Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.324
Поени од реакции
18.183
@teneke одмори, не можеме да те стигнеме. Брзо ти куцаат тие прсти кога мора да се плука по Русија. :zloo:
Не ја мразам Русија, ниту Русите.

Но, не можа да поддржам инвазија на Русија врз Украина, само затоа што САД се хегемон и ги мразам Демокративе и Неоконзервативиците.

Не оди тоа така.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.870
Некој амер му го има напишано затоа вика дека ништо не му треба,
а да и Игорче ќе заборавевме дека исто така се си има,
хм ние си мислеме дека работи некоја амалска работа во Дојч, ама почнувам да мислам дека е во бизнисот за продавање верар и магла.
Имам бајо. Не се грижи за мене очигледно ме думаш.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Не ја мразам Русија, ниту Русите.

Но, не можа да поддржам инвазија на Русија врз Украина, само затоа што САД се хегемон и ги мразам Демокративе и Неоконзервативиците.

Не оди тоа така.
Па не сакаш затоа што си сепак за Американците или не си доволно информиран. И малите деца знаат дека оваа инвазија беше настаната заради провокациите на НАТО кон Русија, а Украина им беше заморче за тоа.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.399
Поени од реакции
36.334
Сега не се води ова како војна?Или сеуште русија води под мотото „ослободување на русите по украинско угнетување“
Официјално прогласување војна ќе му даде овластување да ја внесе целата држава во воен режим. Ќе може да ги задржи сите регрути моментално што служат воен рок и да ги повика тие претходно го завршиле со служење (делумна мобилизација). Тука прекинуваат сите договорни обврски кај што регрути не смеат да се распоредуваат во воени дејствија надвор од териториите на Русија и ќе може да ги истовари во Украина. Ќе му се одврзат рацете да прибира пари и да ги пренамени во војската. Ќе се вадат воени резерви и опрема од магацини низ цела Русија и ќе се формираат нови воени единици. Формално ќе се трасира патот за можно користење нуклеарно оружје зашто државата официјално ќе биде во војна.

Со други зборови, многу повеќе смрт и уништување за двете страни.

Ова е меч со две острици и ќе создаде сериозна поларизација во руското општество која потенцијално може да му резултатира со граѓански бунт дома.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
Кога започна се ова негде имаше ставено мислам дека на Русија би и требале само (незнам клк беа точно)5-6 дена да ја капитулира Украјна

И да мислам дека сите наши тенкови се дадени колку што имам разбрано.
Така е, не се способни Русите, не ги бива, не се замарај повеќе со ова. Кога ќе станеш утре сабајле, Москва ќе биде падната.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Имам бајо. Не се грижи за мене очигледно ме думаш.

Gesendet von meinem SM-S901B mit Tapatalk
Ти веројатно си единствениот на форумот што има ама БАШ СЕ и сега сум ти љубоморен оти ја немам ништо:свиркам:
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.684
Поени од реакции
11.915
Така е, не се способни Русите, не ги бива, не се замарај повеќе со ова. Кога ќе станеш утре сабајле, Москва ќе биде падната.
Не може да чека детето, адреналинот го мава од сите страни, Украинците не чекаат до утре, напаѓаат од сите страни и се подготвуваат за победничката парада на Црвен плоштад на 25 декември 2022, на католички и протестантски Божиќ и годишнината од распаѓањето на Советскиот Сојуз.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Официјално прогласување војна ќе му даде овластување да ја внесе целата држава во воен режим. Ќе може да ги задржи сите регрути моментално што служат воен рок и да ги повика тие претходно го завршиле со служење (делумна мобилизација). Тука прекинуваат сите договорни обврски кај што регрути не смеат да се распоредуваат во воени дејствија надвор од териториите на Русија и ќе може да ги истовари во Украина. Ќе му се одврзат рацете да прибира пари и да ги пренамени во војската. Ќе се вадат воени резерви и опрема од магацини низ цела Русија и ќе се формираат нови воени единици. Формално ќе се трасира патот за можно користење нуклеарно оружје зашто државата официјално ќе биде во војна.

Со други зборови, многу повеќе смрт и уништување за двете страни.

Ова е меч со две острици и ќе создаде сериозна поларизација во руското општество која потенцијално може да му резултатира со граѓански бунт дома.
Да ама Русите сега како да ја поддржуваат војната. Не се веќе против нејзе.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.870
Ти веројатно си единствениот на форумот што има ама БАШ СЕ и сега сум ти љубоморен оти ја немам ништо:свиркам:
Господ да ти придаде од све. Раат ми е душата не морам да те думам.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.101
Поени од реакции
3.296
Официјално прогласување војна ќе му даде овластување да ја внесе целата држава во воен режим. Ќе може да ги задржи сите регрути моментално што служат воен рок и да ги повика тие претходно го завршиле со служење (делумна мобилизација). Тука прекинуваат сите договорни обврски кај што регрути не смеат да се распоредуваат во воени дејствија надвор од териториите на Русија и ќе може да ги истовари во Украина. Ќе му се одврзат рацете да прибира пари и да ги пренамени во војската. Ќе се вадат воени резерви и опрема од магацини низ цела Русија и ќе се формираат нови воени единици. Формално ќе се трасира патот за можно користење нуклеарно оружје зашто државата официјално ќе биде во војна.

Со други зборови, многу повеќе смрт и уништување за двете страни.

Ова е меч со две острици и ќе создаде сериозна поларизација во руското општество која потенцијално може да му резултатира со граѓански бунт дома.
Тоа што ти го кажуваш е законска процедура, ама Путин беше диктатор и законите не ваат за него, па нема проблем некој работи да се поинаку.

П.С. многу е веројатно дека ќе биде доживотно на власт
П.С.С има кнцер
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.324
Поени од реакции
18.183
Па не сакаш затоа што си сепак за Американците или не си доволно информиран. И малите деца знаат дека оваа инвазија беше настаната заради провокациите на НАТО кон Русија, а Украина им беше заморче за тоа.
Даре, на темава сум од самиот почеток, не ми објаснувај зошто настана војната. Русија се мешаше во внатрешните работи на Украина отсекогаш. Очекувано е незадоволство на народот од таквата ситуација, исто како што не се луѓето задоволни во Белорусија, исто како што беа и во Казахстан каде го примораа претседателот да промени политика.

Русија нема поим во кој век се наоѓа.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.178
Поени од реакции
12.722
Даре, на темава сум од самиот почеток, не ми објаснувај зошто настана војната. Русија се мешаше во внатрешните работи на Украина отсекогаш. Очекувано е незадоволство на народот од таквата ситуација, исто како што не се луѓето задоволни во Белорусија, исто како што беа и во Казахстан каде го примораа претседателот да промени политика.

Русија нема поим во кој век се наоѓа.
'Русија се мешаше во внатрешните работи на Украина отсекогаш.'
А сега кој се меша, последнава декада?
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.177
Поени од реакции
2.937

Изгледа Русите ќе сменат тактика во иднина, ќе гаѓаат повеќе клучна инфраструктура
 

Kajgana Shop

На врв Bottom