Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    660
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
taka e citro, nema NIKOGAS. znaes zosto? zatoa sto sekogas ke bidat necii slugi, seedno dali americki, ruski, evrejski... imaat luzerski gen, sekoja vojna ja izgubile, a koga malku ke prknat pak nekoj doaga i gi sramnuva so zemja. isti kurac kako buljasite cij pasos poseduvas... ;)
Не млати зелени бе,немците слуги биле,затоа гледам се испотепаа пред руска амбасада за визи вадење пошто многу јаки се технолошка држава хх..а пред германска нема живо пиле.А за војни експерти се од што се тактички технолошки спремни,само во ВСВ им загина 27 милиони народ,тоа све кажува на кое ниво се и технолошко и цивилизациско и колку вреди човечки живот за нив.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.288
,тоа све кажува на кое ниво се и технолошко и цивилизациско и колку вреди човечки живот за нив.
Тој факт воопшто не кажува ништо за тоа на кое технолошко и цивилизациско ниво се.
Кажува дека за власта во Русија човечкиот живот не бил никогаш во прв план. Но, исто така кажува и за спремноста на рускиот народ (и другите оветски граѓани) да се жртвуваат за татковината.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.047
Поени од реакции
29.410
Изворот на Њусвик им е директорот на некoja си невладина Wind of Change?
Кај нив директор е CEO, во случајов „директор“ е некој еуфемизам за координатор или така нешто. Некој релативно небитен дури и внатре во невладината.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.514
Поени од реакции
3.639
Колку што Русија ја победи и ослободи Украина за 10 дена, толку ќе пропадне ЕУ.
Кога Русите ќе произведат квалитетна Лада и модерен компјутер, тогаш ќе пропадне и западниот свет.
Дотогаш продолжуваjте со ,,анализите,, оти ми е досадно на форумот.
А за да ни биде помалку досадно на форумов, би било корисно да се самоисклучиш (од форумов), ама дај барем посочи ни кој, кога и каде дал рок од 10 денови во кој Русија треба(ло) да ја окупира Украина...

Ќе можеш?...
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.288
Кај нив директор е CEO, во случајов „директор“ е некој еуфемизам за координатор или така нешто. Некој релативно небитен дури и внатре во невладината.
Епа добро. Како и да е, поентата им е (на Шекспир и другите) дека санкциите си ја бркаат работата и даваат ефект. Доволни се.

Кога ова мислење би било навистина раширено и прифатено на Запад, Русија би требало да се радува неизмерно.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.074
Поени од реакции
22.116
Не млати зелени бе,немците слуги биле,затоа гледам се испотепаа пред руска амбасада за визи вадење пошто многу јаки се технолошка држава хх..а пред германска нема живо пиле.А за војни експерти се од што се тактички технолошки спремни,само во ВСВ им загина 27 милиони народ,тоа све кажува на кое ниво се и технолошко и цивилизациско и колку вреди човечки живот за нив.
eve gledame kolku imaat nezavisna politika. napravija gasovod pa ne im dozvolija da go pustat... slugi americki se skoro 70 god.

od sluga podolno e samo bugar... pogotvo kumanovski sto si gi pisal site predci za bugari samo da vrti pleski u germanija... ama toa e, gubenje vreme e ustvari so tebe da se diskutiraat raboti sto nikogas nema da gi sfatis.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Оди бе како не оди,уствари повише се тресе и распаѓа од што оди,ама на вас тоа не ви е битно. Нема патос цела скапана,од опрема има само дугме за четири жмигавци,волан без серво треба да си терминатор да свртиш,амортизација нема директно те жига под ребро секоја дупка..лепота руска невидена. Рус и техника никако у иста реченица.
Автоматски споено мислење:


Па затоа е Германија тоа што е,а Русите им работат по фабриките.Шваба има памет а Рус голи ресурси,за да направиш нешто ти треба мозок,а ако имаш ресурс што ти го дала природата,треба само да го извадиш од земја. Цела економија им се потпира на нафта,гас и руди..до тука им е чергата.
Значи Шваба и Јапонец мора да штрафат по цел ден дека ќе умрат за леб. Ресурси ако не ти дадат или отвараш војна - Хитлер, или трпиш за леб. Техноологија ете ти ја Кина - за 20 год научна фантастика стана за Германија, за Франција да не зборуваме 250 год се напред. Тоа со миграцијата не ти држи дека и од Германија мигрираат. Не дека се глупави русите да направат кола, едноставно неќа,Тие вселенска станица имаат па не ќе знаат едно помочано Ауди да направат. Едноставно лагодно им е со тоа што го имаат. Јапонец ако не направи Тојота денес за леб ќе умре… За да ја направи таа тојотата треба се да увезе бидејќи на тој островот нивни ништо нема, нема ни ниви за 100 грама ориз да касне, како да ти објаснам поинаку…
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.258
Поени од реакции
1.900
Епа добро. Како и да е, поентата им е (на Шекспир и другите) дека санкциите си ја бркаат работата и даваат ефект. Доволни се.
Не, јас лично мислам дека не се доволни. Треба санкционирање и на земји што купуваат гас од Русија и плус некаква кампања за брејн дрејн од Русија со полесно стекнување визи.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Не, јас лично мислам дека не се доволни. Треба санкционирање и на земји што купуваат гас од Русија и плус некаква кампања за брејн дрејн од Русија со полесно стекнување визи.
Ја сум да се забрани скроз извоз на ѓубриво од Русија. Да изумрат две милијарди луѓе - редно е !!!!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.074
Поени од реакции
22.116
Не, јас лично мислам дека не се доволни. Треба санкционирање и на земји што купуваат гас од Русија и плус некаква кампања за брејн дрејн од Русија со полесно стекнување визи.
potpuno se slagame... ne se. treba putin da ja izroka evropa i amerika so nuklearki za da vi dojde pamet.

pederi ke go unistat svetot. mora ednas za sekogas da se zabrani taa sekta i sekoj od niv da se prati na lecenje.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.258
Поени од реакции
1.900
potpuno se slagame... ne se. treba putin da ja izroka evropa i amerika so nuklearki za da vi dojde pamet.

pederi ke go unistat svetot. mora ednas za sekogas da se zabrani taa sekta i sekoj od niv da se prati na lecenje.
Нема да ни дојде памет во таков случај. Тоа што ќе дојде е бришење на Русија од мапата.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.074
Поени од реакции
22.116
Нема да ни дојде памет во таков случај. Тоа што ќе дојде е бришење на Русија од мапата.
golema e rusija plus e i mnogu pospremna nego eu i usa za nuklearna vojna... usa i evropa pobrzo i polesno ke gi snema. osven finska nitu edna drzava vo eu ili usa nema golemi kapaciteti/skrivnici za nuklearna vojna. rusija ima, zatoa i molenjeto sega od bajden za nov nuklearen dogovor so rusija i kina..... fufka malku da ne stvarno gi izrokaat...

mada i vaka ke ja bide, del po del. zapadot koga togas ke sfati deka pederi i zelenite partii se najgolemoto zlo i ke mora da se unistat. prasanje na vreme e toa...
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.427
Поени од реакции
3.275
Значи Шваба и Јапонец мора да штрафат по цел ден дека ќе умрат за леб. Ресурси ако не ти дадат или отвараш војна - Хитлер, или трпиш за леб. Техноологија ете ти ја Кина - за 20 год научна фантастика стана за Германија, за Франција да не зборуваме 250 год се напред. Тоа со миграцијата не ти држи дека и од Германија мигрираат. Не дека се глупави русите да направат кола, едноставно неќа,Тие вселенска станица имаат па не ќе знаат едно помочано Ауди да направат. Едноставно лагодно им е со тоа што го имаат. Јапонец ако не направи Тојота денес за леб ќе умре… За да ја направи таа тојотата треба се да увезе бидејќи на тој островот нивни ништо нема, нема ни ниви за 100 грама ориз да касне, како да ти објаснам поинаку…
:pos:
Човече ,да ти ja имам логиката.:D
Да се не натпреваруваш со kano за најглупавиот и најинфантилниот пост на форумов,а?
Викаш нема потреба русите да измислуват и произведуват квалитетна стока,оти имат
нафта, гас и јаглен. Па те исти како црците во Африка ,бре,кој 2000 година не напредували во менталниот и социјалниот развој.Зашто да се тепат од работа кога имат све - топло време цела година , жени за е...е , лежиш под палмата и чекаш бананата сама да ти падне во устата.Кога им се доеде месо ,едното племе напаѓа другото и си праат барбеку.
Ќе те ставам и тебе во иста група со другите титани на мислата - @k , @j , @v ,@ p , @m ....
P.S Преди 3 години за прв пат слушнав од еден кинез дефиницијата дека Русија е бензинска пумпа со ракети.:)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.074
Поени од реакции
22.116
:pos:
Човече ,да ти ja имам логиката.:D
Да се не натпреваруваш со kano за најглупавиот и најинфантилниот пост на форумов,а?
Викаш нема потреба русите да измислуват и произведуват квалитетна стока,оти имат
нафта, гас и јаглен. Па те исти како црците во Африка ,бре,кој 2000 година не напредували во менталниот и социјалниот развој.Зашто да се тепат од работа кога имат све - топло време цела година , жени за е...е , лежиш под палмата и чекаш бананата сама да ти падне во устата.Кога им се доеде месо ,едното племе напаѓа другото и си праат барбеку.
Ќе те ставам и тебе во иста група со другите титани на мислата - @k , @j , @v ,@ p , @m ....
P.S Преди 3 години за прв пат слушнав од еден кинез дефиницијата дека Русија е бензинска пумпа со ракети.:)
bugar a si slusnal li definicija za majka ti od makedonec?

Screenshot_20220721-090357_Chrome.jpg

avstralija e slicna na rusija. nema potreba od bog znae kakva industrija a sme drzava so eden od najvisokite standardi. edina razlika e sto aus ne e pod zakani i blokadi ko sto se rusite. da ne im pravi zapadot problemi ko sto im pravi kontinuirano, rusija za 10 god ke ima slicen standard ko aus bez 2 shtrafcinja da spojat ako sakaat... ama ti si premnogu glup za sve toa da sfatis...

kinez, japnec i svaba sekogas ke mora da raboti, jebi ga taka e koga nemaat dovolno prirodni bogatstva.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Kajgana Shop

На врв Bottom