Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.677
Поени од реакции
38.860
Според видеата од последниве неколку дена на Military Summary, во Харков и Одеса воопшто не реагира украинското ПВО на руските ракети и дронови.
ова што го праат русите моментално е спремање на теренот за големата офанзива што според аналитичариве ќе биде Мај или Јуни.
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
217
Поени од реакции
654
До сега русиве ако не се лажам веќе имаа 2 т.н големи офанзиви, сега кога и да чујам голема офанзива ме фаќа серка.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.677
Поени од реакции
38.860
До сега русиве ако не се лажам веќе имаа 2 т.н големи офанзиви, сега кога и да чујам голема офанзива ме фаќа серка.
па тоа е работата, никој не може да знае кога ќе биде. Може само да се претпоставува, и моментално има дискусии дека може да биде тие два месеци. Па сеа дали стварно ќе биде ќе видиме.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Највројатно ги рокат со овие фабовите што ги адаптираа да бидат glide bombs и ги насочуваат. Некаде читав потешки се за откривање од ПВО и далееееекууу поефтини затоа што фаб бомби имаат илјадници. Најверојатно во скоро ќе видиме адаптирани фаб 3000.

А и им отиде некој патриот систем во скоро.

Поефтини за производство, полесни, поголема моќ, само што се помалку практични за фрлање, али со овие ќе ги изораат градовите. Цела недела артилеријата нема да направи штета колку овие во еден ден.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.020
Поени од реакции
11.210
па тоа е работата, никој не може да знае кога ќе биде. Може само да се претпоставува, и моментално има дискусии дека може да биде тие два месеци. Па сеа дали стварно ќе биде ќе видиме.
Претежно западњаците во водат наративот. Така да и мене ме фаќа серка кога ќе ги прочитам.
Автоматски споено мислење:

Празна слама се муабетите дека им има снемано оружје и муниција.

Западные СМИ опјать разгонјајут тему, что у ВСУ снарјадныј голод и заканчивајутсја боеприпасы. Ну и хрен бы с ними, убогими! Но наши тоже подхватывајут! Приезжајте к нам сјуда, посмотрите. Арта вражескаја долбит без передышки, дронов - как комаров летом на болоте. Они реально бьјут fpv-шкој по одному бојцу! Не по технике, не по группе или блиндажу, просто по одному человеку. Не знају, что у них "закончилось", может сигареты или туалетнаја бумага, но со снарјадами и дронами - всё хорошо.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
ова што го праат русите моментално е спремање на теренот за големата офанзива што според аналитичариве ќе биде Мај или Јуни.
Не постои стриктна најава за голема офанзива од Русија од официјални извори, и претходно кога имаше слични најави, тоа беше све од телеграмџииве и од Даглас Мекгрегор и тој другиот. Кога ќе има, ќе има, не очекувај да ја најава со фанфари или со слики од спремни авиони.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
Едноставно гуглање на договорот и на изјавата од Полјаците, ќе ти стане јасно зошто се суспендира договоров.
Тоа зависи какви резултати сакаш да видиш, де кажи ни ги твоите резултати.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
650
Едноставно гуглање на договорот и на изјавата од Полјаците, ќе ти стане јасно зошто се суспендира договоров.
Изгледа Пољаците го достигнаа лимитот на тенгала, па мора да го раскинат договорот.

However, in most categories, Poland, like many other signatories, is far from reaching those limits, making suspension of the treaty mostly symbolic. Under CFE, Poland is allowed to have up to 1,630 tanks, 2,150 armoured combat vehicles, 1,610 artillery units, 460 combat aircraft and 130 attack helicopters.

Source: https://notesfrompoland.com/2024/03/08/poland-votes-to-suspend-participation-in-treaty-on-conventional-armed-forces-in-europe/
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Тоа зависи какви резултати сакаш да видиш, де кажи ни ги твоите резултати.
Договорот наметнува обврски помеѓу нато и Русија. Русија веќе се повлече од него а Полска се повлекува поради безбедносни закани од Русија.

Реално верувате во приказни дека Полска ќе изврши инвазија на Украина?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
Договорот наметнува обврски помеѓу нато и Русија. Русија веќе се повлече од него а Полска се повлекува поради безбедносни закани од Русија.

Реално верувате во приказни дека Полска ќе изврши инвазија на Украина?
Инвазија е кога војска влегува без дозвола на државата кај што влегува. Ако Полска влезе во Украина, тоа ќе биде со дозвола на режимот. Тоа веќе не се приказни, веќе отворено се збори дека некои НАТО држави е можно да испратат војска во Украина.

И ваквите договори во моментов се само симболика... гзпапир.

А ова што го збориш дека „Полска се повлекува поради безбедносни закани од Русија“, ти е 100 пати понереално сценарио одколку Полска да влезе во Украина. Додека е САД во НАТО, Русија нема шанса да ја нападне Полска. Освен ако нема сериозни најави дека Трамп ќе победи на изборите и ќе ја повлече САД од НАТО.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
991
Поени од реакции
650
Реално верувате во приказни дека Полска ќе изврши инвазија на Украина?
Реално не верував дека Русија ќе изврши инвазија во Украина. Сега им е најпогоден момент ако сакаат да лапнат парче. Нема ни мини на Полско-Украинска граница, камиони на lease можи да земат и опа екстра територија.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.910
Реално не верував дека Русија ќе изврши инвазија во Украина. Сега им е најпогоден момент ако сакаат да лапнат парче. Нема ни мини на Полско-Украинска граница, камиони на lease можи да земат и опа екстра територија.
А што ќе се деси ако 'слободна украина' си ја бара територијата назад. Тогаш ќе ја поддржи западот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom