Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.241
Поени од реакции
11.770

Оп оп. Чекајте малце другари. Значи ташакот за Украина?

Иско ликот е жива превара. Посебно капиталот како го создаде. Може барем да се слушне што збори. Иско на крај благе везе нема тоа што го збори.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.259
Поени од реакции
40.019
од сега натаму било каква војна е бескорисна за нив. Доколку побрзо се одлучат на преговори може да договорат некој дил да останат без некои региони. Ако продужи војната може и да ја изгубат цела држава за едно 2-3 години. Они буквално се маваат со глава у ѕид, она лудакот Џонсон што ги убеди да го праат. И време е малце да се освестат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.944
Поени од реакции
80.693
Ги гледаш инжинерен кадар, толку логична мисла има и пак со квадратни глави. Само некаква омраза од нив, ќе убивал руси, нуклеарни бомби да се фрлеле таму. Многу се нервозни и неможе да се разговара со таков човек.
Доста бре, колку има такви.
Има неколкумина од невладини кои лајат на интернет. Тие си се платени за тоа. Од Америка им стигаат пари за живот, преку невладини и слично.
Овие шмокљани на форумов, што врска си немаат од геополитика и стратегија, се изданок од тоа. Инаку, од нормалните луѓе, ретко, ретко, кој така размислува.

Еве на форумов, кој највише нешто се разбира од војна од нив? Само Human и Klinton. Али и двајцата кога ќе преминат од тактика и техника, накај стратегија, се претвораат во zmija1 и shakespear.

Така да, навистина нема никој од таа страна кој зрачи со било каква релевантност (за стратегија и геополитика). Нема потреба да им се придава некакво значење.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.259
Поени од реакции
40.019
Гледам од видеа градовите во Украина станале градови на духови. Никој не искача надвор да не биде мобилизиран. Исто камионџиите го блокирале автопатот киев одеса. Напади на комесари има се повеќе. Веќе на народот му прекурчува од слава кокаина.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.942
Поени од реакции
30.671
Имаат сега нови мерки за тие што избегнуваат мобилизација. Меѓу другото и парични казни - и ако некој се чуди како тоа може да биде ефикасно, па веројатно следно ќе има конфискација на имот ако не се платат казните (кои за да се платат, треба лично појавување и со тоа инстант мобилизација и праќање на фронт).
Автоматски споено мислење:

 
Член од
22 декември 2018
Мислења
421
Поени од реакции
592
Што си бараа беља Украинците 2013 со тоа срањето Мајдан? што не беше во ред со Државата што протестираа? Нели имаа поволен гас од русија и заеми? На нив беше само да ги засукаат ракавите и да се натпреваруваат за инвестиции и нови можности да воведат да си го подобрат животниот стандард
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.661
Поени од реакции
11.886
Имаат сега нови мерки за тие што избегнуваат мобилизација. Меѓу другото и парични казни - и ако некој се чуди како тоа може да биде ефикасно, па веројатно следно ќе има конфискација на имот ако не се платат казните (кои за да се платат, треба лично појавување и со тоа инстант мобилизација и праќање на фронт).

Смрт на фронт или речиси загарантирана смрт во бездомништво и сиромаштија = дефинитивно најистакнато олицетворение на слободата и демократијата во Украина после 2014 година.

Можеби ќе им биде од корист ако извадат руски знамиња и почнат да урлаат Слава России, така барем во затвор ќе завршат, со покрив над глава и по некој оброк.

Изгледа некои веќе тргнале по сличен пат за да спасат глава од фронтот. Со малку среќа, идните лидери на Украина ќе бидат истите овие несреќници кои завршиле или ќе завршат позади затворски решетки.

Од војска не можеш да се вратиш, од затвор можеш
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.942
Поени од реакции
30.671
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.661
Поени од реакции
11.886
Ќе им најдат чаре и на овие, ќе им ги одложат казните затвор за после служење војска (практично постхумно, за повеќето).

Е па ништо тогаш, единствено ќе им остане да се кренат на бунтови по затворите со барања да не бидат живи извадени од таму додека не заврши граѓанската војна во Украина која ја започна нео-нацистичката хунта во Киев во 2014 година.
 
Член од
9 август 2012
Мислења
285
Поени од реакции
1.309
Овие балтичи џуџиња ме потсетуваат на еден цртан филм кога едно куче го чуваше глушецот Џери а овој под заштита на кучето невидено му се курчеше на мачорот Том, но еден ден кучето го немаше...
 
Член од
20 април 2023
Мислења
970
Поени од реакции
2.374
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.661
Поени од реакции
11.886
Потсетување на улогата на слободоборците не само во Украина, туку и општо во светот.

https://off.net.mk/vesti/mislenja/10-godini-od-predviduvanjeto-deka-sad-preku-ukraina-kje-isprovocira-vojna-so-rusija

10 години од предвидувањето дека САД преку Украина ќе испровоцира војна со Русија

21 мај 2024 - 10:38

Улогата на Вашингтон во Украина, и неговата поддршка на нео-нацистите на режимот имаат големи импликации за остатокот од светот, ќе напише Џон Пилџер во текстот за Гардијан од 13 мај 2014.Зошто ја толерираме заканата од уште една војна во наше име? Зошто дозволуваме лагите да го оправдаат овој ризик? Степенот на нашата индоктринација, напиша Харолд Пинтер, е „брилијантен, па дури и забавен, крајно успешен акт на хипноза“, како вистината „никогаш да не се случила дури и додека се случува“.

Секоја година американскиот историчар Вилијам Блум го објавува неговиот „апдејтиран преглед на американската надворешна политика“ кој покажува дека од 1945 САД се обиделе да сменат над 50 влади, голем број од нив и демократски избрани; значително се мешале во изборите во 30 држави; бомбардирале цивилно население на 30 држави; користеле хемиско и биолошко оружје; се обиделе да убијат странски лидери.

Во голем број од овие случаи Британија била соработник. Степенот на човеково страдање и криминалитет е малку признаен на западот и покрај присуството на најнапредните светски начини на комуникација и номинално најслободното новинарство. Дека најбројни жртви на тероризмот, „нашиот“ тероризам, се муслимани не мора ни да се каже. Екстремниот џихадизам, кој доведе до 11 септември, што беше одгледуван како оружје на англо-американската политика (Операција Циклон во Авганистан) е потиснат. Во април американскиот Стејт департмент забележа дека по НАТО кампањата во 2011, Либија стана безбедно место за терористи.

Името на „нашиот“ непријател се менува низ годините, од комунизам до исламизам, но генерално тоа е секое општество кое е независно од западната моќ, а се наоѓа на стратешки важна или богата со ресурси територија, или едноставно нуди алтернатива на американската доминација. Лидерите на овие нации обично насилно се тргаат на страна, демократи како Мохамед Мосадик во Иран, Арбенз во Гватемала и Салвадор Аљенде во Чиле, или тие се убиени како Патрис Лумумба во Демократската република Конго. Сите тие се и предмет на западна медиумска кампања за нивно клеветење - нека ви текне на Фидел Кастро, Хуго Чавез и сега Владимир Путин.

Улогата на Вашингтон во Украина е поразлична само по импликациите што ги има за сите нас. За прв пат од времето на Реган, САД се заканува да го одведе светот во војна. Откако Источна Европа и Балканот станаа воени бази на НАТО, последната „бафер држава“ на границата со Русија, Украина, е растргната од фашистички сили пуштени од САД и ЕУ. Ние на западот сега поддржуваме нео-нацисти во земја каде украинските нацисти го поддржуваа Хитлер.

Откако го организираше државниот удар од февруари против демократски избраната влада во Киев, планот на Вашингтон за окупација на руската историска поморска база на Крим не успеа. Русите се одбранија себе си како што тоа го прават против секоја закана и инвазија од западот речиси цел век.

Меѓутоа военото опколување од НАТО се забрза, заедно со нападите врз етничките Руси во Украина планирани од САД. Ако Путин може да биде испровоциран да им помогне на нив, неговата однапред одредена улога на негативец ќе ја оправда НАТО управуваната герила војна која најверојатно ќе се префрли во Русија.

Наместо тоа Путин го збуни воениот караван барајќи соработка со Вашингтон и ЕУ, повлекувајќи ги руските сили од границата и поттикнувајќи ги етничките Руси во источна Украина да се откажат од референдумот. Овие луѓе од руско говорно подрачје или двојазични - третина од популацијата на Украина - долго време бараат федерација која ќе ја одрази етничката разноликост на земјата и се автономни од Киев и независни од Москва. Најголем дел не се ниту „сепаратисти“ ниту „бунтовници“, како што ги нарекуваат западните медиуми, туку граѓани кои сакаат безбедно да живеат во својата држава.

Како рушевините на Ирак и Авганистан, така и Украина е претворена во ЦИА забавен парк, лично управувана од директорот на ЦИА Џон Бренан во Киев, со десетици „специјални единици“ од ЦИА и ФБИ кои поставуваат „безбедносна структура“ која ги надгледува ѕверските напади врз оние што кои беа против февруарскиот пуч. Фашистички насилници превезени до лице место го запалија седиштето на синдикатот, убивајќи 41 лице што беше заробено внатре. Полицијата седеше од страна.

Доктор раскажува дека се обидел да ги спаси луѓето „но бев спречен од про-украинските наци радикали. Еден од нив ме истурка на страна, ветувајќи ми дека наскоро иста судбина ќе ме снајде мене и другите Евреи од Одеса. Она што се случи вчера се нема случено ни за време на фашистичката окупација на мојот град во Втората светска војна. Се прашувам зошто целиот свет молчи.“

Украинците од руско говорно подрачје се борат за преживување. Кога Путин објави повлекување на руските сили од границата, министерот за одбрана на киевска хунта, Андриј Парубиј, еден од основачите на фашистичката партија Свобода, се пофали дека нападите против бунтовниците ќе продолжат. Во орвеловски стил, пропагандата на западот го сврте ова во Москва „се обидува да оркестрира конфликт и провокација“, според Вилијам Хејг. На неговиот цинизам парира само гротескната честитка од Обама за хунтата за нивното „извонредно воздржување“ по масакрот во Одеса. Хунтата, вели Обама е „прописно избрана“. Како што Хенри Кисинџер кажа еднаш „не е важно што е точно, туку она што се смета за точно.“

Во американските медиуми злосторството од Одеса е разводнето како „трагедија“ во која „националисти“ (нео-нацисти) нападнале „сепаратисти“ (луѓе што собираат потписи за референдум за федерална Украина). Вол стрит журнал на Руперт Мурдок ги осуди жртвите „Смртоносниот пожар во Украина најверојатно е започнат од бунтовниците, тврди владата“. Пропагандата во Германија е чиста студена војна, ФАЗ ги предупредува своите читатели дека Русија започнала „необјавена војна“. За Германците е тажна иронија дека Путин е единствениот лидер кој го осудил подемот на фашизмот во 21 век во Европа.

Популарен труизам е дека по 11 септември светот се променил. Меѓутоа што се променило? Според свиркачот Даниел Елсберг, во Вашингтон се случи тивок пуч и сега владее разјарен милитаризам. Пентагон моментално тера „специјални операции“ - тајни војни - во 124 држави. Дома, растечката сиромаштија и губењето слобода се историска последица на постојаната војна. Додадете го на ова ризикот од нуклеарна војна и прашањето е: зошто го толерираме ова ?

Џон Пилџер,
Гардијан
 

Kajgana Shop

На врв Bottom