Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.793
Поени од реакции
3.992
Една од последиците од рускиот упад...

 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.447
Поени од реакции
3.397
Една од последиците од рускиот упад...

Стара вест , ja простирав преди 5 часа ,кога излезе .
Според ,,аналитичарите,, наКајгана е небитна , Раша ,ако и да губи пак е во профит . :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.637
Поени од реакции
26.160
Стара вест , ja простирав преди 5 часа ,кога излезе .
Според ,,аналитичарите,, наКајгана е небитна , Раша ,ако и да губи пак е во профит . :D
Ова е вкалкулирана штета. Очекувана и најверојатно се компензира со новиот гасовод до Кина преку Монголија.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
803
Поени од реакции
1.243
Не ми се верува дека Русија би влегла Во Финска или Шведска... Ептен нереално сценарио ми е тоа. Може ете Молдавија да отиде, може Србија-Косово авантура да направи, може Нагорно Карабах да чепне (мада Турција се повлече од санкциите) Ама Финска... па Шведска ептен нереално.
Колку и да звучи нереално големи се шансите да ги нападна АКО стварно сакаат да стана членки на НАТО. Ако не ода по тој пат Финска и Шведска, то сценарио нема да се случи.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.447
Поени од реакции
3.397
Ова е вкалкулирана штета. Очекувана и најверојатно се компензира со новиот гасовод до Кина преку Монголија.
Знаеш ли колку нашите од ОМВ са во загуба,а... денеска цел ден ги нема за коментар ..молк :)
Многу се надеваде на Кина ,ама нема да го биде..
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.637
Поени од реакции
26.160
Знаеш ли колку нашите од ОМВ са во загуба,а... денеска цел ден ги нема за коментар ..молк :)
Многу се надеваде на Кина ,ама нема да го биде..
Јас не се надевам на ништо, тоа Русите се надеваат.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.447
Поени од реакции
3.397
Јас не се надевам на ништо, тоа Русите се надеваат.
За што и е потребна Русија на Кина?Не и за оружје и опрема,си ги продуцира сама.
Требаат и ресурсите од Сибир , и колку е послаба Русија, толку е поголема веројатноста сама да си ги земе.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.637
Поени од реакции
26.160
За што и е потребна Русија на Кина?Не и за оружје и опрема,си ги продуцира сама.
Требаат и ресурсите од Сибир , и колку е послаба Русија, толку е поголема веројатноста сама да си ги земе.
Ударното Кинеско оружје е со Руско или Советско потекло. Не се рамнат човековите ресурси на Кина со тие на Русија. Покрај ресурсите и треба и воена технологија од Русија. И што е најважно и треба партнер за дисперзија.

Ниту Русија сама може да оформи блоk, ниту пак Кина сама. Можат да оформат блок само заедно.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.793
Поени од реакции
3.992
Стара вест , ja простирав преди 5 часа ,кога излезе .
Според ,,аналитичарите,, наКајгана е небитна , Раша ,ако и да губи пак е во профит . :D
Гасоводод „Северен тек 2„ не е исклучива руска сопственост, туку конзорциумска, така да ако Русите губат, губат и европските ко-сопственици и оператори.

Не се радуј пред време...Русија има и други гасоводи, кон други „географии„ и потрошувачи.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.793
Поени од реакции
3.992
Ете, и Русите наслушнале дека некој сака да прати авиони во Украина, користејќи комшиски аеродроми, па го имаат дадено следното предупредување:

 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
А на економско бе баце? Знаеш ли што ќе им се деси?Помор.Ебеш ти војна ако дома народ од глад ти умира.Ќе им се вратат триесетите од дваесети век,тоа што Сталин на Украинците им го направи,сега сенилниов старец на своите дома ќе им го стори.
rusija izvezuva i hrana i energensi i alkohol i ima voda u izobilstvo... daj kazi kako ke ostanat gladni, zedni, bosi bez struja/gas?

na ekonomski plan se sto treba e da ja trgnat rubljata od "floating exchange market" i da imaat zatvorena valuta/ekonomija za nekoe vreme. officijalen kurs da e onoj od narodnata banka na ru i so toa se eliminira inflacija itn.... sekako ima blokada pa ke nema stranski proizvodi nekoe vreme. ruski/kineski/indiski i eks sssr ke si teraat sto za niv usvari e ok sekako 99% od narodot takava roba kupuva tamu posto tolku moze da si dozvoli.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.531
Поени од реакции
1.773
Како сите други и ние.




Кој геноцид, и во време на војна во Киев живеат руси и никој не ги прогонува, и не само во Киев, насекаде.
На Косово немаше албанец кој не се соочил директно со српската бруталност, вклучително и во Приштина каде немаше никакви воени дејствија. Да не споредувам, да не одиме оф топик.



Не реагираат бидејќи имаат живот, не спијат на таван и немаат вошки. Го прават тоа што е најпаметно, што и јас би го правел во секојдневието, стави го на игнор, не му давај да ти се доближи, кажи му : те нејќам во мојот живот, нејќам ништо со тебе, ни војна ни спорт.



Аман да не потоне некоја ќе треба малите скандинавски држави да му ги извлечат.
Во голема заблуда си ако мислиш дека Русите во Киев не ги чепкаат.

Пред да почне војната ги сметаа за помалку интелигентни и помалку работоспособни, и ги тераа да ги прават нај амалските работи.

Сега, додека трае војната, на улица ги убиваат ко кучиња, но тоа нема да го видиш на вести, тоа се гледа само во живо. За нив нема повеќе живеачка во Украина контролирана од Украинците после оваа војна.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.241
Поени од реакции
21.555
Нема ваква официална новина .
Не верувам дека некој српски таблоид има ваква информација..
Извор?
Го читав интервјуто со шефот на Рајнметал. Рече дека ако Германија има потреба, може одма да им дадат материјал во вредност од 42мрд ЕУР. Не знам што е чудно, компанијата има производи на лагер и тие се материалите кои одма можат да ги понудат, ако треба.
Автоматски споено мислење:

Знам дека оваа вест е стара 4 дена, ама нека му ја мисла Шведска и Финска ако планираат да влегуваат во НАТО. Шо сигурен сум дека имаат таков план, посебно Финска. По Украина, Скандинавските земји се следни. А гледам дека Шведска и Финска ѝ прпаат назад на Русија. Нејсе, НАТО нема да ги спаси и нив зато шо исто че ги подбуцнуваат како Украина. Многу не сфајчаат дека САД намерно се повлекува само да не војува со Русија, додека отстрана поддржува со зборој и донации.

Russia Sends Bone-Chilling Message To Sweden & Finland; Threatens ‘Military Implications’ If They Go The Ukraine Way

Sweden Finland Respond To Russia's Threat Of Military-Political Consequences If They Join NATO
Викаш Русија ќе ја нападне ЕУ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom