Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.191
Поени од реакции
39.928
Абе зависи како гледаш на работите, Русија е у моментов нападната од НАТО, односно САД. Како им биле проекциите не знам, може мислеле економски ќе ја ослабнат и да има немири у Русија. Сите карти уште не ги искористиле, тука се во главно пољаците за оваа наредна фаза.
Или ќе се вратат на барањето на Русија од декември 2021 или ќе има WW3, нема други опции.
нема да има наредна фаза, ова е последната фаза. Кога украина ќе капитулира ќе се заврши ситуацијата, наредни полиња за ескалација според ова што го гледаме може да бидат азербејџан и казахстан. Русите можеби би пробале да ја возобноват империјата и да ги вратат изгубените територии. Поготово во казахстан каде што имаат голем дел од своите.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.699
Поени од реакции
8.689
нема да има наредна фаза, ова е последната фаза. Кога украина ќе капитулира ќе се заврши ситуацијата, наредни полиња за ескалација според ова што го гледаме може да бидат азербејџан и казахстан. Русите можеби би пробале да ја возобноват империјата и да ги вратат изгубените територии. Поготово во казахстан каде што имаат голем дел од своите.
Ќе се распадне НАТО ако потпише капитулација Украина и никому ништо. А барањата на Русија се поголеми од ова у Украина.
Автоматски споено мислење:


Тешки времиња за интернационалните платеници во Украина...
Многу кантер играње не е на арно, они мислеле глупи руси ќе ги пукаат како на видео игрици. Метак нема испалено у човек овој :LOL:
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.263
Поени од реакции
18.084
Дај да видиме линк со официјална наредба за ова.
Шијка Пиштолова од Украински извори дознава. Така тврди украинската СБУ.
Кога ќе има официјално од руски ќе ти пуштам линк.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.085
Поени од реакции
12.707
боди, конфронтација НАТО вс Русија нема да има. Ако има тоа би довело до нуклеарна војна, после војнава во украина ќе има уште една студена војна која би требало да е постудена од претходната. Да немаше нуклеарно оружје у игра тоа сценарио за директен судир би било можно, но у овие околности не е.
Не му крши филм,човекот ко да живее за да види нуклеарна војна.
Од уста не ги извади нуклеарките,а само глуп човек би верувал дека западната цивилизација би си го ризикувала сопственото постоење ради некоја зелена будала.
Уште пред неколку месеца пробав да му укажам ама толку е капацитетот...

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
10 ноември 2022
Мислења
299
Поени од реакции
880
Шијка Пиштолова од Украински извори дознава. Така тврди украинската СБУ.
Кога ќе има официјално од руски ќе ти пуштам линк.
Со еден збор, пак изеде лајна за џабе, како сто пати досега, така?
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Русија има милион затвореници, 10% да прифатиле за Вагнер етети 100к.
Договорот им бил 6 месеци ако останат живи, слободни се.
Вагнер според мене е на ниво од спецњаз дури сега и со големо искуство.
Разликата е што во јавност затвореници кога гинат помалце ги жалат така да и за ПР е ок.
Тоа го правела и Америка во сите војни, Елвис Присли е пуштен да служи во Германија за да не одрапа затвор... Само имал среќа завршена војната била таму па бил само како пост воен окупатор.
Автоматски споено мислење:

Прочитав некаде дека во Донбас после војнава ќе се градел нов град од корен за милион жители, што значи веќе нема воопшто да се штеди на рушење градови. Затоа и ФАП 500 почнаа да се појавуваат.
 
Последно уредено:
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.459
Шијка Пиштолова од Украински извори дознава. Така тврди украинската СБУ.
Кога ќе има официјално од руски ќе ти пуштам линк.
Тенеќе! Ова се стари лажи и не се од СБУ! Првин вакво нешто тропна генерал Петреус, некаде околу Нова Година.
Ви отиде и Соледар и Бахмут а и Севјерск ви виси! Ви ги заќутија топовите во Авдејевка, сега Доњецк е на раат од вашите бомбардирања што траат со години! Источниот фронт ви е пред колапс! А ти се занимаваш со лажгите на СБУ, лелееее Тенеќе скроз ме разочара јас мислев имаш фантазија :D
Автоматски споено мислење:

Полска ќе уфрли војска и ќе пробаат да окупираат некој дел од Украина, а нормално американците ќе учествуваат у тоа и со луѓе и со техника.
Не. Полска веќе уфрли војска и гинат, ги пуштаат од Полска на “божиќно одсуство“ а уствари со задача да се борат за Украина. Проценката е дека ги има 16 илјади во Украина. Неодамна полската војска се надополни со нова пешадиска дивизија, демек се спремале воено да одговорат на идната руска агресија, всушност тоа се нови војници да ги надополнат загубите во Украина.
Полскиот парламент сериозно планира да направи исклучок на законот кој предвидува затворска казна за Полјаци што се борат во туѓи војски ако тие се бореле за Украина. Полска веќе е вмешана во конфликтот отворено, со своја војска. Единствено што не носат полски униформи.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom