Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.026
Добро утро мои драги форумски колеги. Гледам читате што постирам, а не само да ми верувате на збор. :D

Добро е тоа, малце ве тестирав.

Иначе само без нервоза во наредниот период, само без нервоза. :)
Јас не ни мора да читам, само твоите интерпретации ми се доволни.

Туку 6 дена до ослободувањето на Крим. Ослободувањето на Керсон е прашање на часови веќе.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.388
Поени од реакции
18.282
Јас не ни мора да читам, само твоите интерпретации ми се доволни.

Туку 6 дена до ослободувањето на Крим. Ослободувањето на Керсон е прашање на часови веќе.
Ооооо, колку би сакале Русите да нападнат Украинците на Херсон. Се надеваат на епска битка ко таа за Сталинград или Мариопул, во која ќе ја вовлечат украинската војска со месеци и ќе и трошат ресурси.

Ама се заебале. :D
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.037
Поени од реакции
22.391
Пред некој ден аха, а пред некој месец коа излезе со изјави за масовната мобилизација и одлуката за Nuclear weapons on high alert?

Што се праите мавнати со сила бе другари? :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Каде во видеото Путин вели дека ќе употреби нуклеарни бомби?
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.360
Поени од реакции
6.955
Каде во видеото Путин вели дека ќе употреби нуклеарни бомби?
Чркај сеа ќе се логира од 37 профил, па ќе ти стаи линк од Њу Јорк Тајмс. Од овој само од ББЦ линкови споделува.

Него што се дршава кај Херсон? Некако делува ко у мирување да е се. Украинците трупаа војска и спремаа контраофанзива, има некакви индиции дека би тргнале во напад, или теренот таму не им иде во прилог во ова време од годината?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.821
Поени од реакции
82.898
Политиката на Западот ќе доведела до тоа, а Русија ќе ги лупни нуклеарките.

Значи, да повлечеме паралела. Тоа ти е исто кога на силуваната жена ќе и речат дека силувачот е во право што ја силувал, бидејќи таа не требало да носи фустан.
Лупаш глупости и ништо не е така како што пишуваш. Како да живееш на Марс и поима немаш што се дешава овде, па трескаш како ти одговара у главата, само за да се поклопува со навивањето за Украина.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.388
Поени од реакции
18.282
Чркај сеа ќе се логира од 37 профил, па ќе ти стаи линк од Њу Јорк Тајмс. Од овој само од ББЦ линкови споделува.

Него што се дршава кај Херсон? Некако делува ко у мирување да е се. Украинците трупаа војска и спремаа контраофанзива, има некакви индиции дека би тргнале во напад, или теренот таму не им иде во прилог во ова време од годината?
Русите донесоа засилување во североистичен Херсон од новомобилизираните и направија две линии на одбрана. Плус имаат сеуште доста муниција за артилерски дуели. На десната страна од Дњепар како што ја викаат т.е. северен Херсон има 40.000 руски војници и тоа сеуште се мнозинство професионални војници. Плус кал, многу кал во моментов.

Затоа е таму успорено.

А северно од градот Херсон, Украинците не ни пробуваат нешто. Русиве го празнат градот гледам, тргаат руски знамиња од институции, едноставно пробуваат да ги навлечат русите на напад. Ама тоа нема да се случи.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.255
Поени од реакции
41.642
Ја мислев сабајлево се повлекле од Херсон, знамето го спуштиле. Ќе биде грешка украинциве да не пробаат да го земат, една лесна победа и добар пи ар кој ќе донесе нови милијарди оружје.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom