Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.411
Поени од реакции
36.344
Не се секирај, пола Америкаски проти ракетен штит е до мене. Ја сум по-сигурен него да залета некоја ракета до кај тебе.
Не се секирам. Ко шо велиш си ја знаат Американците работата за тоа.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.269
Поени од реакции
1.091
Не се секирам. Ко шо велиш си ја знаат Американците работата за тоа.
Си ја знаат. Имам екс колеги во 3 буквени агенции, после 2-3 ракии кажуваат интересни работи.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.421
Сакам да се преселам у Гарфилд или Колумбус да возам камион флетбед и на пауза да објаснувам геополитика на кајгана форум.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.269
Поени од реакции
1.091
Сакам да се преселам у Гарфилд или Колумбус да возам камион флетбед и на пауза да објаснувам геополитика на кајгана форум.
За до фледбед да стигниш ќе ти треба повеќе. Прво се почнува со Staples и 16 фита кичма транс. Learn the difference.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.744
Поени од реакции
4.421
За до фледбед да стигниш ќе ти треба повеќе. Прво се почнува со Staples и 16 фита кичма транс. Learn the difference.
Глупи се американците, ја сум заебан македонец, ќе ги превеслам.
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.270
Ако гледаш на кратки стази да, ама ако гледаш на долги стази, индустријата на Европа е во слободен пад. Еве ти пример историја на автомобилската индустрија.
Прегледај го приврзокот 409120

Во 70тите Европа држела 35% од индустријата, западот (со се САД и Канада), 80%. Денеска Европа колку држи? 11% од светскиот пазар, додека заедно со САД и Канада, не верувам дека се повеќе од 40%.

Значи производството во Европа е намалено за многу пати од златните времиња во 70тите и 80тите. Сликава со автомобилската индсутрија важи за сите индустриски гранки, во некои со подрастично, во некои со поблаго намалување. Но генерално тенденцијата е таа. Деклајн на индустријата во Западна Европа и САД. Деклајн на нивната движечка сила, поради која одскокнуваа од остатокот на светот. Резултатот може не е толку видлив сега, но од ден на ден е се позабележителен и многу привилегии што ги имаа западните општества, веќе ги немаат. Полека се простуваат од субвенциите за производство на храна, чекај сега кога ќе дојде време да се простат од субвенционирање на обновливите извори на енергија, ќе биде смешка.

Да не збориме за безбедносната ситуцација. Еден пример, книгата „Водич за автостопери низ галаксијата“ е инспирана од шетање низ Европа со автостоп. Денеска такво нешто може само да се сонува. И да им се кажува на денешните деца, тоа ќе им изгледа како бајка. Не дека има граѓанска војна таму или што ја знам што, меѓутоа ситуацијата е драстично променета.
Автоматски споено мислење:


Можевме. Ние не бевме влезени во НАТО се до пред некоја година. Грција ни правеше мечкина услуга. Да не застанеше и Македонски народ во таа Шарена ревоуција, сеуште ќе си бевме надвор од НАТО. Или тоа, или ќе не пикнеа во НАТО со нашето име. Барем цената ќе ни пораснеше. А вака ем го изгубивме идентитетот, ем не понижија, ем влеговме да станеме топовско месо за туѓи интереси. Исто како во Балканските војни, кога нашите соседи војуваа меѓусебе, со Македонски војници.

Да ги немаше шарените куртони, немаше да има Диво Насеље. Да бевме единствени околу името, немаше да го смениме. Немаше како, ќе мораа дефакто да не окупираат. Едноставно ќе мораа да се одкажат од Македонија, во поглед на ова што следеше. 3-4 години уште да се помафтаме држ недај и веќе февруари 2022 ќе беше крај. Баш ме занима, оние што беа на челото на Шарената куртонијата, дали навистина беа убедени дека и правеле добро на Македонија.

Влегување на НАТО војници во Украина е сосема возможно. Артиклот 5 не важи доколку војската на некоја НАТО држава е на туѓа територија. Има еден куп такви војни низ светот(Франција во Африка), па и помеѓу 2 држави што се членки на НАТО(Кипар). Така да, секоја држава која што ќе сака да учествува во таа војна, може слободно да прати војска, тоа нема да биде официјална НАТО војска. Дали си мислите дека нашите ќе имаат некаков си обзир и нема да потрчаат да бидат први? Што мислиш кој ќе оди на фронт во Украина? Албанците? Грешка си, Албанците ќе бидат тие што ќе не регрутираат, како на видеата од Украина. Ете толку на Украинците им е дојдено да се борат. Тие нацистите што се бореа или ги снема, или се вратија во позадина да регрутираат. Ако сака Европа да за подзадржи Русија, ќе мора да прати војска (топовско месо) во Украина. Ако не, Украина за многу брзо нема да постои, а Русија нема да застане таму. Ќе се бори да го врати влијанието врз сите земји во коишто го изгубила. Народот, горе доле е за Путин во овие земји.
Ти стварно мислиш дека немаше да има Диво Насеље?Не бидите наивни.Немој да заборавиш дека за време на битката во Арачиново беше спомната и базата во Авиано.Една Германија не може да си бара алтернатива не пак ние.Шо мислиш не сваќаат германците дека се вазали?Гледаш дека веќе и земјоделците во Полска и цело ЕУ се освестија.Полјациве на протестите ваѓаа руски знамиња,ама кој ги прашува.Политичарите си ја бркаат агендата,добро платени се за тоа,а можда се и уценети не знам.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Оф мори мајко, попуваат за некој кој е надвор од мк, а да биле способни одамна ќе ги снемаше. Само мислеа дека некој друг им е крив за нивната неспособност и фрлаа куртони по зградите и спомениците. Еве денеска ги гледаме плодовите на нивната револуција. Јас незнам од кај им е уште нивната ароганција, вака превеслани ко млади мајмуни.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.411
Поени од реакции
36.344
Оф мори мајко, попуваат за некој кој е надвор од мк, а да биле способни одамна ќе ги снемаше. Само мислеа дека некој друг им е крив за нивната неспособност и фрлаа куртони по зградите и спомениците. Еве денеска ги гледаме плодовите на нивната револуција. Јас незнам од кај им е уште нивната ароганција, вака превеслани.
Ааааа некој Европеец се пронајдеее во муабетот :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Ааааа некој Европеец се пронајдеее во муабетот :D
Види, слободно терај го малоумниот муабет на малоумниот Антон, ако ти е полесно на душата, можеби на крај и ти личи тоа на глупостите што ги изнакажа на темава. Знам дека да можеш одма би се преселил било каде, мислејќи дека некоја си држава ќе ја компензира твојата неспособност, па да не ти го кршам филмот.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.411
Поени од реакции
36.344
Види, слободно терај го малоумниот муабет на малоумниот Антон, ако ти е полесно на душата, можеби на крај и ти личи тоа на глупостите што ги изнакажа на темава. Знам дека да можеш одма би се преселил било каде, мислејќи дека некоја си држава ќе ја компензира твојата неспособност, па да не ти го кршам филмот.
Важи бе Јамајка поспособен си нема што. А зашто не отиде во Русија ако толку е јака земја ко што продаваш муда за бубрези по форумов? Зашто во Западна Европа или Америка. Нели педери, тешко срање се, пропаѓаат за кур не ги бива?

Не можам тоа да го разберам, те молам објасни ми. Зошто Русија у срце а Запад у дупе?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.218
Поени од реакции
25.979
Важи бе Јамајка поспособен си нема што. А зашто не отиде во Русија ако толку е јака земја ко што продаваш муда за бубрези по форумов? Зашто во Западна Европа или Америка. Нели педери, тешко срање се, пропаѓаат за кур не ги бива?

Не можам тоа да го разберам, те молам објасни ми. Зошто Русија у срце а Запад у дупе?
Тука е Јамајка, каков црн запад. Освен ако Македонија не ја броиш за запад. :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Важи бе Јамајка поспособен си нема што. А зашто не отиде во Русија ако толку е јака земја ко што продаваш муда за бубрези по форумов? Зашто во Западна Европа или Америка. Нели педери, тешко срање се, пропаѓаат за кур не ги бива?

Не можам тоа да го разберам, те молам објасни ми. Зошто Русија у срце а Запад у дупе?
Како прво, не сум отиден нигде, а кога би одел сигурно не би ги растел децата во западна земја. За мене тука беше подобро него било каде, додека не го продадовме гзот да станеме топовско месо. Чекај да дојде време да се војува кога ќе те собираат коалициските административци по улици за да станеш шофер на твоите бредлиња, тек тогаш ќе го осетиш бистинскиот бенифит од куртоните што ги фрлаше.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.411
Поени од реакции
36.344
Тука е Јамајка, каков црн запад. Освен ако Македонија не ја броиш за запад. :D
Може сум го помешал него. Али добар број од екипава тука што кажува приказни си се иселени по западни земји, како другарчето погоре што си седи удобно и среќно испод амерички против ракетен штит додека кажува колку Русија е јака а Западот е шит :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.499
Поени од реакции
40.434
Може сум го помешал него. Али добар број од екипава тука што кажува приказни си се иселени по западни земји, како другарчето погоре што си седи удобно и среќно испод амерички против ракетен штит додека кажува колку Русија е јака а Западот е шит :D
барем не се паразити како вас што верувате у лаги.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom