Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    660
Член од
26 декември 2020
Мислења
119
Поени од реакции
268
Свесни сте колку сте само лицемерни и двете страни?

Шекспири, викеди, дардани и ретардот што ставил украинско знаме на профил овој едмонд дантес и тенеке нема потреба да ги именувам тоа се посебни случаи, нивни коментари повеќе личат на тролање. Е вие неколку набројани и цел нато и еу сте лицемерни затоа што осудувате се што прават руси а кога сад го прави тоа осуда ја нема никаде.

А остали не можам да ве набројувам сте лицемерни затоа што барате осуда за тоа што прави сад и ги оправдувате постапките на русија затоа што сад исто го правеле.

Се претставувате едно а по ставови покажувате друго. Нели еднакво треба да е за сите?

--‐-----------------------------
Сега некое мое мислење.

Јасно е дека запад е провокатор.
Јасно е дека АЗОВ се нацисти и користат цивили како штит.

Јасно е дека Русија користи можност по копнен пат да се поврзе со Крим и рудно најбогатиот дел од Украина да го присвои.

Што е на крај јасно? Дека и тие и тие не се идеални.

Ако ова е единствен начин да се покаже дека САД премногу си зема за право по студена војна тогаш добро, се надевам дека краен резултат ќе ги оправда (нема да е залудно) жртвите. Само во случај да се направи некој нов поредок, не промени на граници.

За економија и санкции моментално како сами на себе да си ги воведоа, долгорочно не знам што би бил резултст некој економист можеби и ќе може да погоди (предвиди е премногу да се каже).

Воени напредоци се јасни, само некој од инает ако зборува може да каже дека Украина е супер, има контраофанзиви и слично глупосто. Не верувам дека некој е толку глуп да верува во тоа.

------------------
Не сум експерт, стручен, начитан, едуциран за ништо поврзано со ова што се случува. Давам мислење како лаик.

Подолг период читам што пишувате и морав да ве прашам сите активни навивачи запаливте барем една свеќа или се помоливте ли за жртвите кои овде толку ги браните и величате?
Кога веќе решив да ве прашам ајде дадов мислење и за вас и за тема, ако ништо друго се искажав после месец и пол читање навивачки коментари.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Како западните корпорации ја “напуштаат” Русија.

The great rebrand

McDonald's Corp is selling its restaurants in Russia to one of its current local licensees, who will reopen the branches under a new name yet to be decided - the most high-profile rebranding so far of companies extricating themselves from Russia.

PricewaterhouseCoopers LLP (PwC) said the successor to its Russian branch would be called Technologies of Trust.


Deloitte's former Russian business is becoming "Business Solutions and Technologies, according to a May 18 regulatory filing by one of its major Russian clients, mobile operator MTS.

EY's former Russian unit has been relaunched as Audit Technologies and Solutions Centre - Audit Services, according to its website.


Zurich Insurance said on May 20 it had agreed to sell its Russian business to members of the local team, who would operate the business under a different brand, but did not reveal the new name.

The Russian unit of the law firm Bryan Cave Leighton Paisner relaunched itself under Russian management on April 6 as ALUMNI Partners.

French carmaker Renault is to sell its majority stake in carmaker Avtovaz to a Russian science institute, reportedly for just one rouble, with a six-year option to buy it back - leaving the door open for a return.

 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.819
Поени од реакции
7.187
.....

Ние имаме/имавме криминална влада која директно или индиректно постави судии и обвинители кои водеа процеси за случаите погоре што ти ги пишав.

Според тебе требаше да се ослободат од гонење? Оти го користеа баш твојот пристап?
Во право си, имавме криминална влада. Вие шарените револуционери прифатите да бидете борците за правда, под палката на Калето и Круната, со цел да се зачисти жабокречинава.
Истото ти е и во Украина. Најкорумпирана држава, полиција и војска со години им дозволуваа на одредена група граѓани, да прават секакви злодела врз Руси. Зелениот на лидерите од таа група им даде дипломи за добро сработените злосторства. Тамошните жители под палката на Русија решија да бидат борци.

Според тебе се додека си под команда на Калето е Ок, легално, морално и правно издржано, ама ако е некој друг, тогаш пу пу не се важи.
Прво погледни се во огледало, па види дали си во право кога за други пишуваш лицемери.

Тоа што на Берик неколку пати не му одговараш/те врска санкциите и последиците врз цел свет, само потврдувате дека сте лицемерни шарени полноглавци.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
815
Поени од реакции
3.311
Русија победи! Исплачете се на нај јако.
И нормално, неможе ним нико ништа јачи се од судбине. :LOL:
Хејтајте ги колку сакате, да не се они ќе трпете за леб, јер куртони и лубриканти не се јадат, два декара жито немате посадено ебаве тоа куртоните северни глупи.
 
Последно уредено:
W

wicked_1

Гостин
Во право си, имавме криминална влада. Вие шарените револуционери прифатите да бидете борците за правда, под палката на Калето и Круната, со цел да се зачисти жабокречинава.
Истото ти е и во Украина. Најкорумпирана држава, полиција и војска со години им дозволуваа на одредена група граѓани, да прават секакви злодела врз Руси. Зелениот на лидерите од таа група им даде дипломи за добро сработените злосторства. Тамошните жители под палката на Русија решија да бидат борци.

Според тебе се додека си под команда на Калето е Ок, легално, морално и правно издржано, ама ако е некој друг, тогаш пу пу не се важи.
Прво погледни се во огледало, па види дали си во право кога за други пишуваш лицемери.

Тоа што на Берик неколку пати не му одговараш/те врска санкциите и последиците врз цел свет, само потврдувате дека сте лицемерни шарени полноглавци.
Дугин, пак не си ја пиеш терапијата.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
Screenshot_20220521-095454_Chrome.jpg
Добри тролови се русиве нема што
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Дугин, пак не си ја пиеш терапијата.
брат, те уништуваат со аргументи, ти се браниш со навреди према нив. Немаш ништо конкретно и вистинито да понудиш на темава што би ја оправдал твојата страна.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.556
Поени од реакции
8.385
Како што коментираат русите на сите слики со убиени војници, died for the West.
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
90
Поени од реакции
183
За тоа 11 годишно дете, а такви случаи ги имало до сега и ќе ги има многу криви се сите малоумни украинци што мислеа дека со нивна помош американските копилиња ќе ја уништат Русија а со тоа и ќе го воспостават тој глобален поредок.
Класичен нацист. Така да кога некој прави аналогии Македонија = Украина и Донбас = Западна МК, нека најде прво вакви изјави против Албанците од Бранко, Грујо, Заев или кој било македонски политичар.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.819
Поени од реакции
7.187
Дугин, пак не си ја пиеш терапијата.
Очигледно е дека тебе ти треба терапија или наочари. Јас ниту едно видео немам постирано од тој Дугин, ниту па имам изгледано од него.

Кога личност ко тебе, изиграва ној, избегнувајќи наједноставни работи да одговори, јасно е дека си субјективен полноглавец.

Ајде продолжете со лицемерините постови, во меѓувреме народот во Иран е на улица од што му кркорат цревата, па владата ќе им дава леб само на тие со дигитален сертификат и да се подобни. Шри Ланка објави дека нема можност да ги исплаќа долговите, а на луѓето кои имаат повеќе од 10.000 долари на девизна сметка ќе им бидат одземени и претворени во националната валута, а ова е само почеток, бидејќи последиците од санкциите следна година ќе се осетат.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.707
Da se potsetime na dvojnite standardi na Zapadot I negovata "demokratija" I ostali civilizaciski vrednosti...

Nitko od počinitelja ratnih zločina koje je otkrio Wikileaks nije procesuiran, ali zato jest onaj tko ih je objavio – Julian Assange

I vo toj kontekst, dodeka intenzivno se zbori za Ruski voeni zlostorstva I nivno procesiranje pred sud (sto patem, podrzuvam ako se dokaze), mnogu me interesira zasto nikoj ne zbori za sudenje na Ukrainci za nivni voeni zlocini zlostorstva? Barem dokazi ima I za toa... Od pukanje vo noze na zarobenici, tepanjeto na golata plava devojka, bodenjeto so noz na civil na skalite... Pa se do, ako go vratime filmot nazad, do palenje zivi luge vo Odessa pred godini...

I, da ne bidam vulgaren - jebali Vas dvojni standardi....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.288
Ви текнуе у Стаљинград кога германските војници си ја завршија одбрамбената задача, по што беа евакуирани?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.556
Поени од реакции
8.385
Автоматски споено мислење:

Ви текнуе у Стаљинград кога германските војници си ја завршија одбрамбената задача, по што беа евакуирани?
Прво Геринг помош им даваше, па после ги евакуираа.
 
W

wicked_1

Гостин
Ти ќе си ги величел нацистите како што сега го правиш истото. Русите пак ќе ти беа лошите. Како што и самиот Жуков уште тогаш рекол: Ги ослободивме од нацизмот....и Европа никогаш нема да ни го прости тоа.


Русите не гаѓаат ниту уништуваат цивилни објекти. Тоа го прават укро-нато-цистите во немоќ, секој ден гаѓаат цивилни објекти секој ден има погинато по неколку деца од нивните ракетирања во Донбас. Ама за вас тие не се важат, руси се не вредат за живот. 8 години за западот не беа вредни нивните животи, сега уште помалку.

Русите не убиваат цивили, ниту гаѓаат цивилни објекти. Тоа е исклучиво од укро-нато-цистите. Залудно ја терате таа лага, како и сите останати досега, миљон докази и сведоштва има за кој сака објективно да ја согледа ситуацијата.
Врти сучи екипата овде е нешто што ретко се гледа.

Без разлика што дел сте тешки испрани мозоци од пропаганда, голем дел уживате во убиствава и геноциднава војна врз еден народ, мислам по цел ден жртви броите и бомбардирани објекти, како да сте навлечени на тоа.

Морбиден феномен.Треба да се документираат вашите писанија во некој архив. Ви го сменија мајндсетот и идентитетскиот пристап 10 пати, од словенски народ, во антички македонци, од антички македонци во ванчомихајловистички бугари, и сеа сте русофили кои глорифицираат нацизам.

И под СФРЈ и како независна држава, вашиот мајндсет на размислување не постоел кај просечниот македонец, вие сте нова креација, тотално изгубена во простор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom