Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    673
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Нели русите водат војна со НАТО војници платеници во Украина, оти Украинците не сакаат да се борат со Русите :pos:

Дај одлучете се за една верзија да ве коитисувам ...
И двете брат. Има платеници бивши војници на НАТО кои се борат на фронт, а во голема мера раководат со ХИМАРС-ите затоа што не им веруваат на Украинците.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.835
Се праи паметен Тенеќе, нема што попаметно да напише. :)
Автоматски споено мислење:

И од тој наратив, дека Русија парче ќе го напрај кловнот Зеленски кој со кур свири пијано, испадна дека Зеленски си игра курот со Путин, а рускава војска бега по украинските распучија г'з преку глава.
Одлична анализа на ситуацијава!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.818
Поени од реакции
39.119
тенеќе и одроден сакаат раздор да направат меѓу Путин и народот. Да направат русите државен удар налик на октомвриската револуција и Русија да падне во неред и граѓански рат. Тоа им е наративот откако заврши офанзивава приметувам.
 

filjandecko

Komandant benzini-HAVUZ
Член од
5 мај 2012
Мислења
317
Поени од реакции
383
а во голема мера раководат со ХИМАРС-ите затоа што не им веруваат на Украинците.
Да имаа нуклеарки сто пати до сега ќе ги испукаа,хаубиците од донацијата за еден месец ги преебаа од пукање,,не водат за ништо рачун,злобни се.
Затоа не е исто Украина или Финска.Шведска да ти се комшии
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.396
Поени од реакции
79.293
Не знам ама некако многу драматичен ми си...
Сите кога ќе изгубат војна нуклеарките ако ги маваа светов 100 пати ќе го немаше до сега
Русија се дума ко трудна невеста за мобилизација ти за нуклеарки зборуваш
Според тебе и според Тенеке, Русија ќе си изгуби и како попче ќе си се повлече?

Која слика си ја праите у главите? Таа ли? Тоа ли ви е идеалниот крај?

Лично не верувам дека така може да биде и ако Русија потпишува некаков договор тоа нема да биде помалку одошто имаа пред војната. Значи, САД нема да ја ослободат Украина и ќе препуштат територија, како Србија што препушти. Велам САД, бидејќи Зеленски нема дипломатски капацитет да води независна политика во моментов. Македонија е понезависна со сите курови у гз што ги прима.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.835
Ова е заробеникот Јуриј Корнилов, кој вчера имаше интервју со украински блогер.


Знам дека не разбирате руски, но кажува многу интересни работи во видеото.
Главно - недостаток на борбеност, лоша организација и логистика, неквалитетно и оштетено оружје и опрема,недостаток на делови за поправка на тенковете.
Кажува -тенковите са поделени во две групи - едни пукаат, но не се движат, другите се движат, но не пукаат.
Кутриот Јуриј Корнилов, набрзина го собрале од менза на сред доручек - џемот му останал размачакан по лице и нос.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.207
Поени од реакции
18.015
Од другите вести што ги слушам, русиве се жалаат дека Украинциве биле 8:1 во моменталнава офанзива што ја прават.

Нападов се одвива со 50.000 украински војници.

Русите имале само 7000 војска на тој фронт ?

Хмммммм, нешто не ми штима...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.207
Поени од реакции
18.015
И уште една работа за поголема мобилизација, посебно со доброволци/патриоти во руската армија.

Таквиот тип на војници се исклучително ризични за Путин, затоа што го мразат сиот тој елитен естаблишмент што го створи Путин. Немаат доверба во врвот на војската и лесно може да прифатат друг лидер, патриот во нивните очи.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
И уште една работа за поголема мобилизација, посебно со доброволци/патриоти во руската армија.

Таквиот тип на војници се исклучително ризични за Путин, затоа што го мразат сиот тој елитен естаблишмент што го створи Путин. Немаат доверба во врвот на војската и лесно може да прифатат друг лидер, патриот во нивните очи.
Да бе нема да се борат за Русија само заради Путинчо, а ќе се борат со задоволство за неонацистите од Киев кои им убиле сонародници... :facepalm:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.835
"The very fact that the Ukrainian regime is being supplied with German-made lethal weapons, which are used not only against Russian military service members, but also the civilian population of Donbass, crosses the red line," Ambassador Sergey Nechaev told Izvestia newspaper in a fresh interview, subsequently republished in English in state sources.

He stressed Berlin has now crossed a point of no return: "They have crossed the Rubicon," Nechaev stated, referencing the some $2 billion in defense aid Berlin has pledged thus far.


 

Kajgana Shop

На врв Bottom