Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Visa and Mastercard suspend Russian operations amid ‘shocking and devastating’ invasion
Visa and Mastercard are suspending operations in Russia, as President Vladimir Putin ratchets up his bloody invasion of Ukraine.

Visa said on Saturday that it would cut off transactions “over the coming days”, adding that once the ban is in place cards issued in Russia won’t work abroad, and foreign-issued cards won’t work inside Russia either.

https://www.independent.co.uk/news/business/visa-mastercard-russia-ban-b2029501.html?utm_content=Echobox&utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0UJVCuN8IRnqyZUNY0D0ls0AyOK6v-LegocW2ZJYfUc2TUUJmnw8LUZgo#Echobox=1646519960
Ама гасот?

Нема врска ова, си имаат тие нивни, не зависат од нимого. Плус впн имаат :pos:


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
31 јануари 2022
Мислења
377
Поени од реакции
995
Не можеш да сфатиш сфатиш оти ти имаш северџански менталитет... Таквите како тебе целосно ја уништија државата. Северџан е понепријател на државата од грците, бугарите или албанците.
Работата кај него е ќути и пуши. Понекогаш и голтај.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Не можеш да сфатиш оти ти имаш северџански менталитет... Таквите како тебе целосно ја уништија државата. Северџан е понепријател на државата од грците, бугарите или албанците.
Не халуцинирај неписмен. Никој не те праша ништо тебе. Плус темава е за Русија, не замарај


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Работата кај него е ќути и пуши. Понекогаш и голтај.
Абе едно просто прашање човек ќе ве праша немате одговор. Не ти се чини дека си глуп како кур? Едно просто прашање немаш капацитет да одговориш.

Оди одлогирај се и фрли го компјутерот што подалеку од тебе.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.999
Поени од реакции
11.981
Не халуцинирај неписмен. Никој не те праша ништо тебе. Плус темава е за Русија, не замарај


Sent from my iPhone using Tapatalk
Па баш оти е за Русија, они имаат поразличен менталитет од вашиот. Вие во мирно време, без глад, санкции, војна итн сменивте име, воведовте двојазичност на цела територија и бришете историја за курово здравје. Од суверена, независна држава направивте протекторат...
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Па баш оти е за Русија, они имаат поразличен менталитет од вашиот. Вие во мирно време, без глад, санкции, војна итн сменивте име, воведовте двојазичност на цела територија и бришете историја за курово здравје.
:pos: :pos: :pos:


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
31 јануари 2022
Мислења
377
Поени од реакции
995
Абе едно просто прашање човек ќе ве праша немате одговор. Не ти се чини дека си глуп како кур? Едно просто прашање немаш капацитет да одговориш.

Оди одлогирај се и фрли го компјутерот што подалеку од тебе.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Одговорот ти е даден бе теле. Најлошо е кога глупак како тебе ќе навлезе во лавиринт на дискусија, а затоа што е премногу глуп не може да стане свесен за сопствената глупавост, па истата ја препишива на другите.
Оди пушти си CNN, изголтај малце фекалии, па легни си.
 
Член од
31 јануари 2022
Мислења
377
Поени од реакции
995
Шо се смееш северџанче, во зимски сон беше од 2017та и сега наеднаш се разбуди :)
Не знам дали е припадник на некоја партија, ама очигледно е некој либерал куртон.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.294
Поени од реакции
6.641
@k3b Без да мешаме како ќе вијаат санкциите на Русија, дали ќе пропадне или е. Ме интересира што мислиш, која е алтернативата на Европските земји, ако Русја престане да им испорачува гас? Како ќе го надополнат тоа? Ние и Босна сме потполно зависни од нивниот гас. Финска и Латвија преку 90% увезуваат руски гас. Австрија, Чешка, Хрватска, Словачка, Бугарија, Естонија, сите преку 65%, Германија, Италија, Грција, Полска, Литванија, сите преку 40%. Кој, како и по која цена може во моментов да го надокнади гасот кој Русија го продава на Европа? Не верувам дека ќе се одлучат на таков чекор ама ме интересира која е алтернативта.

Screenshot_7.jpg
 

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
712
Поени од реакции
469
Се повторуваме, никако не објасни за ќе што дискутираш на темава ако не разбираш (немаш три чисти) од геополитика? За стилот на облекување на Путин?
Пак не разбра. Видиш и ти некои многу прости работи не ги разбираш ако мислиш дека геополитика е оноа да се биде или не на темава. :icon_lol:

Инаку во врска со Путин Претседателот на Руската Федерација, сосема во ред е да се коментират неговите одлуки и политики. Но него лично да го коментираш, е теткински муабет. Е сега за тоа што рече дека руската политика „предизвикува хаос во остатокот од светот“... insert LOL meme :)
Коментирање на ГОВОР на Путин е теткински муабет? Си ме промашил со бијонс од претходно што ставаше слики со разголен Путин ка коњ, ама тие не ти замсетаа. :cool:

Значи колку подобар пример да ти најдам за тоа дека без разбирање геополитика не можеш да дискутираш - геополитика. Како бе ќе проценуваш и дискутираш за проблемите во светот ако немаш поим ниту разбираш што се случува во светот? Русија не е проблемот, друга држава е проблемот. Eве едуцирај се малку:

Спомнуваше дека те интересира прекршување на меѓународно право, си помислив дека ќе сакаш да прокоментираш неколку еклатантни примери за кршење на таквото право. Не дека ќе се вадиш на изговори.
Пак спинуваш. Не реков јас дека ич не разбирам геополитика или дека ми е на игнор, туку дека не е таа единстевиот аспект на една војна. Ете горe имаше убав осврт на економскиот аспект без премногу геополитика.
А за линкот:
wtb.PNG
 

Kajgana Shop

На врв Bottom