставија оваа цена за Русија да го преплави пазарот со нафта оти и требаат пари и да го заеби OPEC.
тенеке се возбуди како детенце кое чека поклон од дедо мраз за ова со нафтава.
САД од пред почеток на војната се обидуваат да ја симнат цената на нафтата. Замисли во ситуација кога целата стратагема на Русија (и ОПЕК) е цената на нафтата да биде што повисока, сега во моментална ситуација на намалена побарувачка и спуштена цена - тенеќе очекува дека Русија „ќе го преплави пазарот со нафта“ затоа што САД и вазалите им ставиле „висок“ лимит на цената. Демек еве ви добра цена, сега (само)убијте се со хиперпродукција. :facepalm:

Не како детенце, туку како млад мајмун се пали - и ај што се пали - ама приказни си конструира за да се пали. Ова со хиперпродукција на нафта од Русија, тоа ни САД не го кажуваат по нивните перални за мозоци. Премногу е ретардирано и како наратива а не па како обид да ги „убедат“ РФ да се самоубијат.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
САД од пред почеток на војната се обидуваат да ја симнат цената на нафтата. Замисли во ситуација кога целата стратагема на Русија (и ОПЕК) е цената на нафтата да биде што повисока, сега во моментална ситуација на намалена побарувачка и спуштена цена - тенеќе очекува дека Русија „ќе го преплави пазарот со нафта“ затоа што САД и вазалите им ставиле „висок“ лимит на цената. Демек еве ви добра цена, сега (само)убијте се со хиперпродукција. :facepalm:

Не како детенце, туку како млад мајмун се пали - и ај што се пали - ама приказни си конструира за да се пали. Ова со хиперпродукција на нафта од Русија, тоа ни САД не го кажуваат по нивните перални за мозоци. Премногу е ретардирано и како наратива а не па како обид да ги „убедат“ РФ да се самоубијат.
Ќе видиме, јас така мислам во моментов, Русија има купено флота од 100 танкери во сенка што би се рекло. И уште купува.

Сигурно не ги купува за да и стојат за зло време.

Намалување на производството не може да се направи туку така. Има лимит на намалување на производство кое може секоја земја да си го дозволи. Не е ова чешма, па сврти ја славината.

Плус на Русија ќе и требаат пари и тоа МНОГУ пари.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.978
Поени од реакции
11.151
Се имаат пак пуштено Русиве денеска. Од што гледам Одеса им е мета.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Ќе видиме, јас така мислам во моментов, Русија има купено флота од 100 танкери во сенка што би се рекло. И уште купува.

Сигурно не ги купува за да и стојат за зло време.

Намалување на производството не може да се направи туку така. Има лимит на намалување на производство кое може секоја земја да си го дозволи. Не е ова чешма, па сврти ја славината.

Плус на Русија ќе и требаат пари и тоа МНОГУ пари.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Нема зошто се молчи.





Може и самите Руси да стојат зад нападов.
Немаат Украинците таков дрон што лета толкава дистанца,и со таква прецизност да изведе таков напад. Или
е напад од копно од саботери.

Имаат американците ;)
Може од новава пратка е што стигна од Полска,па да се испроба како рока на терористичка почва.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Имаат американците ;)
Може од новава пратка е што стигна од Полска,па да се испроба како рока на терористичка почва.
Цитро, ќе рока на терористичката почва ама да не започне да зарокува и на наша почва? Или на тоа не ти текна? МАД знаеш што е?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.291
Поени од реакции
22.539
Ќе видиме, јас така мислам во моментов, Русија има купено флота од 100 танкери во сенка што би се рекло. И уште купува.

Сигурно не ги купува за да и стојат за зло време.

Намалување на производството не може да се направи туку така. Има лимит на намалување на производство кое може секоја земја да си го дозволи. Не е ова чешма, па сврти ја славината.

Плус на Русија ќе и требаат пари и тоа МНОГУ пари.
za azija i ostatok na svet se toa teneke...glavnite pristanista im se u evropa i dostava ke ide preku niv, ke im fati vreme dur da zgolemat kapacitet vo vladivostok i nakhodka ali ocigledno se spremaat da go snabduvaat svetot sami od evropa. vo idnina ke ima samo CIF dilovi direktno do klientot so tanker pod rusko zname. na toj nacin nitu grci nitu ameri (pod panamsko ili marsalski ostvori zname) ke im ja transportiraat naftata. mene mi licni deka stavaat kraj na site izlivi na sredstva i deka i flitata sto ja zimaat e ulgavno so 5 do 10 god rok kolku sto ke im treba da zgolemat kapaciteti vo azija.

poleka no sigurno gi isklucuvaat grcite od biznisot. ke im ostane samo iranska nafta na niv.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Одма ова нердовиве направија пресметка само од едно видео од сигурносна камера :D

Нештово што ја гаѓа базата се движи со околу 1000km/h, така да не ми изгледа дека е дрон туку ракета.

Има две опции или се ова британските ракети Storm Shadow кои беа најавувани дека Полска ќе ги постави на модифицирани СУ-24 или украинските ракети Hrim (Гром), пандан на Искандер, кои ги развива подолго време.

 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.968
Поени од реакции
11.780
Одма ова нердовиве направија пресметка само од едно видео од сигурносна камера :D

Нештово што ја гаѓа базата се движи со околу 1000km/h, така да не ми изгледа дека е дрон туку ракета.

Има две опции или се ова британските ракети Storm Shadow кои беа најавувани дека Полска ќе ги постави на модифицирани СУ-24 или украинските ракети Hrim (Гром), пандан на Искандер, кои ги развива подолго време.

Мене ме интересира по што би направиле разлика дали е тоа проектил што носи експлозив или нуклеарна боева глава? Замисли си, се движи во правец на Москва...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Мене ме интересира по што би направиле разлика дали е тоа проектил што носи експлозив или нуклеарна боева глава? Замисли си, се движи во правец на Москва...
Нема што да замислам јас, Русите очигледно веќе замислиле, затоа почнаа да ги спремаат засолништата и ги претвораат подземните паркинзи во засолништа.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.661
Поени од реакции
4.318
Добро што не се однесува до вас, само на вам, бугараната и србоманите не им одговара државичкава малце да мрдне од јамава.
Види вака, постојат ФАКТИ (референдум) и постои интерпретација (северџганско.
Резултатите од тој референдум се
НЕ, за промена на името;
НЕ, за влез во ОТАН и
НЕ за влез во ЕУропска (илити четврти рајх).
(Ако од горното не ти е јасно можеме и по структура, колку од Македонците биле против а колку од малцинствата биле за -читај да не постои Македонија)
'државичкава' инаку се викаше Македонија ама дојдовте вие Северџганите ја испоганивте.

...а за тоа зошто Бугарите и Србите се против или за, за влез на Северџганистан во ЕУропска најдобро е да ги прашаш нив, овде повеќето се Македонци.
---------


а сега нешто за темата
Лидерот, поточно еден од лидерите на Мултиполарниот Свет, големиот Путин во обиколка на поправениот Кримски мост...
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.968
Поени од реакции
11.780
Нема што да замислам јас, Русите очигледно веќе замислиле, затоа почнаа да ги спремаат засолништата и ги претвораат подземните паркинзи во засолништа.
Мислам дека имаат систем 'мртва рака', мери радијација, земјотрес итн. Ако се совпаднат сите параметри, тогај цел свет е непријател. Го активираа поодамна, можеби некој сака да го испроба.
У секој случај, со ова Украина претставува закана за цел свет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom