Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.824
Поени од реакции
4.529
Посочив аргументи зошто не си во право.
Не те обвинив дека тераш пропаганда. Кажав дека ставот ти е под влијание на пропаганда и посочив со аргументи каде не си во право.


Знаеш, тука е проблем со било која пропаганда - фактите покажуваат кој е во право а кој не е.
Како пропагандата под чие влијание си го создал мислењето, исто и ти немаш одговор на логични аргументи.

Само не се залажувај дека си објективен или информиран. Пошто јас ти посочив конкретни факти а ти на тоа одговараш со ад хоминем... Ајде, живеј! (y)
значи јас сум под влијание на пропаганда оти објавив видео и мислење од едната страна, ама ти изнесуваш конкретни факти бидејќи објавуваш мислење од другата страна. Добар си жими се
јас немам илузии дека сум објективен, во војна вистината е првата жртва. Во војна нема невини страни ( цивили не се страна туку колатерала)
Јас сум субјективен бидејќи сум информиран од другар кој е на лице место и ја имам само неговата перспектива. Иако е Русин кој ја поддржува Украинската страна, си има тој свои причини. Ама јас сум свесен за едностраноста и субјективноста, како и за дезинформациите кои се многу повеќе од вистинските вести. Ако имаш ти некое чувство дека лебдиш над сите нас и си супериорен во твојата когнитивност на веродостојни информации, намали доживљај, не си Бог.
Сешто може да биде. Може некој војник нешто истетовирал дур бил млад, или многу одамна, кога поинаку размислувал и кога можеби не ни бил во служба. Тетоважите остануваат за цел живот. Како што кажа ти, има војници во сите армии со свашта истетовирано на рака.
Како и да е, дури и некој да е нацист, KKK, или што и да е, сепак тој војник се наоѓа во некаква вертикална субординација и не е лесно, баш така како што си мислиме, да прави нешто на своја рака.
Германски, амерички војници со свастики на рацете, апсолутно не мора да значи дека со нивната приватна идеологија е компромитиран интегритетот на единицата.

Сепак, нема многу единици во германска, американска, или друга армија, кои го имаат како амблем, амблемот на втората тенковска SS дивизија Дас Рајх (Das Reich). како што е случај со Азов.
Автоматски споено мислење:


Еве нешто што можеби ќе ги интересира пишувачите на темава.

Две прашања кои ме мачат:

- како знаат во власта што е воено злосторство?
- зарем во Македонија, единствената земја во свет, која амнестираше воени злосторства, ова го воведуваат?
баш мојата поента ја кажа. Хералдика е заебана ствар, секој симбол може да има повеќе значења. Свастиката е симбол многу постар од Хитлер, фан факт, ја има во црква во Велес која датира од 14 век. Не дека тоа ги оправдува неонацистите, ама не би брзал да влечам заклучоци за симболот. Постојат шанси Дас Рајх да го имаат превземено од локална Украина, но можеби е поверојатно да се чисти нацисти, се е можно.
Има многу Вермахт војници со Француско знаме на шлемот, не е оти ја сакале Франција
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.277
Поени од реакции
977
cybercrime@moi.gov.mk

Веќе е официјално. Да не се летате многу. Китапот ќе се разгледа.

Најтажно ми е што 2 пати го предупредив еден член.

Колега прием…

Држава не се гради за ден тоа е аманет оставен.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Што значи ова, кој кого заебал, или и двете се во корист? :D
Технички никој никого не заебал. Наместо сами да купуваат рубљи што одбија, сега им се дава можност да плаќаат у евра (како што е по договорите за закуп на гас од претходно), руска банка ќе ја врши конверзијата во рубљи. Со тоа се одзема можноста за замрзнување на средства јер еврата легнуваат на сметка во руска банка. Исто така, нема правно кршење на договорите јер според нив уплаќањето се врши во евра што останува случај. Но, никаде во договорот не пишува преку која банка или според кој курс на рубљата со што нема кршење на договорите од страна на Русија.

Једино што неможам да најдам е дали количината на гас ќе се пресметува според цената во однос на рубљи или евра. На пр. дали 1 кубик гас ако според договорите коштал 100 евра при курс на рубљата 100, сега при курс 80 да речеме, ќе кошта 125 евра за истата количина? Тоа не ми е јасно.
Автоматски споено мислење:

Диктатура и фашизам не се гради за ден тоа е аманет оставен
There, I fixed it.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.735
Поени од реакции
36.700
Што значи ова, кој кого заебал, или и двете се во корист? :D
Па според ова значи дека треба да отворат сметка во рубљи во Газпром банката. Они ќе стават пари на сметката во евра па после на московска берза се прави трансакција со купување рубљи за евра. Па од сметката до рубљи треба да платат гас на Газпром.

Мислам дека ова на западњациве тешко дека ќе им биде прифатливо зашо има три работи што нема да им бидат ОК. 1. Отворање на сметка во рубљи, 2. Трансакција на московска берза (кршење на санкциите), и плаќање од нивната сметка во рубљи на Газпром.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.286
Поени од реакции
27.077
https://www.youtube.com/watch?v=Lem3enNkbV0&ab_channel=Perun

Во прилог на муабетите на форумот дека русите пуштале стара опрема.
Kamov ka-50 35 години стар хеликоптер, Т72 50 години стар тенк и само панцирот може да се каже дека е поново оружје тука иако е постара варијанта тоа на сликата, околу 20-25 години старо.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Kamov ka-50 35 години стар хеликоптер, Т72 50 години стар тенк и само панцирот може да се каже дека е поново оружје тука иако е постара варијанта тоа на сликата, околу 20-25 години старо.
Тоа е најмодерниот хеликоптер кој Русија го има , има различни варијатни ка-52 иако 30 год е стар како платформа постојано се надоградува во понови итерации. Слушни го видеото, грото од т-72 се надоградени последен пат во 2016.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.735
Поени од реакции
36.700
CEO на Дојче банк вика steep recession ако прекинат рускиот гас и нафта.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
955
Поени од реакции
3.707
Русите ја држат на нишан северноатланската терористичка организација.


FB_IMG_1649072931066.jpg
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
Русите ја држат на нишан северноатланската терористичка организација.


Прегледај го приврзокот 327660
Гледам дека речиси секој втор пост ти е за нуклеарките на Русија. Дај да ти кажам што ќе се случи ако Путин пушти нуклеарка во близина на НАТО: Русија ќе бида избришана од мапата, буквално. Не постои ситуација каде што Русија ќе употреби нуклеарка против НАТО и ќе победи некако. Пуштањето нуклеарки кон НАТО или било која нуклеарна сила е изјава за пораз и за само-уништување на една држава.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.286
Поени од реакции
27.077
Гледам дека речиси секој втор пост ти е за нуклеарките на Русија. Дај да ти кажам што ќе се случи ако Путин пушти нуклеарка во близина на НАТО: Русија ќе бида избришана од мапата, буквално. Не постои ситуација каде што Русија ќе употреби нуклеарка против НАТО и ќе победи некако. Пуштањето нуклеарки кон НАТО или било која нуклеарна сила е изјава за пораз и за само-уништување на една држава.
Многу си плиток, не постои сценарио на нуклеарна војна во која Русија е збришана од мапата, а другите се ок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom