Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.317
Поени од реакции
31.179
Kрајот на видеото, ликот кажува „Давај ја ракијата!“ или нешто мене ми се слуша така? Тенеќе, ти ли си бе брат?? :cautious:





идиоте скоте деца загинале во напаадот со химарсите баш тоа што америте го сакаат
https://youtu.be/zO6nRXPzX1A
„Колаборатори“ биле децата, нема милост за нив. Исто како на клипот од Красни Лиман (или Купањск беше?), тие што ги убиваа како во втора светска војна наци стил, со метак во чело директно врз ископана масовна гробница (да не линкаме сега траорни видеа).

офтопик: Инаку не сум једини што ги слуша Данциг, а? (y)
Да не имаш добра снимка од тој албум, јас едвај однекаде имам ископано некој стар WMA со шкљ квалитет.
Автоматски споено мислење:

Dojdoa vo dvorot na NATO.
Тие Русите многу заебани, глеј кај ја ставиле државата веднаш до толку НАТО членки. :unsure:
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.178
Поени од реакции
12.722
Тенковите ни отидоа, бтр исто. Барем гас да дадеа натовциве нешо, зејтин, брашно - кеш…
Сега и ново ќе купуваме за да им дадеме, кога ќе снема пари, ќе мора да почнат да праќаат 'доброволци'. Ептен ни се разработи економијата откако влеговме во нато.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.336
Поени од реакции
6.884
По цела Украина имаат напади со ракети, дронови, а у Херсонска област 100, можда и повеќе илјади украински војници ги оставаат, освен кога се бранат. Разбитам уништување инфраструтура, ама кога имаш огромен број на војска која би можела да почне офанзива, во толку битен регион за тебе, притоа се спремни и на огромни загуби, некако ми нема логика.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.314
Поени од реакции
5.422
Ја мислев путките ќе одат на Лвив, а тие почнале да копаат ровови и да постават барикади на веќе добиени места уште во 2014 година, зошто толкав страв кај првата светска армија.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.443
Поени од реакции
40.304
По цела Украина имаат напади со ракети, дронови, а у Херсонска област 100, можда и повеќе илјади украински војници ги оставаат, освен кога се бранат. Разбитам уништување инфраструтура, ама кога имаш огромен број на војска која би можела да почне офанзива, во толку битен регион за тебе, притоа се спремни и на огромни загуби, некако ми нема логика.
џабе има војска кога немаат оклоп и артилерија. Не е тоа мала територија да се помине без никаква заштита за војската. Од таа офанзива ништо нема да биде.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.322
Поени од реакции
1.160
Читам американскиве сили се истовариле во Романија,за да покажат сила и одважност.Ех да ми е,овие кобасициве што утринава летаат низ нашата Украина да залутаат малку преку молдавското небо до Романија.......
Сигурен сум дека деновиве низ нашата Полска ќе се регистрираат НЛО од руско производство а за Балтикот тоа ќе биде Аурора Бореалис....
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.182
Поени од реакции
2.946
Наводно Украинците убиле 10 ирански инструктори.

Ghost of Kiev направил низок прелет успешно избегнувајки го Руското ПВО и задал тежок удар врз Иранските инструктори

Туку нова доза ракети лапала утринава Украинската критична инфраструктура, до крајов на нареднава неделава 60% од струјата ќе им отиде - ќе помага ЕУ :eek:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.317
Поени од реакции
31.179
Читам американскиве сили се истовариле во Романија,за да покажат сила и одважност...
Сигурен сум дека деновиве низ нашата Полска ќе се регистрираат НЛО од руско производство а за Балтикот тоа ќе биде Аурора Бореалис....
Полска и литванска војска на белоруската граница... Макар само како brinkmanship, што е многу, многу е. Од ладна флертуваат со жешка војна, а жешка војна меѓу САД/НАТО и Русија е увертира во MAD и армагедон. :-/
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.182
Поени од реакции
2.946
Ја мислев путките ќе одат на Лвив, а тие почнале да копаат ровови и да постават барикади на веќе добиени места уште во 2014 година, зошто толкав страв кај првата светска армија.
“Appear weak when you are strong, and strong when you are weak.”
― Sun Tzu, The Art of War
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.317
Поени од реакции
31.179
Туку нова доза ракети лапала утринава Украинската критична инфраструктура, до крајов на нареднава неделава 60% од струјата ќе им отиде - ќе помага ЕУ :eek:
Можат 100% да им исклучат ако решат, ама не смеат - нуклеарните централи не смеат да бидат исклучени од мрежа без shutdown на реакторите.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Можат 100% да им исклучат ако решат, ама не смеат - нуклеарните централи не смеат да бидат исклучени од мрежа без shutdown на реакторите.
Зошто не би можеле, нека им сјебат трафостаници па нека мелат у празно турбините на пареа.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.322
Поени од реакции
1.160
Полска и литванска војска на белоруската граница... Макар само како brinkmanship, што е многу, многу е. Од ладна флертуваат со жешка војна, а жешка војна меѓу САД/НАТО и Русија е увертира во MAD и армагедон. :-/
Се сеќаваш кога тргнаа два носача на авиони(американски и френцуски) со нивните групи према Сирија со претходна политичка подготовка која создаваше пресија дека сириската армија користела хемиско оружје.
Тоа беше притисок кој требаше Русија да ја принуди на политички отстапки во Сирија и седнување на Асад со нивната опозиција за да ја подели власта.
Одговорот на Русија беше испраќање на црноморската флото крај бреговите на Сирија.Ова се моменти во кои се гледа колкава е вистинската сила на терен.
Вчера имаше разговор помеѓу Господин Шојгу и Остин по американска иницијатива.
Сигурно му се имаат закането во меуредови за да Русија се исплаши од евентуалните чекори на НАТО.
Одговорот денешен на Русија од утрово е песна за моите уши.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.443
Поени од реакции
40.304
Зошто не би можеле, нека им сјебат трафостаници па нека мелат у празно турбините на пареа.
не можеш да исклучиш нуклеарна централа туку така. Лесно може да дојде до хаварија ако нема нешто што ќе ги лади реакторите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom