Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.054
Поени од реакции
10.757
Da imase moznost Rusija da frla nuklearki bez poslediic kje go napraese toa do sea. Nemase da ceka i trpi vakvi rezili.
Секако туку така се фрлаат нуклеарки на држава која граничиш
Посекако во Украина немаат потреба да фрлат а ме верувам ни дека би се осмелие на САД зашто тоа е веќе крај на приказната за сите ама земји како Германија, Фрација и Британија има да го лапнат ако продолжат по америчкиот памет
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.915
Поени од реакции
17.729
Да, мислењето кое го цитираше беше краткиот одговор, долгиот одговор е: неспоредливи се арапите со Украина од секој аспект како на пример: Ирак беше под санкции од ОН а со тоа под тотална изолација, опкружен беше со непријатели кои сите до еден учествуваа на некој начин во падот на Садам, Ирак не беше снабдуван од никого, немаше десетици милијарди помош, немаше шопинг низ светот за потребите на ирачката војска од никого, немаа сателити, разурнувачки информации, имаше внатрешни групи како Курдите на пример кои долго време работеа против власта.

И повторно, арапот е едноставно глуп човек. Има многу примери како на пример кога Англичаните се приближувале кон Багдад, ирачкиот генерал задолжен за неговата одбрана решил дека е вистинско време за спиење или кога американски офицер во посета на фронтот забележал дека Ирачаните цел ден истото место го гаѓаат со артилерија која вопшто не ја преместувале.

Во војната со Евреите Советите цело време се жалат на тоа што Египќаните немаат никаква самоиницијатива и за се чекаат да добијат наредби од повисоки офицери. Памтам за една ваква ситуација кога израелски извиднички авион набљудувал египетска база, советскиот советник им викал на арапите да ги преместат авионите, овие не наоравиле ништо па кога дошла израелската авијација им ги уништила сите авиони кои биле приземјени.

Има цела книга за овој предмет, ја препорачувам за секој заинтересиран во оваа тема.

Прегледај го приврзокот 420186
Toa ne e odgovor na prasanjeto. Znaeme za Arapite i nivnata sposobnost za vojuvanje, i za soodnosot na silite na Irak i Sad. Ne moralo cel tekst za toa.
Vsusnost toa e poentata, od primerite moes da primetis deka ne e biten soodnosot brojkata na vojnici tuku soodnosot na silite.
Автоматски споено мислење:

Секако туку така се фрлаат нуклеарки на држава која граничиш
Посекако во Украина немаат потреба да фрлат а ме верувам ни дека би се осмелие на САД зашто тоа е веќе крај на приказната за сите ама земји како Германија, Фрација и Британија има да го лапнат ако продолжат по америчкиот памет
Frlanjeto na nuklearka e golemo tabu sto niedna zemja ne saka da go projde. Za Rusija i celosen poraz kje ima polesni posledici, nego da frli nuklearka vo Ukraina.
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2013
Мислења
4.154
Поени од реакции
12.638
Почнуваат стари тенкови да ги прават дронови?
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
1.952
Поени од реакции
3.463
Не знам дали ти е јасно дека ако во тој пакет што го побарал Путин со сите останати работи стоеше дека НЕ САКА ДА СЕ ТРГААТ САНКЦИИТЕ тука на форумов повтоено ќе имаше свршување од типот како тоа било супер, како Западот е на колена, и дека така треба да продолжи!

Значи супер е и со санкции, и без нив. Дали се разбираме до каде е отидена работата?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Vo realnosta, sankciite protiv rusija najloso vlijaat vrz evropskite drzavi i nas normalno.. zosto mislis ima golema inflacija - radi gasot.. sega evropskive uvezuvaat gas i nafta od katar, a katar nema dovolen kapacitet pa kupuva od Rusija.. Znaci Rusija si proizveduva normalno i si prodava normalno samo ne direktno na Evropa tuku gasot od rusija ide preku treti zemji do evropa.. Znaci namesto 10$ barel direkt od rusija da plakjaat, sega 30$ davaat za istaiot gas i nafra od rusija ali odi toa preku treti drzavi.. Ne znam zosto ne sfakjate deka sankciite protiv rudija se ustvari sankcii protiv evropa.. Rusija si ima segde partneri niz svetot, ete namesto Evropa, momentalno vladee vo Afrika, so pola i povekje africki drzavi ima skluceno dogovori sto za gas, sto za žito i hrana.. Ama budaloto sorospiče veruva vo toa sto kje servira zapadnata propaganda..
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.956
Поени од реакции
30.686
Не знам како да ти објаснам поедноставно. Тоа што на Русија им плескаат стратешки радари и бази длабоко на руска територија, е брука за Русија како некоја светска сила, а не очај за другите. Тоа покажува на кое дереџе се паднати Русите, да им се случуваат работи што биле незамисливи пред две и пол години.
Човек би рекол дека сите би требало да се благодарни што Русите (сеуште) не одговараат на ваквите напади од западните. Ваљда ти е јасно што следува потоа. И ваљда ти е јасно дека Русите не одговараат затоа не се глупи да менуваат победничката ситуација во која се сега. Дури и нападите врз радарите за рана дојава, суштински не менуваат многу, всушност ништо не менуваат за исходот на оваа војна. Прво радарите не се уништени и нефункционални, а второ дури и кога би биле - има повеќе од доволно препокривање меѓу нодовите во мрежата.

Сето тоа повеќе е дел од пи-ар камапањата на западните, отколку што има некое воено значење... Или да ти објасни подобро чичко Арестович:

 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
764
Поени од реакции
1.217
Vo realnosta, sankciite protiv rusija najloso vlijaat vrz evropskite drzavi i nas normalno.. zosto mislis ima golema inflacija - radi gasot.. sega evropskive uvezuvaat gas i nafta od katar, a katar nema dovolen kapacitet pa kupuva od Rusija.. Znaci Rusija si proizveduva normalno i si prodava normalno samo ne direktno na Evropa tuku gasot od rusija ide preku treti zemji do evropa.. Znaci namesto 10$ barel direkt od rusija da plakjaat, sega 30$ davaat za istaiot gas i nafra od rusija ali odi toa preku treti drzavi.. Ne znam zosto ne sfakjate deka sankciite protiv rudija se ustvari sankcii protiv evropa.. Rusija si ima segde partneri niz svetot, ete namesto Evropa, momentalno vladee vo Afrika, so pola i povekje africki drzavi ima skluceno dogovori sto za gas, sto za žito i hrana.. Ama budaloto sorospiče veruva vo toa sto kje servira zapadnata propaganda..
Во ред де, пошто санкциите се против Западот, и пошто гасот е еден куп пари, Путин сам побарал да му се укинат санкциите. Не знам само со кој памет си праите бајрам со паметот дека Западот ќе пропаднел, и што е најтрагично скоро 3 години еве како пропаѓа. Истите 3 реченици, гасот, житото, и нуклеарките. Како некој папагали, 3 години истото сњкој ден.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.956
Поени од реакции
30.686
Ахем... Во врска со гасот, санкциите и виските цени. Полека природниот баланс на нештата се враќа, само цените не се враќаат (а со нив и европскиот просперитет и стандард на живеење):

Автоматски споено мислење:

 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
888
Поени од реакции
3.526
Во ред де, пошто санкциите се против Западот, и пошто гасот е еден куп пари, Путин сам побарал да му се укинат санкциите. Не знам само со кој памет си праите бајрам со паметот дека Западот ќе пропаднел, и што е најтрагично скоро 3 години еве како пропаѓа. Истите 3 реченици, гасот, житото, и нуклеарките. Како некој папагали, 3 години истото сњкој ден.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Абе обратно беше, требаше Русија да пропадне од санкциите корења да јадат и како беше тоа другото, напротив Русија економски воено и политички е посилна од пред три години. Додека западот е во надолна линија по сите тие основи, пример твојата земја јаде инфлација трицифрена плакаш поскапи енергенси еве и лебот пак ти поскапе завчера, арм се што имаше железо даде на Украина, слична е ситуацијата низ цела Европа.
Русија мука нема, економски иде нагоре, воено уште посилна,у мегувреме плеска 40+ држави одеднашка.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
764
Поени од реакции
1.217
Абе обратно беше, требаше Русија да пропадне од санкциите корења да јадат и како беше тоа другото, напротив Русија економски воено и политички е посилна од пред три години
Не знам дали е обратно или не, ама битно Путин бара да се повлечат санкциите како што можеш да видиш. Сигурно веќе го достигнале економскиот врв, па бара да се укинат :)

плеска 40+ држави одеднашка.
Пола членови на темава се на Запад, од бункери и скривници пишуваат на форумов изгледа :) Плескаат некој, само очигледно подалеку од носот не гледаш. :)
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
888
Поени од реакции
3.526
е брука за Русија
:icon_lol: овој па со тоа брука резил и срамота..

Брука е 40+ држави да се здружат против една меѓу кои еу уса нато г7, голем дел од нив да изгорат се што имаат од оружје и да се девалвират економски, е тоае брука. А не таа едната која им парира на сите овие.
Брука е да си глуп и да идеш плакати да носиш со голфот за Заев и живот за сите.
Автоматски споено мислење:

Не знам дали е обратно или не, ама битно Путин бара да се повлечат санкциите како што можеш да видиш. Сигурно веќе го достигнале економскиот врв, па бара да се укинат :)



Пола членови на темава се на Запад, од бункери и скривници пишуваат на форумов изгледа :) Плескаат некој, само очигледно подалеку од носот не гледаш. :)
Тоа се условите на Путин за примирје, ако им чини, ако не нека продолжат да губат.
Русија и со санции и без санкции увидовме дека мука нема, напротив одлично се прилагодува.
На запад подршка добиваат и на власт доаѓаат партии кои се против војна со Русија, а тие што ќе ја рушеа Русија подршката ја губат, додека во Русија Путин има најолема подршка ever, па направи ти математики, кој што губи и кој гледа подалеку од носот.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.375
Поени од реакции
36.296
Лупате глупости цело време.

Украина би се откажала од сите бродови уништени, од сите диверзии наравени, од сите радари уништени, од целата таа пи-ар активност за едно ебано гратче на мапа.
Дркајте вие на радарските станици и слично, ама војната на мапа иде у друг правец.

A ако почне да не иде у овој правец војнава, у кој се движи сега, тогаш спијте само на тоа уво дека Русија нема да употреби све што може.

Мада, нема потреба од грижи, бидејќи еве се одржа мировна конференција. Па ваљда се договориле нешто таму мајку му, да прекине овој ужас. Сите фактори од слободниот свет збрани у Швајцарска, без да им сметаат ретроградните Русија, Кина, Северна Кореја, Куба и слични. Ваљда успеале да договорат мир или прекин.
Многу е интересно како прагот на толеранција последниве две години отиден ви е во небесата.

Пред три години некој да спомнеше дека Русија ќе има уништени стратешки радари, бродови и авио бази на руска територија, ќе беше прогласен за луд. Сега се тоа е као ОК :D
Автоматски споено мислење:

:icon_lol: овој па со тоа брука резил и срамота..

Брука е 40+ држави да се здружат против една меѓу кои еу уса нато г7, голем дел од нив да изгорат се што имаат од оружје и да се девалвират економски, е тоае брука. А не таа едната која им парира на сите овие.
Брука е да си глуп и да идеш плакати да носиш со голфот за Заев и живот за сите.
.
Изгореле се што имаат од оружје :pos:

Со старо оружје што дремело со децении по магацини, убија преку 50 илјади руси и ја осакатија руската армија, без ниту еден изгубен свој војник.

Ова ни во нај влажни сништа не се надевале дека ќе се случи.
Автоматски споено мислење:

Човек би рекол дека сите би требало да се благодарни што Русите (сеуште) не одговараат на ваквите напади од западните. Ваљда ти е јасно што следува потоа. И ваљда ти е јасно дека Русите не одговараат затоа не се глупи да менуваат победничката ситуација во која се сега. Дури и нападите врз радарите за рана дојава, суштински не менуваат многу, всушност ништо не менуваат за исходот на оваа војна. Прво радарите не се уништени и нефункционални, а второ дури и кога би биле - има повеќе од доволно препокривање меѓу нодовите во мрежата.

Сето тоа повеќе е дел од пи-ар камапањата на западните, отколку што има некое воено значење... Или да ти објасни подобро чичко Арестович:

Дури ни уништувањето на стратешки радари не менувало многу. Утре ќе им уништат силоси за нуклеарно оружје, ќе велите тука, па не менува многу, имаат уште.

Моментот на понижување не го сфаќате. Таков радар некоја земја да им уништи на САД, земјата непријател нема да постои после неколку месеци. Ама Русија нема способност да казни и затоа ќе си трпи вакви шамари.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2022
Мислења
888
Поени од реакции
3.526
Изгореле се што имаат од оружје :pos:

Со старо оружје што дремело со децении по магацини, убија преку 50 илјади руси и ја осакатија руската армија, без ниту еден изгубен свој војник.

Ова ни во нај влажни сништа не се надевале дека ќе се случи.
У реду е. по магацини што скапувало оружје, тоа плус неброени милијарди фрлени на сметка на девалвирање на животниот стандард на своите граѓани, затоа хистеришат по 24/7 бљујат отров оти се е у реду :LOL:
Нема ич загинато нато војници и нема ич уништено модерни и современи оружја, само старо оружје што дремело во магацини, се е тоа во главите на русофилите.
Фронтот се движи во обратна насока од руските граници оти руската армија е осакатена.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.375
Поени од реакции
36.296
У реду е. по магацини што скапувало оружје, тоа плус неброени милијарди фрлени на сметка на девалвирање на животниот стандард на своите граѓани, затоа хистеришат по 24/7 бљујат отров оти се е у реду :LOL:
Нема ич загинато нато војници и нема ич уништено модерни и современи оружја, само старо оружје што дремело во магацини, се е тоа во главите на русофилите.
Фронтот се движи во обратна насока од руските граници оти руската армија е осакатена.
Ептен девалвиран животов. Гледам сеа на ЕУРО, западњациве крпат крај со крај. Трагедии :D

Толку знаеш што оружје им се дава на Украинците очигледно. Секоја посериозна НАТО земја нема ни чепнато нешто што е во активна служба, се што добија е од резервите. Целосно прифатлива цена за тоа што го добиваат на терен, а тоа е мелење на руската армија, бришење на црноморската флота и илјадници загинати руси.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom