Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    678
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.314
Поени од реакции
40.108
И опек нешто не сака да покачи производство зошто на бајден му текна да ја забрани руската нафта.

 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Ми е жал што нема да им го прекинат гасот и нафтата на ЕУ. Сега со огромниве цени препотребен извор на пари им е на Русија. Ама ќе беше забавно да се види како пола од фабриките ќе лупнат клуч у ЕУ.
И шо е тука забавно не ми е јасно?:cautious:Ако ЕУ пропадне економски готови сме и ние,има да бидиме нешто како Судан.Не знам која глупост е да се радуваш на економска пропаст на својата држава.Или пишувате од надвор па ве боли стапот?Истото важи и за овие шо се радуваат на санкциите врз Русија.Во целава работа главни жртви се Русија ,Украина и ЕУ.Да се надеваме дека шо побрзо заврши лудилово иначе ни една матна нема да не собери.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.071
Поени од реакции
30.826
Така е, ама народот во Украина му верува. Затоа му е многу вреден на тој што свири.
Па нели тогаш е залудно да му правиш психоанализа на Зеленски? :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.071
Поени од реакции
30.826
Објаснува некои работи околу целата инвазија, инаку се согласувам со тебе. Може да е дезинформација на едната страна, дезинформација од другата страна, дезинформација на дезинформацијата или пак внимателно сервирана полу-вистина. Бар Русите за вакви игри се шампиони.

Целата вистина ја знае Путин и (најверојатно) Шојгу и Герасимов. Ние ќе ја дознаеме за 15-20 години.
Бесмислици... Прво прашај се кој профитира, cui bono? Навистина кој е тој што работи во ФСБ а би пишувал извештаи/писма на рандом ликови? Зошто? Ризикува да го јаде мрак заради исправање „неправди“?

Нема што да си во дилема, јасно е кој профитира и јасно е кој изгледа лошо во „извештајот“ и јасно е дека е псај-оп. И тоа несмасен псај-оп, не ми е јасно како наседнувате вака лесно. :)
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Па нели тогаш е залудно да му правиш психоанализа на Зеленски? :)
Веројатно. Но кај секој Украинец, колку и да е платеник од трета страна, сепак доаѓа еден момент кога сето ова што се случува во Украина станува премногу. Гледам дека во последните неколку саати се почесто се спомнува зборот преговори.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.672
Поени од реакции
5.294
И шо е тука забавно не ми е јасно?:cautious:Ако ЕУ пропадне економски готови сме и ние,има да бидиме нешто како Судан.Не знам која глупост е да се радуваш на економска пропаст на својата држава.Или пишувате од надвор па ве боли стапот?Истото важи и за овие шо се радуваат на санкциите врз Русија.Во целава работа главни жртви се Русија ,Украина и ЕУ.Да се надеваме дека шо побрзо заврши лудилово иначе ни една матна нема да не собери.
Сигурно нема да пропадне ЕУ од тоа. Ама ќе биде секси за да малце осетат по свој грб како делуваат санкциите.
А ние не влагаме овде у муабет, незнам зашто не убацуваш. Ко прво не сме ни држава, обид од држава. Ко второ од кога сме основани сме у криза, нема ништо особено да им смени на 95% од народот тука што и да дојде следно.
Ама тие горе и те како ќе осетат како им е на рестото од светот и на свој грб.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
Веројатно. Но кај секој Украинец, колку и да е платеник од трета страна, сепак доаѓа еден момент кога сето ова што се случува во Украина станува премногу. Гледам дека во последните неколку саати се почесто се спомнува зборот преговори.
Каде се спомнува? Која страна го спомнува?
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Каде се спомнува? Која страна го спомнува?
На овие онлајн вестите на WION неколку пати рекоа дека Зеленски би преговарал со Путин. Исто и во интервјуто за Sky Зеленски рече дека е спремен да преговара.


Nijemci su Zelenskog pitali o ruskom zahtjevu da Ukrajina prizna neovisnost dviju odmetnutih regija u Donbasu te da prihvati Krim kao dio Ruske Federacije. "Nije tu pitanje čega se mi možemo odreći. U svakim pregovorima moj cilj je okončati rat s Rusijom, a u tom smislu ja sam spreman i na određene korake. Kompromisi su nužni, ali oni ne smiju predstavljati veleizdaju", rekao je Zelenskij pa dodao:


"A i druga strana mora biti spremna na kompromise, zato se i zovu kompromisi. To je jedini izlaz iz ove situacije. Ali ne mogu još govoriti o detaljima. Još nismo ostvarili izravan kontakt između dvojice predsjednika, a samo je izravnim razgovorima dvojice predsjednika moguće okončati ovaj rat",
 

Kajgana Shop

На врв Bottom