Препорака за сателитска опрема

Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Сакам да купам сателитска опрема но секако да не биде многу скапа..Некоја препорака?
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
А кои канали би сакал да ги гледаш?
Да знаеме, дали со мотор без мотор, дали може да се откодира и со обичен ресивер или ке треба нешто појако.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
А кои канали би сакал да ги гледаш?
Да знаеме, дали со мотор без мотор, дали може да се откодира и со обичен ресивер или ке треба нешто појако.
Нормално со мотор и да можи да се користи шеринг ,да можи да се гледаат каналите и со HD квалитет ,ме интересираат и цените на секој дел и колку вкупно би била крајната цена за една добра сателитска... препорачајте ми нешто што вреди да се има.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
377
Поени од реакции
116
Новиот DreamBox HD ,сателитска чинија минимум 120см, мотор и интернет. од 60 до 100 евра годишно за да имаш шеринг за кодираните пакети кои коштаат и до 600еур годишно легално....
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.352
Поени од реакции
5.010
Aaa Da ne otvaram nova tema samo cisto informativno...Imam 90cm tanjir i Onyx 4000c...Sto moze da se gleda so tie lajna...
Zboram za pozicinoiranje na eden satelit. Neam diseq
Momentalno e na Eutelsat 16'E a tamu e pickin dim
Sakam da ima nesto od anglisko jazicno podracje 1 do 2 asol muzicki kanali, nesto informativni BBC, CNN, i nesto general programi so se po nesto ili filmcinja serii makar i muvlosani filmovi od 80ti i rani 90ti Na kaj da vrtam?
Predlozete najbolja opcija
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Ако не си во план да гледаш HD канали земи си DM500s, тањир од 1 метро, и можеш без мотор и позиционер да поминеш поефтино но ако си во план да гледаш само рецимо TotalTV преку шеринг, а за уште пример еден друг сателит хотбирд или астра (sky-italija или sky-de) ќе ставиш втор LNB. Но секако подобро е со моторче :)
Цените отприлика се: DM500s ~ 50 eur, DM800HD ~ 170 eur, DM500HD ~ 190 eur, tanjir 1m ~ 25 eur, LNB Humax 0.1dB ~ 10 eur, DiSEqC motor ~ 50 eur
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Aaa Da ne otvaram nova tema samo cisto informativno...Imam 90cm tanjir i Onyx 4000c...Sto moze da se gleda so tie lajna...
Zboram za pozicinoiranje na eden satelit. Neam diseq
Momentalno e na Eutelsat 16'E a tamu e pickin dim
Sakam da ima nesto od anglisko jazicno podracje 1 do 2 asol muzicki kanali, nesto informativni BBC, CNN, i nesto general programi so se po nesto ili filmcinja serii makar i muvlosani filmovi od 80ti i rani 90ti Na kaj da vrtam?
Predlozete najbolja opcija
На ASTRA2 28.2E таму ги имаш каналите шо ги бараш, музика, нешто филм, инфо
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.352
Поени од реакции
5.010
hmm (28.2°E) beamot ke go fakam so 90cm tanjir!?!?...ili samo Astra2B imase slab signal...
Abe ja celo vreme mislam toj 28.2 E e za UK podracje...Ne e nasocen kon balkanov nema sansi da se gleda na taa pozicija....hmmmm interesting!
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Каде можам да најдам цени за компоненти од сателитска опрема?
 
Член од
4 мај 2008
Мислења
45
Поени од реакции
2
Ако не си во план да гледаш HD канали земи си DM500s, тањир од 1 метро, и можеш без мотор и позиционер да поминеш поефтино но ако си во план да гледаш само рецимо TotalTV преку шеринг, а за уште пример еден друг сателит хотбирд или астра (sky-italija или sky-de) ќе ставиш втор LNB. Но секако подобро е со моторче :)
Цените отприлика се: DM500s ~ 50 eur, DM800HD ~ 170 eur, DM500HD ~ 190 eur, tanjir 1m ~ 25 eur, LNB Humax 0.1dB ~ 10 eur, DiSEqC motor ~ 50 eur
чек малку да прашам сеа и јас нешто... :DD
Имам стара сателитска со аналоген рисивер и не ја користам веке 5 години оти нема ништо на неа. Сега сакам пак да си ја ставам во функција, не дека којзнае шо гледам туку да има да брче нешто по дома :DD. И не ми е јасно за DreamBox-от. Дали тоа чудо функционира само со картичка и да си купам пакет или имам на него и free програми како на обичен дигитален рисивер (уствари и тоа и тоа е ресивер ама не сум читнал ништо и не ми се баш јасни работите за него).
Дајте некој детал пошто гледав некои цени за тој DB500s еве го и со цена http://www.zora.com.mk/index.php?option=details&pid=5&lang=mk
а има и еден друг дигитален рисивер YUMATO (od на Мебиус ценовникот)... за овој сум сигурен дека ке ги гледам тиа free програмите.. Или па дајте предложите некои продавници или линкови. Едно време бев исто загреан за дигитален ресивер и ги гледав Quadro и баш имаше и кодови и се за нив.
Антената ми е 1.20 см. а ке го сменам и LNB-to (сеа за 400 денара да не се прајме), мотор не ми треба си знам кај ми се и астра и хотбирд

фала.
--- надополнето: 14 јануари 2012 во 20:35 ---
--- надополнето: 14 јануари 2012 во 20:38 ---
Каде можам да најдам цени за компоненти од сателитска опрема?
http://www.zora.com.mk/ -баш сега гледам
http://mebius.com.mk/ - симни го тој ексел фајлот имаш и таму нешто

п.с и пиши ако најдиш и ти нешто пошто нема по нетот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom