Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    693

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.063
Поени од реакции
36.132
Како и мнозинството од авионите што ги имаат. Повеќето од сите авиони не летаат многу, уште помалку учествувале во борба.

А интересно е и што немале потреба да употребат така напреден авион. Доволно зборува за состојбата на непријателите на САД.
Да де, најлесно е да се чепкаш до некој лешпер што нема сол во очите.
Минатата година се стрчаа накај Кина, и не ја чепнаа, иако маме им ебава на економско ниво.
Еве 2 години никако да пораснат јајца да пратат своја војска во Русија, а и никако да пратат авиони да ја видиме моќта и супериорната технологија.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
Значи СССР ги имал технологии. А сега Русија ги нема? :D

Тажен лик си ти пријателе. Све што е америчко е врвот. А во пракса. Све тоа е хајпнато оружје, дали патриот дали абрахамс.

Штета но среќа наша е што нема да видиме ф22 колку е добар против вистинско пво.
А не со босите во Сирија и слични земји да пумпа хајп.

Сума сумарум. И гомно посрано да е, само америчко баба. Те сфативме веќе. Нема потреба од понатамошна дискусија.
Очигледно погрешно си ме сфатил.
Или можеби не ме читаш, не знам.
Да де, најлесно е да се чепкаш до некој лешпер што нема сол во очите.
Минатата година се стрчаа накај Кина, и не ја чепнаа, иако маме им ебава на економско ниво.
Еве 2 години никако да пораснат јајца да пратат своја војска во Русија, а и никако да пратат авиони да ја видиме моќта и супериорната технологија.
Нуклеарното оружје е тоа што не дозволува било каков судир.
Ќе знаевме сите кој е каде ако не постоеа нуклеарки.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.528
Поени од реакции
12.375
Очигледно погрешно си ме сфатил.
Или можеби не ме читаш, не знам.

Нуклеарното оружје е тоа што не дозволува било каков судир.
Ќе знаевме сите кој е каде ако не постоеа нуклеарки.
Не јас те читам долго време. И на темата за Кина па и тука сме дискутирале.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.824
Поени од реакции
8.950
“For centuries, they’ve been used to stuffing their bellies with human flesh and their pockets with money. But they must understand that the vampires’ ball is coming to an end,”
Автоматски споено мислење:

На прашање, зошто Макрон блада за праќање трупи у Украина Путин рече дека најверојатно е бесен заради истиснувањето од Африка.........баш како што претпоставив пред некој ден.
 
Последно уредено:

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
Не јас те читам долго време. И на темата за Кина па и тука сме дискутирале.
Е тогаш веројатно ќе се согласиш со пишаното погоре.

Рапторот беше направен за да се соочи со заканата наречена СССР.
СССР правеше страшни и напредни оружја, воглавно заради што имаше огромни ресурси, како и САД.
Идеологијата ја снема, го снема СССР, немаше закана (важи за двете страни) немаше мотив за развој на напредни оружја.
Русија нема направено нов авион се до Су-57ката.
Од кога се распадна СССР, САД не вложуваа во нов авион 20 години.

Русија почна да станува се помоќна, Кина почна да станува се помоќна, веднаш се вратија на развој на напредни машини за војување, и кај двете страни.


Не знам што е чудно да се зборува за реалноста, каде на САД приоритет им е авијацијата, па оттука имаат најнапредни авиони. На Русите им е приоритет ПВО, па оттука имаат најнапредни ПВО.
Тоа не значи дека едните и другите немаат способни авиони или ПВО и дека се за потценување.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.063
Поени од реакции
36.132
Очигледно погрешно си ме сфатил.
Или можеби не ме читаш, не знам.

Нуклеарното оружје е тоа што не дозволува било каков судир.
Ќе знаевме сите кој е каде ако не постоеа нуклеарки.
A nuklearnoto oruzje ne e tehnologija?
Koga sporeduvas sila se sporeduva po osnov na celoto vooruzuvanje, ne sekoj gleda potreba da mesti tenderi i da proizveduva drug tip na oruzje ako vo rakav ima oruzje so koe moze da te izbrise od postoenje.
Rusite ti se so pomal budget, zatoa i odlucile da investiraat vo raketi i nuklearno oruzje, a i vo princip ne otvoraa konflikti kako SAD na sekoj cekor vo svetot pa da gorat tolku pari na voena industrija.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
@Human

Многу просто прашање поставив.
Автоматски споено мислење:
Мислам дека ти одговорив:

СССР правеше страшни и напредни оружја, воглавно заради што имаше огромни ресурси, како и САД.
Идеологијата ја снема, го снема СССР, немаше закана (важи за двете страни) немаше мотив за развој на напредни оружја.
Русија нема направено нов авион се до Су-57ката.
Или можеби мислеше на веќе постоечките оружја, што Русија ги наследи после распадот на СССР?
Во тој случај одговорот се подразбира.
Скоро сите наследени оружја ги користи во војната во Украина.
Впрочем, кога веќе спомна, скоро и да нема оружје што го користи во Украина, а да не е развиено во СССР.

A nuklearnoto oruzje ne e tehnologija?
Koga sporeduvas sila se sporeduva po osnov na celoto vooruzuvanje, ne sekoj gleda potreba da mesti tenderi i da proizveduva drug tip na oruzje ako vo rakav ima oruzje so koe moze da te izbrise od postoenje.
Rusite ti se so pomal budget, zatoa i odlucile da investiraat vo raketi i nuklearno oruzje, a i vo princip ne otvoraa konflikti kako SAD na sekoj cekor vo svetot pa da gorat tolku pari na voena industrija.
Мислев зборувавме за Ф-22.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.063
Поени од реакции
36.132
Мислам дека ти одговорив:



Или можеби мислеше на веќе постоечките оружја, што Русија ги наследи после распадот на СССР?
Во тој случај одговорот се подразбира.
Скоро сите наследени оружја ги користи во војната во Украина.
Впрочем, кога веќе спомна, скоро и да нема оружје што го користи во Украина, а да не е развиено во СССР.


Мислев зборувавме за Ф-22.
Ista prikazna e i za F22, ne gledam pricina zosto da ne im go dadat za da pokazat muskuli. Celiot status im e raznisan vo poslednite godini, ako sakaat da ostanat alfa, ke treba da pokaat sila, vaka samo na stara slava i na filmovite od holivud. Ete namesto da gi frlaat na buniste, neka gi pratat vo Ukraina cim se tolku superiorni, za 2 meseci ke zavrsi vojnata, sekoj den so steltovacata ke im letaat i ke go bombardiraat kremlin.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
1.307
Незнам дали знаете ама Американските медиуми се заебаваа дека единственото нешто што било соборено од Ф-22 беше Кинескиот балон. И тоа е вистина.

Дека е ептен nerd авионот е. Има многи глупи пропусти што коштаа многу пари да се поправат. Не е лош како ловец, ама како што гледам се е на ПВО, нема многу битки меѓу авиони, за кои Ф-22 беше дизајниран.

If you can't beat it, go around it. Така и направиа.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.545
Поени од реакции
36.509
Овие се претежно оние дрвени макети што се фалат после Украинците дека ги уништиле.
Се праат одма моторите бе. Еее Русија, све тоа индустрија памти, одма ќе покрене производство, три четири мотора ќе се наштанцаат.

Плус чим го касапеле за мотори, сигурен сум дека електрониката внатре е нечепната и во одлична состојба.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.005
Нафо екипица нека не се секира, стигна новиот гејмчејнџер.


 

Kajgana Shop

На врв Bottom