Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    569
Член од
29 јуни 2014
Мислења
20.470
Поени од реакции
32.522
Како е другарчиња? Арни ?

Иди април, тука сум јас :D
тенеке, темава без тебе не е комплетна, исто како кечап без мајонез, или зденка без маслинка.
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
162
Поени од реакции
436
Замислете ова да беше во Москва или Минск или Техеран или Кина или ... Замислете колку ќе беше вртено по тв, колку душебрижни киковци и ојлевци ќе беа оток на форумов, замислете свет без лицемерие.
Војна се води по улици, републиката во пламен, една ебана вест нема по "демократските" медиуми.

И пази богати Грујо бил диктатор.Да се реагираше вака врз шарените куртони хелшински и другите платеници ќе рикаа ко магариња.Амбасадори ќе се собереа и ќе глумеја дека се ептен загрижени.Сега штама.Поради вакви двојни стандади светот се наоѓа пред нуклеарен армагедон!
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
4.426
Поени од реакции
5.438
Да се потсетиме:

1679673058487.png

(ANSA) - ROMA, 13 DIC - Leonardo Bucoliero, militare romano cinquantenne impiegato nel servizio scorte al Quirinale, è la vittima numero 348 dell'esposizione all'uranio impoverito.

(АНСА) - РИМ, 13 ДЕКЕМВРИ - Леонардо Буколиеро, педесетгодишен римски војник вработен во службата за придружба во Квиринале, е 348-та жртва на изложеност на осиромашен ураниум.

"Tumore alla testa - spiega Leggiero - la sentenza che in due anni l'ha portato via. Bucoliero, morto lo scorso 8 dicembre, era stato in missione per un anno nei Balcani, in Kosovo. Ogni nesso tra malattia ed esposizione ad uranio impoverito gli è stato negato dal ministero della Difesa".
"Anche Bucoliero - prosegue - si è affidato all'avvocato Angelo Fiore Tartaglia per ottenere giustizia e riconoscimento dei suoi diritti, non tanto per lui ma per i giovani figli e la moglie. Dalle analisi nanodiagnostiche svolte sui campioni del suo tumore è emersa la presenza di numerosi metalli pesanti la cui dimensione e forma non lasciano scampo: effetto del munizionamento all'uranio impoverito".


„Рак на главата - објаснува Леџеро - казната што му ја одзеде за две години. Буколиеро, кој почина на 8 декември минатата година, беше во мисија една година на Балканот, во Косово. Секоја врска помеѓу болеста и изложеноста на осиромашен ураниум бил демантиран од Министерството за одбрана“.
„Дури и Буколиеро - продолжува тој - се потпираше на адвокатот Анџело Фиоре Тартаља за да добие правда и признавање на неговите права, не толку за него туку за неговите мали деца и неговата сопруга. Од нанодијагностичките анализи направени на примероците од неговиот тумор, се појави присуството на бројни тешки метали чија големина и форма не оставаат спас: ефект на муниција со осиромашен ураниум“.


 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.667
Поени од реакции
17.517
си прочитал на интернет дека иде украинска офанзива
Пишав јас уште во јануари дека ќе направам пауза, затоа што до април нема ништо посебно да се случува, затоа што сето е распутица.

Русиве не се изглупираа годинава да тераат голема офанзива како лани во распутица.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.209
Поени од реакции
3.554
тенеке, темава без тебе не е комплетна, исто како кечап без мајонез, или зденка без маслинка.
Подрум без ајвар, ајвар без сирење, сирење без ракија, жена без цицки....
 
Член од
14 август 2006
Мислења
41.361
Поени од реакции
72.492
Прегледај го приврзокот 372882


:pusigo:

Мал му е на кинезов сигурно,ќе му го збере до крајници
:pusigo:
Еве кој е следен за вакво фотошопче:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.558
Поени од реакции
9.563
Медведев вика ќе иделе на Киев и Лвов... :jeeee:
Ти си дефинитивно наjголемиот трол (па и бугар) во оваа тема.
Ја тоа што гледам го споделив..Е сега дали е случајно,монтирано или не незнам..Дали му го дудлал со намера или само сакал да му го земе пак незнам.Или му бацува рака само и му мие нозе на кинезот.. :icon_lol:
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
4.710
Поени од реакции
8.551
Една мисла за думање. Кога ќе го упсат Путин и екстадираа во Хаг.
Кој двојник ќе го апсат? Или сите наеднаш? :kafence:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
812
Поени од реакции
777
Има ликови на форумот што ќе потрошат време со анализи на написи, слики и текстови напишани од генеративни невронски мрежи, лапаат deep fakes, stable diffusion и остали АИ генеративни срања.
Што е најлошо дел од тоа ѓубре го шеруваат на форумот.

Сакам да кажаам има ликови што еволуираа во следна фаза, не само што лапаат кромид вести генерирани од други луѓе... туку лапаат кромиди генерирани од вештачка интелигенција...

:facepalm:
 

Vartolu

Кај е Гоце нека стане, втор пат го предадоа!
Член од
29 декември 2007
Мислења
13.688
Поени од реакции
4.029
Автоматски споено мислење:

Имаат добиено наредба да се смеат, и се смеат, и смеат, и смеат :) Класик Сталин стајл пропаганда...

Од друга страна, Медведев уште од почетоков на конфликтот е политичар од двете страни кој дава изјави на најпролупан човек со шизофрени изјави. Хитлер своевремено не изјавуваше дека ќе нападне со ракети на Москва, Прага итн. Овај ни некој го есапи ни некој го ѓиба и ќе полета со некоја ваква шизофренија. Ниту Путин ќе го уапсат, ниту пак Медведев е тој што се прашува...Путин и Лавров треба да го потсоберат малку, да му купат некоја занимација (тетрис, пикадо итн) цуцлата со млеко во уста, и нека не се резили вака јавно..Народ го гледа....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom