Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    675

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.773
Поени од реакции
30.448
Во меѓувреме, стратешкиот балистички радар за рано предупредување “Воронеж”, во близина на местото Армавир.

Ќе ја биде, не се секирајте. Все по плану.
Не ми е јасно само дали ти воопшто ги разбираш импликациите од оваа ескалација... Ма јасно ми е дека не разбираш, а веројатно има и други: Напад на инфрастуктура за рано предупредување за нуклеарен напад, тоа е увертира во нуклеарна војна.

Не дека и самото предизвикување на војна во Украина не е увертира во нуклеарна војна од страна на САД, но ова е голема ескалација. Веројатни ни малоумните не помислуваат дека Украинците самостојно ја одбрале оваа цел а нивните западни хендлери не знаеле.


Не ми е јасно како може да ве има толку ѓон ликови. Но тоа од друга страна веројатно е некаков вид на благослов: Колку помалку разбираш толку помалку се секираш. Или како што идеше во една песна на Бора Чорба... :unsure:



едит:

 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.361
Zasto si tolku siguren deka ovie celi kje se ispolnat? Sto e toa sto garantira deka taka kje zavrsi?
Kaко го замишљаш крајот на ратот?

Со договор кој нема да и одговара на Русија?
За тоа да се оствари работите на бојното поле треба да идат у обратна насока од онаа сега, бидејќи состојбата на бојното поле ги диктира условите за договор.

Мал пример, Русија кога не беше у оваа позиција, преговараше со Зеленски, но Западот го осуети тој договор.
Сега Русија е во друга позиција и пред еден ден смени позиција. Сега ќе преговара со легалните власти во Киев. Сакаш да ти објаснам што значи тоа?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.773
Поени од реакции
30.448
Kaко го замишљаш крајот на ратот?

Со договор кој нема да и одговара на Русија?
Ама зошто си толку сигурен и со што гарантираш дека вака ќе заврши?
Откаде знаеш дека непредвидено Столтенберг Фродо нема да се прошверца низ Русија Мордор и дека нема да успее прстенот да го фрли во вулканот на врвот од планината?
Автоматски споено мислење:


Еве нешто за the usual suspects, малку копиум од холивудска продукција - и давање кураж за сите што сакаат да го спасат светот, да се пријават доброволци во американската украинската армија.



Автоматски споено мислење:

Победникот Жртвата ја пишува историјата!

 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.886
Поени од реакции
17.716
Kaко го замишљаш крајот на ратот?

Со договор кој нема да и одговара на Русија?
За тоа да се оствари работите на бојното поле треба да идат у обратна насока од онаа сега, бидејќи состојбата на бојното поле ги диктира условите за договор.

Мал пример, Русија кога не беше у оваа позиција, преговараше со Зеленски, но Западот го осуети тој договор.
Сега Русија е во друга позиција и пред еден ден смени позиција. Сега ќе преговара со легалните власти во Киев. Сакаш да ти објаснам што значи тоа?
Ajde objasni, zatoa te citirav.
Inaku, rabotite i odea vo obratna nasoka, Rusite begaa kako dupnati. No, i pokraj toa ne gi prifatija Ukrainskite uslovi, tuku go stabiliziraa frontot.
Zasto Ukraincite bi prifatile ponepovolni uslovi sega? Rusija im nanesuva steta, no i samata trpi steta i na frontot i doma.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.361
Ама зошто си толку сигурен и со што гарантираш дека вака ќе заврши?
Откаде знаеш дека непредвидено Столтенберг Фродо нема да се прошверца низ Русија Мордор и дека нема да успее прстенот да го фрли во вулканот на врвот од планината?
Абе војната теоретски може секако да заврши, ама ја зборам од аспект на тоа како се развиваат работите моментално.

Но, дури и во случај ситуацијата да беше обратна, Русија е нуклеарна велесила и јас уште на самиот почеток го споменав тоа дека не верувам дека има шанси да изгуби. Не е ова Сомалија или Афганистан па ај нуклеарната сила ќе се повлече и ќе ги остаи тие таму у пичке си материне нека кршат глава. Русија неколку пати напомена дека ова е егзистенцијално прашање за неа и дека била приморана да ја отпочне операцијата (по минирањето на преговорите и договорите од страна на Западот).
Така да, у еден хипотетички пример у кој Русија би била изгонета воено од Украина и вратена на свои граници, пак не би завршила војната без исполнување на нејзините услови. Не знам како не ја сфаќаат комбинацијата на овие поими - нуклеарна сила и егзистенцијално прашање.

На кратко - не постои опција у која Русија поразена ќе си се врати назад и ќе се сложи на се. Брем за сега не гледам ни од прилика можност за такво нешто.
Има луѓе на Западот кои го сфаќаат ова, не е дека нема. Но, ова западно раководство милион пати покажа дека донесување рационални одлуки му е страно.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.773
Поени од реакции
30.448
^^ Добро што објасни, за тие што не разбираат сарказам. :)

rabotite i odea vo obratna nasoka, Rusite begaa kako dupnati. No, i pokraj toa ne gi prifatija Ukrainskite uslovi, tuku go stabiliziraa frontot.
Zasto Ukraincite bi prifatile ponepovolni uslovi sega? Rusija im nanesuva steta, no i samata trpi steta i na frontot i doma.
Симплифицирано до немајкаде... Во реалноста, кога едниве се повлекоа на следната дефанзивна линија кога другиве правеа зерг напад со најевтиниот ресурс (луѓе) во ИСИС стил (џипови, комбиња и урааа со 6-тоцифрен број на војници). Сега другиве гинат и дефакто ја губат војната, залихите им се непостоечки а инфрастурктурата им е уништена: Но ти го споредуваш тоа со претходниот случај на повлекување до следната дефанзивна линија?

ОК! :LOL:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.886
Поени од реакции
17.716
^^ Добро што објасни, за тие што не разбираат сарказам. :)


Симплифицирано до немајкаде... Во реалноста, кога едниве се повлекоа на следната дефанзивна линија кога другиве правеа зерг напад со најевтиниот ресурс (луѓе) во ИСИС стил (џипови, комбиња и урааа со 6-тоцифрен број на војници). Сега другиве гинат и дефакто ја губат војната, залихите им се непостоечки а инфрастурктурата им е уништена: Но ти го споредуваш тоа со претходниот случај на повлекување до следната дефанзивна линија?

ОК! :LOL:
Moes bukvalno da gi smenis stranite za momentalnata. situacija, so razlika so Ukraincite togas zemaa dosta pogolema teritorija u 3 dena.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.773
Поени од реакции
30.448

Автоматски споено мислење:

Moes bukvalno da gi smenis stranite za momentalnata. situacija, so razlika so Ukraincite togas zemaa dosta pogolema teritorija u 3 dena.
Така е. Нема врска, никој не примети дека јас нешто друго ти кажав. :LOL:
Патем замисли наместо 3 дена, 5 дена да напаѓаа... Абе може до Москва ќе стигнеа, ама ете само 3 дена им било кажано.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.823
Поени од реакции
80.361

Автоматски споено мислење:


Така е. Нема врска, никој не примети дека јас нешто друго ти кажав. :LOL:
Патем замисли наместо 3 дена, 5 дена да напаѓаа... Абе може до Москва ќе стигнеа, ама ете само 3 дена им било кажано.
IMO, Харков е за да врзе плус украински сили. Нема тука никаков напад, заобиколување и сл. Тој наратив, луѓе се селат, Русија е пред Харков... све тоа и едната и другата страна го фураат ради лични причини.

Ете, они сакаа да го освојат Харков, ама не успеаја. Ние ги спречивме и со осум спрема еден, у жртви, ги сопревме. Ние се бориме и вашите пари не идат у ветер. А замислите тек помошта да идеше полесно, побрзо и да беше поштедра... до Москва ќе ги испратевме.
тоа е отприлика

А у суштина доле багерот меље, село по село, нива по нива.


Украинците сакаат исто да праат доле со Дњепар во Херсон. Да врзат руски сили на мостобраните. Чак и на форумскиве подржувачи им е јасно дека Кринки-акции немаат никаква иднина на тој терен, никаква стратегиска, тактичка важност. Затоа што глупа и нереална е идејата дека Русите ќе врзат сили у мочварите, кај што Украинците и така не можат да мрднат, и нема да ги пратат у Доњецк. Не. Мостобраните не постигнаа ништо освен за џабе умирање на Украинци од артилерија и дронови кои слободно оперираат од југ.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.195
Поени од реакции
39.937
Ти шо не гукнеш нешто за Холодоморот?!
Автоматски споено мислење:

@Ron Burgundy Ронииии ја угасија ли струјата у Украина бе Рони? Ги извадија ли осигурачите? Ах бе Рони црни Рони.
се криеше ко усран голуб и сега кога се деси нападов на радаров малце живна :kafence: Иначе како е аеродромот за Ф-16, читам ноќеска малце ги израдувале со кинжал.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.325
Поени од реакции
36.234
се криеше ко усран голуб и сега кога се деси нападов на радаров малце живна :kafence: Иначе како е аеродромот за Ф-16, читам ноќеска малце ги израдувале со кинжал.
Имаше уште еден напад пред некоја недела кога им ги ебаа миговите и сухоите на базата во Крим, ама празници беа па ај да не ве вознемирувам.

Кај се бушоните Рони, ја угасија ли струјата?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.181
Поени од реакции
11.620
Мало трезнење.
Satellite images confirmed: Ukraine spent ATACMS on a barrel of kerosene. Ukrainian media published satellite images of the consequences of two missile attacks on the Belbek military airfield in Sevastopol. It is alleged that two aircraft and a structure near the runway (preliminarily, a tank with jet fuel) were hit . For comparison, the satellite fixation from May 1 and May 16 is given.

However, if you compare the latest photos with the old ones from 2023, you can be convinced that both affected aircraft had been in the same place for a long time - therefore, these were long-out-of-service aircraft, taken out of service. In the photographs you can also see fake images of fighters applied to the strip to deceive the enemy.




Apart form newly surfaced photos showing old scrapped planes, the biggest piece of evidence was the discovery of satellite photos from October 2023 which appeared to show the same two planes roughly in a similar position as where they were just ‘destroyed’. Note the date on the photo below:
2024:



And he points out another satellite photo showing that the entire base was abandoned of virtually all craft just weeks ago (just as I had reported), but oddly the two Mig-31s remained in the same position:




So, are the Russians really stupid? Or is something else going on? The clear possibility is that the Mig-31s were decoys designed to attract the ATACM attack. The Russians have plenty of nonfunctional Mig-31s to use as decoys. Hundreds were built in the 1980s, but they were retired in the 1990s because they were expensive to operate and had a limited service life.
The Mig-31s presently in service are produced by refurbishing the old ones at the Sokol Aviation Plant in Nizhny Novgorod. The refurbishing process adds about 1000 hours of service life to the planes. Now, 1000 hours is 200 5-hour patrols, so it’s easy to see that lifetime-expired Mig-31s could be available for use as decoys in addition to old, non-updated ones.

That being said, while it’s true that likely no truly valuable planes were destroyed, the attack did still penetrate the AD and blew up a large fuel warehouse right behind where the Mig-31s were. Also, the S-400 system was still hit.

Уште еден обид за серење фејк нуз. Како тој од вчера со “маркетот” во Харков и зградата во Запарожје.

Кај глуп, уште и да се лаже.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.325
Поени од реакции
36.234
Не ми е јасно само дали ти воопшто ги разбираш импликациите од оваа ескалација... Ма јасно ми е дека не разбираш, а веројатно има и други: Напад на инфрастуктура за рано предупредување за нуклеарен напад, тоа е увертира во нуклеарна војна.

Не дека и самото предизвикување на војна во Украина не е увертира во нуклеарна војна од страна на САД, но ова е голема ескалација. Веројатни ни малоумните не помислуваат дека Украинците самостојно ја одбрале оваа цел а нивните западни хендлери не знаеле.


Не ми е јасно како може да ве има толку ѓон ликови. Но тоа од друга страна веројатно е некаков вид на благослов: Колку помалку разбираш толку помалку се секираш. Или како што идеше во една песна на Бора Чорба... :unsure:



едит:

Ова е напад само со дронови. Затоа велам дека треба да ја пуштате тука шиптapската Thank you USA зашто ако дадат амин они и Британците за користење на нивните проектили на руска територија, ќе пиштите тука бетер него ли Медведев што плаче по твитер.

А за заканите за нуклеарна војна, нема што да се коментира. До сеа русите сто пати се закануваа и даваа последни предупредувања, за да им го горат газот секој нареден пат и ништо да не се случи.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.135
Поени од реакции
12.593
Ова е напад само со дронови. Затоа велам дека треба да ја пуштате тука шиптapската Thank you USA зашто ако дадат амин они и Британците за користење на нивните проектили на руска територија, ќе пиштите тука бетер него ли Медведев што плаче по твитер.

А за заканите за нуклеарна војна, нема што да се коментира. До сеа русите сто пати се закануваа и даваа последни предупредувања, за да им го горат газот секој нареден пат и ништо да не се случи.
А ти сакаш нешто да се случи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom