Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.621
Поени од реакции
26.134
Kratko i jasno za da duri i random severdjan da mozi da sfati.
Ептен си оптимиста Владе, види го талентов:
Како мали џокица замишља свет.

Ги нејќе домашните сепаратисти и терористи кои ни влегоа преку ноќ и ни негираат нација, држава, јазик и што не,

ама ги сака руските терористи и сепаратисти кои истото им го прават на украинците со нивниот нацистички обид да ги збришат како нација.

Сериозен мислител. (y)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.406
Поени од реакции
22.717
Боље би ти било да се преселиш у австралиска пустина,да смениш личен опис и пол,да се скриеш таму у некоја штала и да не се појавуваш у јавност повеќе,дур си жив.
zosto be bugar? daj bas da slusneme koga planiras da ides da ja branis ukraina? do koga tvojata majka blgarija ke praka oruzje i pari? imate beskrajno moznosti za toa? ako tramp tepa slednata godina misli ke se zamara volku so ukraina?

ti imas iskustvo so menjaje drzavjanstva na cela tvoja familija tamu do 3to koleno polesno e ti tvojot sovet da si go primenis... ostaj sto menuvanje polovi, opisi lgbt sranja se del od tvojata ukrainska/natovska ideologija. eve dole na slikata samo uste ti falis, so blgarsko zname i onoj mirisot od koj i bubasvabi begaat...


1684182803299.png

nego ne se srami ajde kazi kade si ti tuka?

1684183218966.png
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.828
Џони и Беницио се неспоредливо подобри глумци, иако не е сигурно дали сите сцени биле глумени. Кај Зеки 100% сигурно дека или не е глумено или е метод актинг. :unsure:


Но од поозбилните теми, еве го Кличко со Кинжалот:




Во меѓувреме во Русија.

 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
851
Поени од реакции
1.061
Не бе, најјаки сте со статистикиве што ги вадите од газ :lolzz:




Постиран медиа фајл како поткрепа :cuc:

Е сега уште да не беше тоа квази скриншот со лош превод од официјален профил на државна асоцијација кој што е многу лесно да се провери дали има објавено нешто вакво или не....

Но и ова е некаков успех за тебе :icon_lol:
Белгиската невеста е познат по фејковачи, мене ми беше најјак кога пушташе слики со фотошоп амблеми на украинските дивизии демек со наци позадина. :icon_lol:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.621
Поени од реакции
26.134
Постиран медиа фајл како поткрепа :cuc:

Е сега уште да не беше тоа квази скриншот со лош превод од официјален профил на државна асоцијација кој што е многу лесно да се провери дали има објавено нешто вакво или не....

Но и ова е некаков успех за тебе :icon_lol:
Или можда одозгора им чукнале да го избришат постот.

1684183418873.png
Автоматски споено мислење:

zosto be bugar? daj bas da slusneme koga planiras da ides da ja branis ukraina? do koga tvojata majka blgarija ke praka oruzje i pari? imate beskrajno moznosti za toa? ako tramp tepa slednata godina misli ke se zamara volku so ukraina?

ti imas iskustvo so menjaje drzavjanstva na cela tvoja familija tamu do 3to koleno polesno e ti tvojot sovet da si go primenis... ostaj sto menuvanje polovi, opisi lgbt sranja se del od tvojata ukrainska/natovska ideologija. eve dole na slikata samo uste ti falis, so blgarsko zname i onoj mirisot od koj i bubasvabi begaat...


Прегледај го приврзокот 378586

nego ne se srami ajde kazi kade si ti tuka?

Прегледај го приврзокот 378590
Де бе кано што си сторил пишување, ќе те чита цела вечер бугаров. Башка и не е дојден до латиница да чита, му го еба понеделникот.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.621
Поени од реакции
26.134
А пред година дена кога спремаа амфибиски напад на Одеса. Ех времиња…

Прегледај го приврзокот 378567
Јаооо нов врв, спремале амфибиски напад... Мислиш остров е Украина па немаат од кај да и пристапат :)

Морам да ти признам ова до сега е најсмешно.
Автоматски споено мислење:

Супер problem solved. Ќе се прошетаат Русите до Лвов значи.
Ќе се прошетаат до таму, до кај што им е планот. Сега е редот да се прошетаат Украинците, пошто Русите со Т62 и Т55 останаа.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.295
Џони и Беницио се неспоредливо подобри глумци, иако не е сигурно дали сите сцени биле глумени. Кај Зеки 100% сигурно дека или не е глумено или е метод актинг. :unsure:


Но од поозбилните теми, еве го Кличко со Кинжалот:




Во меѓувреме во Русија.

Оваа сцена ја барав на гифи, ама ја немаше :ROFLMAO:

Небитно.. Зеки е влезен во филм Марадона! Слави титула и за Аргентина и за Наполи!
Најјачи е! ;)
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
Иако немам експлицитен одговор прашањето е на место, пошто можеби ќе ти ја долови поентата. А и башка заслужуваш одговор.

Вака, не гледај што правеа таму на северот. Туку гледај што не правеа. Кога почна војнава, јас појма немав што се дешава. Јас искрено не ни верував дека ќе нападнат. А и кога нападнаа мене ми беше јасно дека се спрема долга војна. Немав никакви илузии дека Украина ќе падне за 2-3 дена. Кога ги постирав пред некој ден мислењата на апологетите на западната пропаганда, како очекуваат за 2-3 дена да заврши све, јас уште првиот ден (26 Фебруари пошто форумот беше паднат) постирав дека ќе гледаме многу долга војна.

Зошто постирав така? Дека знаев дека Украина, после Русија има најопремена армија во Европа. Украина војуваше 8 години во Доњецк, Украина беше вооружувана и обучувана 8 години од НАТО. Украина беше длабоко милитаризирана земја. Затоа и првично мислев дека Русија нема да нападне. А веќе кога нападна, знаев дека ќе има долга војна.

Значи збориме за работи што мене како лаик што ја следи ситуацијата ми се јасни. А главен аргумент за фејлот на офанзивата на север ви беше, дека фејнало разузнавањето. Како може да им фејлне разузнавањето на Русите во сопствениот двор во држава во која има најмалку 10 милиони Руско население.

Второ, нормално е дека има докази за акцијата во Хостмел или како и да се викаше аеродромот, пошто CNN по грешка отидоа на лице место и ги затекнаа Русите, веќе после неколку часа одкако почна акцијата и одкако Украина тврдеше дека ги одбила сите напади :) Но пак ќе кажам, каков доказ е акцијата во Хостмел дека на сама граница со фронтот ќе слетуваат Иљушини. Па ти си воено лице, мислам дека треба да знаеш каков дизастер план е тоа. Или па например падобрански десант со Иљушини, при 400 ПВО батерии од кои 200 С300 и којзнае колку букови кубови и разни тракатанци. За да некој тоа го испланира, треба да е ментално ретардиран. Значи не неспособен, туку ментално ретардиран.

Трето, ако веќе Русите пуштиле патка со десантов. Што ги коштало да пуштат патка и со колоните. Ајде еве објасними, сагата со колоната траеше една недела, како преку ноќ ја снема колоните? Како прво зошто би заглавил конвој на 100 километри до граница. Зошто побогу би имало логистички конвој воопшто?

Четврто, загубите, официјалните загуби на Руската опрема се превземаат од орикс Украински сајт. Постирана е тука повеќе пати сликава:
Прегледај го приврзокот 378558
Ниту е руска хаубицава, ниту е уништена, а се брои како уништена, го тргнале човекот ама му ја забораиле сенката :). Па дури и една бројка Руска опрема се брои десетици пати. Покажано и докажано. Но нејсе, според западни извори, Русија користи 30К војска на север, не повеќе. Кога ќе ги видиш загубите кои ги проектира Украина за север, можда ќе сватиш дека не се соодветни.

Петто, дали не гледаш контраст помеѓу север и југ. На југ глатко тече акција, без никакви проблеми се врши логистика, која е речиси невидлива за непријателот. Додека од друга страна гледаш пародија на север. А пази според тебе, северот треба да е најважен и со најголемо влијание да се планира. Дали мислиш дека е возможно една војска да не е запознаена со толкава разлика на квалитет во својата армија? Дали мислиш дека немаат механизми за евалуација? Ова е она што го зборам, вие поаѓате од премиса, дека Русите се идиоти и ментално ретардирани, па било можно ова да им се случи.

Шесто, според тоа што се случуваше првите денови, вооружувањето на цивилите итн, јасно беше дека тоа што го очекувал западот е брзо освојување на Киев, и паѓање на Русите во стапица на хаотична цивилна војна, најчесто урбана герила. Едноставно Русија знаела што очекува западот и затоа северот го искористи како ќе се изразам со твој речник, делузија. Што било целта на југот јас неможам да кажам точно, ете јас си мислев дека прават футхолд, ама не било тоа. Но факт е дека на југот се спроведе една хируршки прецизна воена операција, додека сите го гледаа театарот на северот.

Седмо, каде имаше битка на северот, што наликува на битката за Мариопол, Бахмут, Авдивка или Маринка?

Логиката на северот е да се направи тензија за да се сврти фокусот на север, за да се разводени одбраната и да може без проблем да се завршат оперативните цели на југот. Операцијата дефакто е успешна. Не било да се направи футхолд (како што тврдев јас), туку да се одржи референдум, за да може територијата да се клејма во иднина и да може да се донесе редовна војска. Пошто ако нема воена состојба, Русија не смее да користи редовна војска, надвор од својата територија.

Зошто не продолжува Русија со нова офанзива? Според она што го гледам, заради причина што многу полесно и е да се бори во своето предворје, отколку да прави скапи офанзиви. Офанзива ќе се случи во оној момент, кога моралот на Украинците ќе падне на земја, а како што гледаш и самиот, почиња да паѓа.

Што се однесува до оружјата, како што викаш старите оружја што ги чисти западот, не ми одговори кои се тоа нови оружја (од типот на Бредли, Леопард 1 и 2, Челинџер 2 и Абрамс) со кои може да се пофалат западните армии, и колку им се на број.

-------------------------------------------------------------
Дури и кога споредуваме, кога ќе направиш една подлабока анализа, ќе видиш дека се додека има воља за војување, војската нема тек така да се повлече. Добар пример ти е интервенцијата на НАТО во СРЈ. Едноставно НАТО не ги порази Србите, па затоа и не можеше копнено да влезе. Да издржеа уште малце, најверојатно ништо немаше да се случи. Истото е и во Украина, додека има воља, ќе има и војна. Во моментов Украина е бомбардирана повеќе одколку што се бомбардира Југославија, загубите што ги трпи и во људство и во опрема се бајаги поголеми од тие што ги трпеше Југославија, но позади нив стои НАТО и едноставно сеуште имаат воља да се борат, иако веќе почнува да стои на стаклени нозе моралот.
Fact check: TRUE
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.225
Поени од реакции
35.848
Јаооо нов врв, спремале амфибиски напад... Мислиш остров е Украина па немаат од кај да и пристапат :)

Морам да ти признам ова до сега е најсмешно.
Да де ништо не спремале, сама Украина се нападнала :D

Тие маринците што ги истовараа од неколку десантни бродови во Скадовск кога видоа дека нема шанси да се направи амфибиски напад на Одеса уствари биле на екскурзија до Ваташа па се враќале :ROFLMAO:
 
Член од
9 мај 2023
Мислења
162
Поени од реакции
469
Не бе, најјаки сте со статистикиве што ги вадите од газ :lolzz:
Тоа се бројките со кои оперираат сериозни аналитичари во овој конфликт. На Урсула и се испушти уште пред 6-7 месеци дека во тој момент има загинато повеќе од 100 000 украински војници. Од тогаш се случи Бахмут, плус секојдневното бомбардирање на позициите на Украинците. Украинскиот амбасадор во Англија еднаш кажа дека Украина нема ги објави бројките на загинати војници на својата страна до крајот на војната, но рече дека се огромни.

Кажи која е твојата претпоставка за бројот на загинати Украинци?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom