Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
не бе сериозно... не видов никаде дека ставиле они некои санкции према ниедна држава... мислев д не сум пропуштил нешто ама изглеа сега за сега нема.... претпоставувам кога ке завршат со военава операција дека ке соопштат на крај
Лично, не верувам дека Русите ја „прескокнале„ темата со воведување на санкции од Запад кон РФ, заради Украина.

Санкционирањето не е одлика на руската надворешна политика, туку е само нивна реакција на воведените им санкции.

Кога Русија ја распалија со санкции заради припојувањето на Крим, и Русите воведоа реципроцитетни мерки кон државите-санкционери. Во меѓувреме, економијата ја оправија и преуредија па она кое го увезуваа беше заменето во свои производи, во голем процент.
 
Член од
26 февруари 2022
Мислења
72
Поени од реакции
125
Лично, не верувам дека Русите ја „прескокнале„ темата со воведување на санкции од Запад кон РФ, заради Украина.

Санкционирањето не е одлика на руската надворешна политика, туку е само нивна реакција на воведените им санкции.

Кога Русија ја распалија со санкции заради припојувањето на Крим, и Русите воведоа реципроцитетни мерки кон државите-санкционери. Во меѓувреме, еконијата ја оправија па она кое го увезуваа беше заменето во свои прозводи, во голем процент.
И така оправени имаат помалку од 500 евра просечна плата. Скоро колку Македонија. Ептен се оправиле.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Ти овој впечаток не го имаш по логика, туку по пропаганда. Санкциите во 2014 не ја ослабеа Русија, туку ја зајакнаа. Го завртеа економскиот круг и направија да се доволни сами по себе. Зајакнаа партнерство со клучни за нив играчи попут Кина и сега најново Иран, кој ќе испадне на крајот дилер на Руски гас во Европа (ако имаат проблем со пари) . Ништо чудно да им опне контра санкции за енергенси (најголем снабдувач на нафта е во ЕУ), Паладиум, Титаниум.

И јас сметам дека нападот на Украина му е погрешен, но според сите индикации што ги има, свесно имаат влезено во ова и добро пресметано што прават. Решени се да идат до крај. Сакаат јасно и гласно да му речат на светот, дека нивниот крај би значел крај на светот. Според мене сосема легитимно, утредента САД да се исправени пред ваков проблем исто и крајот на САД ќе значи крај на светот. Па ко воли нек изволи. На крајот на краиштата, ако сакаат малку да убрзаат со освојување на Украина, ќе треба само да ја зголемат генерацијата на вооружувањето што го користат за еден. Ама немаат потреба најверојатно и до сега мислам дека све им оди по планот.
Автоматски споено мислење:


Ни најголем психопат не е спремен за крај на светот не па за шах играч типа Путин.

Колку плата земаат Руските сениори? Колку земаат Белоруските? Неможам да најдам сениор испод 3500$ нето.
Кај мене е малце посложено па ги плаќаат газдиве 40% плус од ова али… и од украина и русија задњиве три години барања им се рело, и тоа за Чешка. Украина за право многу многу помалце у кеш многу се умрени, али генерално сите сакаат опција за рело во ЕУ.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
И така оправени имаат помалку од 500 евра просечна плата. Скоро колку Македонија. Ептен се оправиле.
Просечната плата не е некој показател ако живееш во држава чија економија ги покрива повеќето потреби од граѓанството.

Не е „исто„ ако во „севернава„ имаш плата од 400Е а плаќаш цена за гориво по светски цени, или да живеш во РФ во која имаш плата 500Е а плаќаш „домашна„ цена за горивото...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
И така оправени имаат помалку од 500 евра просечна плата. Скоро колку Македонија. Ептен се оправиле.
Па сигурно поголем напредок имаа од силните еу-нато сојузници со сите можни грантови, фондови отверени пазари и остала логистика!
Да за бугарија и румунија зборувам! А комотно додај ја на таа листа грчка, шпанија, португалија, хрватска...
Баш ѕирни кај нив колку рипнал стандардот ;)
 
Член од
26 февруари 2022
Мислења
72
Поени од реакции
125
Просечната плата не е некој показател ако живееш во држава чија економија ги покрива повеќето потреби од граѓанството.

Не е „исто„ ако во „севернава„ имаш плата од 400Е а плаќаш цена за гориво по светски цени, или да живеш во РФ во која имаш плата 500Е а плаќаш „домашна„ цена за горивото...
А ха, значи топ стандард имаат Русите? Моја грешка, извини.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Не е дека се заебале туку тоа што не воспоставуваат безбедни линии за движење ги кошта збришани конвои на неколку места. Тука кај русите времето е многу битно, ради санкциите и притисок од јавноста во Русија и Украина.
Туку еве сега ми текна.... Можеби не им е целта да влезат во други градови освен во Киев, само ја држат дисперзирана одбраната. Не си размислил така ?

Можеби влегуваат со техника и ги напуштаат возилата намерно, пошто реално нема лешеви околу возилата... Све може да е. Ќе видиме на крај.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.652
Поени од реакции
8.108
Воениот упад на РФ во Украина нема да трае долго. Она кое мене ме занима, тоа е „забавата„ која би требало да дојде отпосле: ловење и судење на ликовите кои ја доведоа Украина во ваквата состојба.

Ако после Втората Светска војна, американските окупациони сили спроведоа денацификација во Западна Германија, истото имаат намера да го сторат и Русите со идеолошки измајтапените украински нацисти.

Ќе биде забавно...
Сепак мислам дека Украина ќе биде виетнам за русите.

Имаат тие луѓе на терен. Турски дронови кои уништуваат цели колони на руска војска. Интернетот е преполн со уништени колони со ознака Z.

Тешко дека Путин ќе ја добие ова војна.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
А ха, значи топ стандард имаат Русите? Моја грешка, извини.
Простено ти е, чедо...

Никаде не напишав дека е „топ„, а во државите каде платата е „топ„, погледни кој е распоредот на месечни трошоци за живот од „топ„ плата...
 
Член од
26 февруари 2022
Мислења
72
Поени од реакции
125
Простено ти е, чедо...

Никаде не напишав дека е „топ„, а во државите каде платата е „топ„, погледни кој е распоредот на месечни трошоци за живот од „топ„ плата...
Не не, никако, ќе морам да живеам со мојата грешка, немој да ми простуваш. Јас се скапав чудење каде заминуваат оние несреќните од Калифорнија, тие Русија да ти се селеле.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.870
Ете покрај Тенеке и ти стана протрампер, остана уште батеман сам на светов
Bateman epten se razocara od slucuvanjata vo svetot vo poslednite nekolku godini, kako toa ne bil sfaten i taka nesto i konecno resi da ne napusti :toe:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Кај мене е малце посложено па ги плаќаат газдиве 40% плус од ова али… и од украина и русија задњиве три години барања им се рело, и тоа за Чешка. Украина за право многу многу помалце у кеш многу се умрени, али генерално сите сакаат опција за рело во ЕУ.
Кажи ми колку земаат нето сениори во Белорусија и зошто некој Белорус би си отишол од Белорусија во Белгија на пример ем за помалце пари ем за поголема скапотија? Колку земаат во Русија сениори.

Што мислиш на запад бараат работници или инжинери?

Ако ми најдеш сениор под $2К јас ќе ти дадам за референца $1К за секој кој ќе ми го најдеш :)
 
Член од
2 јули 2008
Мислења
159
Поени од реакции
77
Украина не е мала, и башка оружје континуирано набавувала последниве години (2014-2021), и генерално (секако со последици) може да се држи со овие 30-40% од рускава војска која е навлезена на нејзина територија (негде прочитав дека 30-40% од оние 200.000 кои беа распоредени се влезени на територија на Украина), би претпоставил дека ќе се држи и доколку навлезат и повеќе од рускиве трупи (сите 200.000).
Прво, дома се, иако и на русите им е познат теренот, но сепак ценам дека домашен терен е домашен терен, второ мотивирани се (муабетов дека се топовско месо) цел свет во принцип е на нивна страна и ги поддржуваат (да речам буцкаат) и трето...разумот не е присутен на ниедна страна (штом војуваат нели) мене ми личи работава дека се решени и двете страни да одат до "крај".

На САД им е во прилог да оваа војна трае што е можно подолго => поголеми загуби за Русија, и обратно на Русија не и е во прилог да трае долго, посебно кога ќе се земат во предвид санкцииве, народот во Русија не верувам дека е мотивиран како Путин да ги трпи санкцииве до бесконечност, но пак САД (и западот) верувам пак дека нема да останат само на санкции доколку Русија започне со употреба на посериозна воена опрема ( во очите на јавноста ќе дадат порака дека буквално ја набуцкаа Украина и ја оставија да пропадне во апсолутна агонија и дека не ги бива за ништо т.е. се плашат = Путин е главен - како сака, така прави и никој ништо не му може).

Што значи ова:

Сценарио 1: Русија ги издржува санкцииве некако, го завзема Киев за брзо време, менува влада и претпоставувам life goes on некако...не е сјајно али барем нема да има веќе војна

Сценарио 2: Украина се држи добро што би значело дека ќе треба уште повеќе (посилно) да нападне Русија за што побрзо да го оствари првово сценарио, праќа повеќе трупи и оружје, го завзема Киев со катастрофални последици по двете страни и нели менува влада и некако life goes on...пак не е сјајно, али нема војна, со тоа што Путин во ова сценарио ценам дека ќе почувствува дека може што сака да прави (никој ништо не му може)

Сценарио 3: Украина пружа отпор, добива од запад помош се повеќе, намирисува победа, го издржува притисокот постојано што би резултирало со употреба на многу посериозно оружје/артилерија од страна на Русија за да некако извојува победа, во оваа ситуација како резултат на апсолутна воена катастрофа (збориме бомбардирање на цивили, eл. централи, гасење вода, u get picture) со многу цивилни жртви итн итн, под силен притисок на јавноста можно е да замешта прсти и некој друг (запад) што би резултира со WW3.

Сценарио 4: Путин да ја освои Украина и да продолжи (да речеме кон Финска/Шведска) што исто ценам дека ќе еволуира во WW3, тоа ќе ги инспирира дефинитивно сојузнививе (читај Кина) да тргне кон Тајван, па не знам Северна Кореа кон Јужна, Србија кон Косово итн итн = WW3.

Од горе искача 50% дека ќе ја оставиме и ќе гледаме како Украина се уништува, или 50% дека ова ќе прерасне во WW3..

Без разлика кое сценарио ќе биде полошо од ова не можеше да биде, пандемија па војна... ќе остареме дур да го вратиме светот кај што беше во 2019 економски...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom