Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Најдов човек што објасни како функционира системов за гас.


Преведно со ГТ.

"НОВА ШЕМА НА ПЛАЌАЊЕ НА РУСИЈА „ГАС ЗА РУБЛИ“ ‼

Откако разговарав со руски пријател, сфатив како ќе функционира новата руска шема за плаќање, барем со европските партнери.

Се чини дека е помалку амбициозно од она што го најави Путин.

Овластените кредитни организации ќе отворат банкарски сметки од типот „К“ во рубли и странска валута за странски купувачи на нивно барање.

Средствата во странска валута по договори за набавка на природен гас се кредитираат на жиро-сметка од типот „К“ во оваа валута. За продажба на девизи средствата на странскиот купувач во негово име се задолжуваат од неговата сметка од типот „К“ во девизи.

Конверзијата се одвива, и по резултатите од конверзијата средствата во рубли се кредитираат на банкарска сметка од типот „К“ » во рубли. Најзначајно, конверзијата НЕМА ДА БИДЕ АВТОМАТСКА!

Понатаму, доколку ефективно се конвертира, плаќањето во рубли се испраќа до Гаспром и САМО ТОГАШ, договорот за снабдување се смета за исполнет.

Неколку коментари:

➡Германците префрлаат евра на нивната сметка во Гаспромбанк (ГПБ) - ГПБ ги продава на MICEX! Кој купува евра за рубли на MICEX? Увозници на европски стоки во Русија.

Така евра за гас ќе се апсорбираат на сметките на несанкционираните банки и на куп увозници. Тие можат да бидат забранети само со забрана на секакво тргување со евра со Русија.

Да речеме, никој ништо не им продава на руските увозници во евра. Не им требаат евра, ГПБ не може да ги продаде на берза, Германците не можат да платат гас, гасот е прекинат.

За да сепак купуваат гас, Германците сепак треба да понудат нешто за продажба во Руската Федерација. Ако не земеме екстремен случај, тогаш системот врши притисок врз Европа, принудувајќи ја да биде заинтересирана за продажба на стоки на Руската Федерација.

Ова би можело да доведе до делумно укинување на сегашните санкции што ѝ беа изречени на Русија, со цел да се олесни продажбата на европски стоки во Русија и да се одржи одредена побарувачка за евра таму.

➡Никаде во Уредбата нема обврски за обезбедување рубли по девизен курс. И уште повеќе - нема „автоматска конверзија“. Оваа шема функционира апсолутно во сите банки, каде било во светот со сите резервни валути.

На пример, една компанија има сметка во долари и сметка во јени. На сметката во јенот нема ништо. И компанијата сака да купи нешто од Јапонија, таа и наложува на банката да купи јени за долари на менувачкиот пазар.

➡Како Германија ќе располага со своите рубљи не е работа на РУСИЈА. Главната работа е што Русија ќе продава за рубли. Разликата е во тоа што ЕУ конечно ќе има сметка во рубљата, што сега не е случај.

Така, на крајот, нека ЕУ ги копа овие рубли! Тие ќе се бројат во евра, а ќе се плаќаат во рубљи. И тоа е начин на кој не треба повторно да се преговара за договорите во рубли, бидејќи тие се веќе склучени.

Главните придобивки што ги гледам на краток рок се:

- Русија може повторно да изгради вишок на трговска сметка во рубли што ќе биде имуна на секоја европска кражба
- ќе ги натера европските земји постепено да ги укинуваат санкциите за да продаваат стоки на рускиот пазар

Сепак, ова е многу помалку амбициозно од она што прво го разбрав. Ова, исто така, може да биде прв чекор што не ги исклучува дополнителните ескалаторни чекори кон целосна исплата во рубли. Останува да видиме.

Како заклучок, сè уште мислам дека Русија пропушта прозорец на можности што го има само еднаш во еден век. Со оглед на актуелните структурни економски слабости на Европската унија, Русија би можела да ја фрли ЕУ на колена. Тоа најверојатно нема да биде случај за 5 години или нешто повеќе."

RUSSIA's NEW SCHEME OF PAYMENT "GAS FOR RUBLES" ‼

After having discussed with a Russian friend, I've figured out how Russia's new payment scheme will work, at least with European partners.

It appears to be less ambitious than what was announced by Putin.

Authorized credit organizations will open bank accounts of type “K” in rubles and foreign currency for foreign buyers at their request.

Funds in foreign currency under contracts for the supply of natural gas are credited to a type "K" bank account in this currency. For the sale of foreign currency, the funds of a foreign buyer, on his behalf, are debited from his type “K” account in foreign currency.

The conversion takes place and following the results of the conversion, funds in rubles are credited to a bank account of type “K” » in rubles. Most noteworthy, the conversion WILL NOT BE AUTOMATIC!

Further, if effectively converted, the payment in rubles is sent to Gazprom and ONLY THEN, the supply contract is considered fulfilled.

A few comments :

➡The Germans transfer euros to their account at the Gazprombank (GPB) - GPB sells them on the MICEX ! Who buys euros for rubles on the MICEX? Importers of European goods in Russia

Thus euros for gas will be absorbed into the accounts of non-sanctioned banks and a bunch of importers. They can only be banned by banning all euro trading with Russia.

Let's say no one sells anything to Russian importers in euros. They do not need euros, GPB cannot sell them on the stock exchange, the Germans cannot pay for gas, gas supplies are cut off.

In order to still buy gas, the Germans still have to offer something for sale in the Russian Federation. If we do not take an extreme case, then the system puts pressure on Europe, forcing it to be interested in selling goods to the Russian Federation.

This could lead to a partial lift of the current sanctions that have been slapped on Russia, in order to facilitate the sales of European goods into Russia and sustain a certain demand for euros there.

➡Nowhere in the Decree are there any obligations to provide rubles at the exchange rate. And even more so - there is no "automatic conversion". This scheme works absolutely in all banks, anywhere in the world with all reserve currencies.

For example, a company has a dollar account and a yen account. There is nothing on the yen account. And the company wants to buy something from Japan, she instructs the bank to buy yen for dollars on the exchange market.

➡How Germany will dispose of its rubles is none of RUSSIA's business. The main thing is that Russia will sell for rubles. The difference is that the EU will finally have a ruble account, which is not the case now.

So in the end, let the EU mine these rubles ! They will be counted in euros, and paid in rubles. And it's a way that doesn't need to re- negotiate the contracts in rubles, because they have already been concluded.

The main benefits I see in short-term period are :

- Russia can re-build a trade account surplus in rubles that will be immune to any European theft
- it will goad European countries to gradually lift the sanctions in order to sell goods on the Russian market

Nonetheless, this is far less ambitious than what I had first understood. This could also be a first step that doesn't preclude further more escalatory steps toward full payment in rubles. It remains to be seen.

In conclusion, I still think that Russia is missing a window of opportunity that there is only once in a century. Given the current structural economic weaknesses of the European Union, Russia could bring the EU to its knees. That will likely not be the case in 5y or so.
Отприлика е така, освен делот со неопходноста на увозниците да ги купуваат еврата. Тоа е така, но не е единствено и е направено за да ги стави во неповолна положба земјите со санкции, т.е. ако сакаат гас да мора да тргуваат нешто друго со Русија, практично да тргнат санкции. Но и не мораат, дури и да забранат целосна трговија со Русија а сакаат гас, пак е можно, само тука прашање е колку Русија би била милостива. Еврата може да ги купува и Централната банка на Русија, што веројатно ќе биде и случај. Потоа со тие евра има многу опции, ги заобиколува санкциите за пристап кон финансиските пазари и создава девизни резерви, може да ги тргува за злато со Кина на пример, или за јуани, а Кина која не е под санкции ќе си тргува со нив со Европа, а Русија со јуаните со Кина итн.

И за конверзијата, се подразбира дека ќе се врши според официјалниот курс од ЦБ на Русија. Тоа што не е автоматска конверзија буквално нема значење за Русија, јер на пр. Германија може да тури евра на сметката у руската банка денес и тие да си стојат. Кога и да дојде време за плаќање, тогаш даваат налог за конверзија во рубљи, и таа ќе се реализира според официјалниот курс на ЦБ на Русија за тој ден. Како и да вртат пак плаќаат во рубљи по официјален курс на руска ЦБ.
Автоматски споено мислење:

Кај се клонирате вие што обвинувате други дека земаат пари за тоа што пишуваат. Жално. И како ботски одма иде Зеленски а ја никогаш не сум пишувал нешто за него. Туку гледам од 2008ма си пријавен сега си се активирал. Или си некој втор или трет ник или користич некој резервен ник од од ботовите што редовно се појавуваат овде за одредени теми.
Не те обвинив. Прашав. И не е критика ако зимаш пари за да пишуваш глупости, баш напротив како што реков ако не зимаш тогаш си за обвинување јер се мајмуниш за бадијала.

Ќе те остаам да се чудиш на мистеријата околу мојот профил.

Ако почна да се занимаваш со тоа и ад-хоминем напади, а не со темата со факти и аргументи, си кренал бело знаме. И така треба, да си се предадеш кога си поразен. За тоа имаш респект. Пораз си е пораз и кој призна пола му се прашта.
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.381
Поени од реакции
12.086
@Gags Од ова што го разбрав. Русија се обидува да ја де-евроипизира(валутно) својата економија. Не мислам дека целта на Русија е да доведе Европа на колена, туку да ја зачува економската соработка со ЕУ посебо со Германија. Механизамов кој ќе се применива и за други ресурси, ќе ја зголеми вредноста на рубљата. Потегов е умерен, нафта и гас за рубљи се многу рубљи остава простор и Руските фирми да се прилагодат.
Една од целите на Америка е оневозмужување на Кинескиот BRI(Belt and Road Iniative) кинески проект од 2013 кој овозможува протек на стока,ресурси и поврзаност од Азија до Европа.




Проект со кој ќе се продолжи после ситуацијава околу Украина. Дури самата Украина и Полска е интегрирана тој проект.
Да се доведе Европа на колена мислам дека не е цел ниту на Русија, ниту на Кина, туку ослабување на сферата на влијание на САД е повеќе преферирачки.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
@Gags Од ова што го разбрав. Русија се обидува да ја де-евроипизира(валутно) својата економија. Не мислам дека целта на Русија е да доведе Европа на колена, туку да ја зачува економската соработка со ЕУ посебо со Германија. Механизамов кој ќе се применива и за други ресурси, ќе ја зголеми вредноста на рубљата. Потегов е умерен, нафта и гас за рубљи се многу рубљи остава простор и Руските фирми да се прилагодат.
Една од целите на Америка е оневозмужување на Кинескиот BRI(Belt and Road Iniative) кинески проект од 2013 кој овозможува протек на стока,ресурси и поврзаност од Азија до Европа.




Проект со кој ќе се продолжи после ситуацијава околу Украина. Дури самата Украина и Полска е интегрирана тој проект.
Да се доведе Европа на колена мислам дека не е цел ниту на Русија, ниту на Кина, туку ослабување на сферата на влијание на САД е повеќе преферирачки.
Тука им е грешката, да се прашувам јас, кога САД ги поттури со бензин Европјаните, Русија требаше само да ги запали. Најголемите лицемери се Европа. А вака Русија некако као да игра фер, а од друга страна цела Европа и носи оружје на Украина.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.743
Поени од реакции
21.773
Инаку сега испадна дека Русите не ни стапнале во Киев. Дали тоа значи дека сите оние тепачки и пукања беа пријателски оган помеѓу украинската војска, територијалните бригади и цивили? Сите тие саботери и инфилтратори... којзнае колку луѓе загинаа безвезно и ќе гинат во иднина поради генијалната идеја да се даде Калашников на секој кој ќе посака.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.381
Поени од реакции
12.086



И ееееееве ја девојката од болницата која што наводно беше бомбардирана од Руските авио сили, што беше на сите можни насловни од медиуми и вести од западот.

Вака вели:
-Болницата уште претходно била центар на Украинските трупи.
-Никаков авиоудар не се случило, не слушнала ниту видела дека летаат авиони. Напротив болницата е гранатирана од артилериска граната.
-Ја снимале и сликале различни медиуми кои се појавиле речиси после неколку минути на лице место. Еден од медиумите со своја екипа која за брзо време била таму била Associated Press.

Дали ја купиле сега Русиве па да ги тврди овие работи, или навистина се работи за фалсфлаг на Украина тоа секој сам треба да расуди.
Автоматски споено мислење:


Дали се работи за раздор и лоша комуникација меѓу центриве за пропаганда на Украина и Западов нема да дознаеме. Денеска Британски Сан објави дека Кинеската армија преку нивните одленија за информативна војна, извешиле тежок сајбер напад над се што е Украинско пред да започне мисијава на русиве. Подоцна Украинциве официјален демант дадоа на таа вест.
Еве го дел од видеото со превод.


И цел транскрипт преведен на англиски.

We will survive this. But when the scale began to grow, people began to panic, but it was already impossible to leave. People were not allowed out. My husband's friend's wife tried to leave, she exploded on a mine near Zaporozhye. On March 2, we were cut off water, electricity.And on March 6 we decided that I needed to go to the maternity hospital, since I was pregnant and the birth was about to begin. We went to maternity hospital number 3 and they accepted me there. It was the most modern maternity hospital, but then the military came and said that we had to move out "because the military will come here, as there are solar panels. We were moved to the only remaining small maternity hospital. Husbands of women in labor and pregnant women settled in the basement and cooked food for us on the street. Residents of neighboring houses took out food for them. these didn't help at all. One day the military came and chose our food. They said they hadn't eaten anything for five days. On the 9th, we heard a shell explode, then another one. The glass fell and hurt my face.We were lowered into the basement, but after 15 minutes they began to take us out, since there were no more explosions. There was no air raid before or after. I was the last to leave and stopped to look around. Some man in military clothes took pictures of me. I asked him not to do it. My husband saw this man and said he was an Associated Press correspondent. The woman being carried on a stretcher was not me. It was another woman. She died. We were in the basement for a few minutes, but the correspondents were already there and took pictures of us. The next day they came again and asked to tell how it was. I told. They asked if there was an air raid? I said that there was no air raid, since no one heard it. Now, in a calm atmosphere, I looked at this information.

А еве Википедија како ова го пласира со помош на медиумите. Иако девојкава тврди дека немало никаков авио удар.

On 9 March 2022, the Russian Air Forcebombed Maternity Hospital No 3, a hospital complex functioning both as a children's hospital and maternity ward in Mariupol, Ukraine,[1] during the 2022 Russian invasion of Ukraine, killing at least four people and injuring at least sixteen, and leading to at least one stillbirth.

Мада што да се очекува. Освен да го да го оставам Димитров да се дере
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.743
Поени од реакции
21.773
Нели собираа пратеници да го бутнат со недоверба, изгледа не нашле доволно Крсто Мукосци па сега план Б.

 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Тука им е грешката, да се прашувам јас, кога САД ги поттури со бензин Европјаните, Русија требаше само да ги запали. Најголемите лицемери се Европа. А вака Русија некако као да игра фер, а од друга страна цела Европа и носи оружје на Украина.
Мора да се направи разлика меѓу Европа - политичари/бирократи и Европа - народ. Лицемери се европските бирократи избрани на кастинг од САД за да глумат политичари. Тие го држат европскиот народ во заробеништво, а успеваат поради диктатурата која е маскирана со помош на масовните медиуми и биг тек, како и купениот социјален мир овозможено од постојано задолжување, принтање пари, инфлација и повторно задолжување.

САД ги полева со бензин баш за да не ги изгаси Русија и Кина. САД се свесни за неизбежноста на создавањето на Евроазија кога-тогаш и ги користи последните можности за пљачкање до гола кожа на европјаните, а за Русија и Кина е неопходно Европа да остане на здрави нозе дур трае транзицијата. Затоа не им е целта да ја запалат, баш напротив, ја чекаат како тинејџерка возбудена од локалниот насилник да ја удри реалноста у мозок и да се разочара па после ред солзи ред мрсули па да си фати правиот пат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
Мора да се направи разлика меѓу Европа - политичари/бирократи и Европа - народ. Лицемери се европските бирократи избрани на кастинг од САД за да глумат политичари. Тие го држат европскиот народ во заробеништво, а успеваат поради диктатурата која е маскирана со помош на масовните медиуми и биг тек, како и купениот социјален мир овозможено од постојано задолжување, принтање пари, инфлација и повторно задолжување.

САД ги полева со бензин баш за да не ги изгаси Русија и Кина. САД се свесни за неизбежноста на создавањето на Евроазија кога-тогаш и ги користи последните можности за пљачкање до гола кожа на европјаните, а за Русија и Кина е неопходно Европа да остане на здрави нозе дур трае транзицијата. Затоа не им е целта да ја запалат, баш напротив, ја чекаат како тинејџерка возбудена од локалниот насилник да ја удри реалноста у мозок и да се разочара па после ред солзи ред мрсули па да си фати правиот пат.
Према мене, западот воопшто е доста поделен према ова прашање. Не е и кај нив црно бела работата, како што изгледа. Ако Путин попушти, позицијата на Европскиот естаблишмент ќе се зајакне. Па така за Русија ќе остане непријателска Европа. Додека доколку Русија игра обратно и ги кутне на колена Европјаните, можеби тогаш во Европа ќе почне нешто да се менува. Тоа е единствениот начин да се смени нешто. Мада јас чисто се сомневам дека некогаш ќе се добие искрено пријателство помеѓу Русија и западна Европа.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.491
Поени од реакции
5.992
Само прашање на време е кога ќе завршат вака

Во ред тоа собориле пар хеликоптери, вероватно Ми-8/17 кои наводно евакуирале лица од Мариупол, се поставува прашањето како е можно после 40 дена русите да немаат air supremacy, како е можно сеуште да има активни украјински летала воопшто, имајќи предвид дека пред ратот имаа по две ескадрили пресретачи и две со ударни Су-25. Дури имаше снимки каде тренажни Л-39 Албатрос бомбардираа некои позиции.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.381
Поени од реакции
12.086
Тука им е грешката, да се прашувам јас, кога САД ги поттури со бензин Европјаните, Русија требаше само да ги запали. Најголемите лицемери се Европа. А вака Русија некако као да игра фер, а од друга страна цела Европа и носи оружје на Украина.
Абе на крајот од се. Европа и Русија се на ист континент. Треба со хебла да бидат удрени за да се сетат за тоа.
Посебно тие малите Балтички земји, Полска и Украина.

Европјаниве се толку напикани во газот на САД што забораваат за било каква своја самостојна политика. Забораваат дека САД и Русија можат уште утре да се договорат а Европа никој нема ни да ја праша, не за џабе велеше Нуланд фак д Еу. И срамота е што однесуваат како обични профитери . Не научија изгледа лекции од двете светски војни кои се водеа на Европскот тло.
Сигурно САД нема да војува на свое копно. Наместо да си го средат дворот преку дипломатија, тие воведоа санкции што сега и да се разреши кризата , без да изгледаат како трагикомичари цела елита неможат да ги симнат.
0 од дипломатија. Толку се слепи што веќе почнаа против Кина да се вртат. По нарачка на Британија и САД.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.491
Поени од реакции
5.992
Полекаа полекичка кочииии Мицко. Веднаш да расчистиме пропагандата околу украинската армија и нејзината "инфериорност". Пропагандата у војна е легитимно средство и оружје, си има свои цели и потреби за секоја страна, но смешно е што со 2 клика и 1 функционална мозочна ќелија секој може да ја сруши, но мнозинството одбира да верува на МСМ.

Пропагандата на западот дека украинската армија е слаба, мала, неспремна, никаква, мизерна, си има своја цел и тоа најмногу према рускиот народ, како би се створило разочарување од "неспособноста" на најмоќната армија во свет да се справи со пар наркомани кои маваат со шприцеви и игли. Но, што велат фактите?

Пред мировната мисија, украинската армија била рангирана на 22ро место во свет. Во тој ранкинг не се внесени доставките на западно оружје, опрема, инструктори, стратези итн пред и за време на операцијата. Поважно, тука не се пресметани поддршката и соработката со нато во разузнавање, особено воено, а познато е дека точна и навремена информација е највредното оружје. Значи прво да немаме илузии дека Русија е соочена само со Украина, туку и против нато.

Сето ова ја искачува некоја позиција и Украина влага во топ 20 воени сили во светот. За полесно да го разбереме значењето на овој факт, спортска паралела. Во фудбал, од 20 тимови топ 20% (4 екипи) одат во ЛШ. Секој натпревар помеѓу овие 4 тима се квалификува како дерби.

Во светот од 200+ земји, топ 20% се првите 40. Украина е во топ 10% најмоќни, т.е. први 20. Во аналогијата со фудбалот, топ 10% од 20 екипи се првите 2. Украина е тој тим што би бил 2ро место.

Финската армија е на 59то место, како и српската и хрватската отприлика, така да не да не е 100 пати поспремна, туку напротив 100 пати послаба.

А за евентуален влез на Финска у нато, веќе кажаа русите дека ќе се реагира соодветно, у превод веројатно како во Украина. Па после пак они ќе бидат "агресорот" нели. Јер вака 80 години никаква закана од Русија не им е доволна, нека си се испробаат и они ако не им се живее во мир.

Фактот што Русија користи 15-19% од активната војска, без 19 милиони резерви, како и употреба на релативно постаро оружје и опрема без најмодерното (со мал исклучок на еден Кинжал) говори дека и те како во предвид имаат можен директен конфликт со нато поради што и не се ангажираат најсовремените оружје и техника, како и дополнителни сили од активната војска ниту од резервите.

И сето ова е само конвенционално оружје, без да се спомене нуклеарното тактичко и стратешко вооружување на Русија кое секогаш постои како last resort.
Аиии......хахахах.........што бре 19 милиони резервисти? Абе вагнеровци и муџите на кадиров ги носат на фронт овој 19 милиони резервисти запнал :pos: Значи на секои 3,5 мажи во Русија доаѓа по еден резервист или седмина од популација хахахах и тоа без разлика на возраст, психофизичко стање и евентуален алкохолизам.
Па да беше секој трети москаљ обучен и издрилан досега ќе ги ставеа хохољите под мач бре, под мач :icon_lol:
Разбирам све и навијање ама полека малку со фантазииве, не чини, не е добро тоа.

Интересно но проруските јузери ги употребуваат руските еквиваленти на CNN, NBC, Fox и остали амерички пропагандни медиуми, не им текнува дека е тоа така и си мислат дека ова е војна меѓу доброто и злото, инфантилна поделба на страните, па штанцаат теми за наци-хохољи :icon_lol:
Не знам како да ви кажам, не е оваа војна битката меѓу добрите и лошите, едноставна агресија како милион пред неа со цел окупација на одредена држава.
Автоматски споено мислење:

Кој не е на став на про-путинистиве е забеган, постокоронаш, либертард, сатанист или глобалист, лбџт. То е.
И финансиран е од Сорос.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Према мене, западот воопшто е доста поделен према ова прашање. Не е и кај нив црно бела работата, како што изгледа. Ако Путин попушти, позицијата на Европскиот естаблишмент ќе се зајакне. Па така за Русија ќе остане непријателска Европа. Додека доколку Русија игра обратно и ги кутне на колена Европјаните, можеби тогаш во Европа ќе почне нешто да се менува. Тоа е единствениот начин да се смени нешто. Мада јас чисто се сомневам дека некогаш ќе се добие искрено пријателство помеѓу Русија и западна Европа.
Разбирам што сакаш да кажеш. Но, доколку Русија ја кутне Европа на колена а на "спас" дотрчаат САД тогаш Европа ќе добие аргумент дека Русија е непријател, а САД пријател, иако дебело ќе го наплати тоа амерот. А а вака, Русија не презема ништо повеќе од она што тие сами преземаат, дури и сеуште не е реципроцитетно. Ги остава да видат до каде ќе дотераат со слушање на сад и мавање со свој камен по глава. Тек је почело а Европа дури и под таква контрола од сад не е сложна. А збориме за проекти и перспективи од долг рок, најмалку 25 до 50 години. Ќе се мењаат влади, премиери, политички и општествени движења итн. Ќе има успони и падови како за Русија и Кина, така и за Сад, Британија и еу, ништо нема да се движи како подмачкано за никој.

Искрено пријателство е можно, но не неопходно. После ВСВ, не само што си простија туку и најбоље другарчиња со Германија станаа и водечка економска сила ја направија. Ко нишо да не било. А и да не дојде до тоа меѓу Европа и Русија, самиот взаемен интерес ќе ги држи во соработка.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
Разбирам што сакаш да кажеш. Но, доколку Русија ја кутне Европа на колена а на "спас" дотрчаат САД тогаш Европа ќе добие аргумент дека Русија е непријател, а САД пријател, иако дебело ќе го наплати тоа амерот. А а вака, Русија не презема ништо повеќе од она што тие сами преземаат, дури и сеуште не е реципроцитетно. Ги остава да видат до каде ќе дотераат со слушање на сад и мавање со свој камен по глава. Тек је почело а Европа дури и под таква контрола од сад не е сложна. А збориме за проекти и перспективи од долг рок, најмалку 25 до 50 години. Ќе се мењаат влади, премиери, политички и општествени движења итн. Ќе има успони и падови како за Русија и Кина, така и за Сад, Британија и еу, ништо нема да се движи како подмачкано за никој.

Искрено пријателство е можно, но не неопходно. После ВСВ, не само што си простија туку и најбоље другарчиња со Германија станаа и водечка економска сила ја направија. Ко нишо да не било. А и да не дојде до тоа меѓу Европа и Русија, самиот взаемен интерес ќе ги држи во соработка.
Европа и вака и така е импотентна. Ниту Русија, ниту САД ќе и дозволат да крене глава. На Русија повеќе и се исплати да притрчаат САД во помош на Европа, што всушност и сега ќе се случува. САД ќе си наплати дебело рекет во оваа ситуација. А Русија по се изгледа ќе го зголемува профитот баш на Европа (нови цени на енергенси, храна, ѓубриво и минерали), која како што гледаме и нема многу избор. Све у свему вин-вин ситуација за Русија и САД. Јас мислам дека ќе и се фрли уште некоја коска на Русија, покрај Украина, чисто да се зголеми стравот во Европа. Ама ќе видиме.

Како и да е на форумов ќе биде занимљиво следниот период.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Аиии......хахахах.........што бре 19 милиони резервисти? Абе вагнеровци и муџите на кадиров ги носат на фронт овој 19 милиони резервисти запнал :pos: Значи на секои 3,5 мажи во Русија доаѓа по еден резервист или седмина од популација хахахах и тоа без разлика на возраст, психофизичко стање и евентуален алкохолизам.
Па да беше секој трети москаљ обучен и издрилан досега ќе ги ставеа хохољите под мач бре, под мач :icon_lol:
Разбирам све и навијање ама полека малку со фантазииве, не чини, не е добро тоа.

Интересно но проруските јузери ги употребуваат руските еквиваленти на CNN, NBC, Fox и остали амерички пропагандни медиуми, не им текнува дека е тоа така и си мислат дека ова е војна меѓу доброто и злото, инфантилна поделба на страните, па штанцаат теми за наци-хохољи :icon_lol:
Не знам како да ви кажам, не е оваа војна битката меѓу добрите и лошите, едноставна агресија како милион пред неа со цел окупација на одредена држава.
Автоматски споено мислење:



И финансиран е од Сорос.
Ако самите руси не си ја знаат статистиката, незнам кој би ја знаел. Активно резервисти имаат 2 мил. 260.000 годишна регрутација. 46 мил fit for service. 19 мил резерви кои поминале обука од 4/6/12 месеци зависно од единица на распоредување и со задолжение редовно (мислам еднаш годишно) да се јавуваат во локалниот штаб. Ниту јас ниту ти имаме можност да ги провериме дали лажат, но тоа се податоци до кои сум дошол.

Никаде не реков дека се активирани резерви, баш напротив, употребени се 13-15% од активна војска (1 мил). Тоа што учествуваат вагнер и кадировци во специјални задачи нема никаква врска со муабетот јер тие се многу мал процент. И не сум сигурен дали кадировци не се пресметани во бројката на руска војска.

Ова е супрутно на агресија. Се работи за ставање крај на агресија, поточно мировна мисија и ослободителна операција.

Ако борба против нацизам не е за тебе борба против лошите, тогаш веројатно и самиот си нацист.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom