Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    675
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.038
Поени од реакции
1.512
Не мислам дека се толку наивни Америте мислејќи дека може до навек да си играат на граница со Русија, напротив ми изгледа дека сите предупредувања од нивни интелектуалци, амбасадори и тн. ги сфатиле ко - аха, значи најлесно е преку Украина да ја ескалираме Европа. Деновиве ги сфатив србите кога викаат Злочиначка војска Нато, има тука некое зло.
не биле наивни туку ништо не ги коштало да пробаат само една Украина...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.713
Поени од реакции
26.238
Ова го кажува енергетскиот колумнист на Блумберг, не е некој рандом лик од Муртино.



Reducing Dependence on Russian Energy Is More Realistic Than You Think
It is risky, complicated and difficult — but so is allowing the Kremlin to continue to threaten Europe with violence and economic ruin.
Најсекс работа во кризава е што во првите денови од кризата и санкциите, највеќе осетија Европјаните. Уште не почнала практичната примена на санкциитесве поскапе, и жито, и гас и нафта па дури и јаглен. И тоа житото над 100% јагленот мислам дека над 50% а гасот и нафтата веќе незнам колку..

И кога ќе пропадне Русија ?
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.038
Поени од реакции
1.512
Јасно е дека го убивале и малтретирале населението што зборело Руски, но зашто баш сега Путин воено реагира, а не од 2014-2022 :свиркам:
затоа што за ваква офанзивa е потребно време да се спреми државата од сите аспекти особено економски, читај каква економска трансформација има направено од 2014 до денес Русија
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.713
Поени од реакции
26.238
Никаде јас не напишав дека треба да се силиме. Напишав дека има(в)ме шанса да си ги зајакнеме позициите во преговорите со Бугарија, и дека тоа требаше да го искористиме.
Мој став е, Никогаш на туѓа беда!!!
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.276
Поени од реакции
977
Најсекс работа во кризава е што во првите денови од кризата и санкциите, највеќе осетија Европјаните. Уште не почнала практичната примена на санкциитесве поскапе, и жито, и гас и нафта па дури и јаглен. И тоа житото на 100% јагленот мислам дека над 50% а гасот и нафтата веќе незнам колку..

И кога ќе пропадне Русија ?

Нема да падне Русија освен комета ако не ги погоди. Целта беше да пропадне Европа( Да стане целосно зависна од САД). Ја не сум ни против Нато ни против Русија ниту пак Кина. Против Европска унија сум и против нивното парадоксално постоење и владеење на администрација која не е избрана од народот.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
Ова значи дека по влегувањето на Македонија во НАТО Македонците кои и ден денес живеат во Грција ќе смејат да зборуваат македонски? Дека ЕУ?
не им беше забрането поодамна... друго е што немаше на македонски медиуми и друго, дома си збореа... има некој граничн села што никогаш и не научиле грчки
 

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
712
Поени од реакции
469
Најсекс работа во кризава е што во првите денови од кризата и санкциите, највеќе осетија Европјаните. Уште не почнала практичната примена на санкциитесве поскапе, и жито, и гас и нафта па дури и јаглен. И тоа житото над 100% јагленот мислам дека над 50% а гасот и нафтата веќе незнам колку..

И кога ќе пропадне Русија ?
Дааалеку од тоа дека најмногу осетиле европјаните. Од каде вакви тврдења? Ти во ЕУ живееш?
Ги избегнуваш видеата со руси кои чекаат во три километарски колони пред банкомат и што мењат во евра и долари пошо со рубљата ни кикиритки неможеш да купиш? :icon_lol:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.713
Поени од реакции
26.238
Нема да падне Русија освен комета ако не ги погоди. Целта беше да пропадне Европа( Да стане целосно зависна од САД). Ја не сум ни против Нато ни против Русија ниту пак Кина. Против Европска унија сум и против нивното парадоксално постоење и владеење на администрација која не е избрана од народот.
И јас сум за тоа... Силна Русија, силна Америка... Западна Европа на буниште, тоа само и го заслужиле .
Автоматски споено мислење:

Дааалеку од тоа дека најмногу осетиле европјаните. Од каде вакви тврдења? Ти во ЕУ живееш?
Ги избегнуваш видеата со руси кои чекаат во три километарски колони пред банкомат и што мењат во евра и долари пошо со рубљата ни кикиритки неможеш да купиш? :icon_lol:
Многу си наивен ако мислиш дека паѓањето на Рубљата ќе значи нешто при целосната изолација што ја најавуваат. Тоа што го кажуваш се приказни за мали деца. Доволно е да ја повлечат Рубљата од светски пазар и ќе се стабилизира само по себе. Русија е компактен пазар кој не зависи во ништо од надвор, а и секогаш све може да се покрие од Кина. Единствената зависност од храна ја покрија од 2014 до сега, па од увизник на храна станаа клучен извозник.

Истите муабети ги видовме исто тука на форумов 2014-2015 кога ги воведоа санкциите, дека Русија ќе пропадне за 2 години и истите мантри дека народот ќе му пресуди на Путин. Што се случи? Русија зајакна, си ги најде слабостите во економијата, а Путин доби уште поголема подршка.

Русија има природни и човекови ресурси на кои поголемиот дел од светот може само да им позавиди. Кој мисли дека Русија ќе пропадне е тотално неписмен, поготово после тоа што се случува од 2008 па наваму.

Не живеам во ЕУ... Тоа што енормно поскапеа гасот, нафтата, житото и јагленот (роба која навелико се увезува) викаш не е економски удар за Европа? Гадно се лажеш тука.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
https://express.24sata.hr/amp/kultura/27-900-ljudi-je-strpao-u-plinske-komore-htjeli-su-ga-spasiti-23790?fbclid=IwAR2PwxWJ1Bz2RGCObwoSYFAPuOmKE88P6dhpAA6CZONNCTrGh9mYP0dJt5A


Ivan John Demjanjuk
Ukrajinac Demjanjuk emigrirao je po završetku Drugog svjetskog rata u SAD postavši naturalizirani Amerikanac i radivši u Fordovoj tvornici u Ohiju. Iz nejasnih razloga istraga koju su protiv njega vodile SAD, Njemačka i Izrael, trajala je deseteljećima iako su postojali dokazi da je 1943. kao pripadnik nacističkog elitnog odreda odveo u smrt oko 28.000 ljudi u koncentracijskom logoru Sobibor u Poljskoj.
Po njemu ulica i trg u Ukrajini nose ime
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.713
Поени од реакции
26.238

Kajgana Shop

На врв Bottom