Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Koga veke fati muabet za Severen tok...Taka e, tvoite Ameri "se the best USA, USA"...Jas mislam deka ova e napraveno i isplanirano od EU i USA se, razbira contractori bea angazhirani, a ovie demek ni luk jal ni luk mirisal.
Shto dobivaat so ova...USA se znae, da ja sedne vo skut EU a vladite na EU da imaat alibi za nemirite shto pochnaa i baranjata na narodot da se ukinat sankciite i da se pushti gasot. I sega odi ona licemerno tipichno Zapadno...I da gi simneme sankciite nishto nema da se smeni,,,energensi nema. Monstruozno lukavo i morbidno.
Rusija mozheshe samo da ja zatvori slavinata bez da prakja gnurci i da studira blue prints kade i kako da se minira gasovodot.

Suma sumarum megjunaroden tertorizam.
Овие западниве кондоми обвинувале наводно Русија сакала да им го секне гасот на Европа. Пратила саботери за да го минираат гасоводот, за да ете не плаќа казни ако го секне од самата Русија... :facepalm:
А гасоводот е оштетен на местото каде што САД експериментирала со подводни дронови.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
Koga veke fati muabet za Severen tok...Taka e, tvoite Ameri "se the best USA, USA"...Jas mislam deka ova e napraveno i isplanirano od EU i USA se, razbira contractori bea angazhirani, a ovie demek ni luk jal ni luk mirisal.
Shto dobivaat so ova...USA se znae, da ja sedne vo skut EU a vladite na EU da imaat alibi za nemirite shto pochnaa i baranjata na narodot da se ukinat sankciite i da se pushti gasot. I sega odi ona licemerno tipichno Zapadno...I da gi simneme sankciite nishto nema da se smeni,,,energensi nema. Monstruozno lukavo i morbidno.
Rusija mozheshe samo da ja zatvori slavinata bez da prakja gnurci i da studira blue prints kade i kako da se minira gasovodot.

Suma sumarum megjunaroden tertorizam.
Можи, не велам дека америте не се доволно гнасни да го направат тоа, само некако не ми штима. Затоа што ќе се случи сега ако нема доволно плин и во Европа зоврие народот?

Вака си течеше плин, барем по северен ток 1, се полнеа резервите во Германија.

Не знам, ама нешто не ми штима ...
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Не бе вселената е мала работа за нив,пичкин дим.
Они јадници гранатите им се враќаат како бумеранг,тенкови им зарибуваат на пола пат,дронови за нив се сајнс фикшн..Од вселената,оф бре дегенерици..
Цитроне дали тебе воопшто ти е јасно кој е Радакин?
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.872
Можи, не велам дека америте не се доволно гнасни да го направат тоа, само некако не ми штима. Затоа што ќе се случи сега ако нема доволно плин и во Европа зоврие народот?

Вака си течеше плин, барем по северен ток 1, се полнеа резервите во Германија.

Не знам, ама нешто не ми штима ...
Резервите се полнеа повеќе од други извори него од СТ1. Повеќе не течеше од што течеше последните недели и месеци.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.317
Поени од реакции
31.182
Океј а што па има Русија да му понуди на светот освен тие нивни енергетски ресурси, како и тие нивни оружја... Што друго има РФ да понуди/извезе ван своите граници освен оружје и енергенси... Толстој, Хор Александров балалајки, Леонид Харитонов тралалајки, балет, советски/комуњарски воени паради, вотка, шубари... со овие ли нешта Русија ќе го освои светот на социо-економски и на културен план !
Гледаш каде е темата за јадење... Бурек, за јадење бурек.
Овде е таа тема. Ај биди љубезен, остави ја другата тема слободна од вакви просеравања... Не дека многу пати не ти е експлицитно кажано, меморија изгледа имаш како на златна рипка.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.185
Резервите се полнеа повеќе од други извори него од СТ1. Повеќе не течеше од што течеше последните недели и месеци.
Абе малце многу, сепак идеше ...

Впрочем ако се американците оти не го уништија целосно, туку само дел, а со другиот дел може да се продолжи со работа?

По, веројатно ми е, ако има голема криза во Европа во јануари, да се префрли бесот врз американците, оти нема гас.

Така да, не ми е веројатна теоријата дека се американците.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
јас не три пати триста ти кажав и тебе и на белгискана невеста
не сте вие никој фактор да одредувате овде македонштина
вакви вмровски тактики јас сум Македонец ти не си не врват повеќе машкооо
аргументи треба најлесно е не си ти Македонец опинион дискардед
Македонец сум најверојатно поголем од оваа ергелава овде што сте собрани 99% по сатанистичкиот запад
во оваа војна е сосема природно да се навива за украина и за западот за секој што е нормален и здраворазумен
помала земја која е од својот настанок негирана и угнетувана од својот поголем сосед насилник сега конечно
узврача ударац и крши заби ако за такви не е природна инклинација да навива Македонец не знам што е ;)
ние како народ можеме многу да се идентификуваме со украинците али тоа не влегува во генералниот наратив ваш што ве програмираа мирка и миленко
Западот нормален и здраворазумен?Јас повеќе би рекол лицемерен.Зарем после 2001 уште му веруваш на западот?Како тоа терористите од 2001 станаа борци за човекови права?Ти стварно веруваш во тоа дека командант Тели,Командант Вентили,Командант Бреза и Командант Флорина се борци за човекови права,а Јохан и Љубе се воени злосторници???
 
Последно уредено:
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Screenshot_20221003-181206_Chrome.jpg
Казваме нјама Македонија во Европејскија сојуз.
Епа истото важи и за Украина за Нато сојуза. :kuracc:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Казваме нјама Македонија во Европејскија сојуз.
Епа истото важи и за Украина за Нато сојуза. :kuracc:
Всушност Украина и повеќе има шанси за влез во НАТО, одошто Македонија шанси за ЕУ ... :D
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Овие западниве кондоми обвинувале наводно Русија сакала да им го секне гасот на Европа. Пратила саботери за да го минираат гасоводот, за да ете не плаќа казни ако го секне од самата Русија... :facepalm:
А гасоводот е оштетен на местото каде што САД експериментирала со подводни дронови.
Sega demek ke ima istraga za ova, tipichna roshomonijada, kako onaa so onoj avionot shto beshe soboren nad Ukraina ...cel proces so restrikcii, demek ova mozhe da se prifati a ova ne mozhe, ova mozhe da se objavi ona ne mozhe i bla...bla...poznato EU i NATO licemeria.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom