Предлози за акустична гитара!

Член од
3 март 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
Има ли нешто избор со прифатлива цена во „the guitar house“?
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
Епа дечко, купи си Ovation и не се мисли.
Каде се наоѓа Овејшн во Скопје.
Ја имам кинески фалсификат на Овејшн од Кинеската Музичка продавница ја купив за 2300.
А вистинските, каде ги има и колку се...?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.621
Поени од реакции
10.882
На интернет бе другар, имаш каталози еден тон :wink: сум пазарел електрична гитара, цдеа, маици, патики, што не...:icon_lol:

Нарачај си каталог http://katalog.musicstore.de/modules/popup/katalog/index.php?lang=en

Или разгледај што како има од нет прво...
http://www.musicstore.com/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewParametricSearch-SimpleOfferSearch

И на крај можеш да го исконтактираш Љупчо (Лепи) за подетално инфо, тој е дистрибутер за Македонија...имаш и други миљон продавници за гитари, ова чисто колку за информација :wink:
поздрав
 
Г

Господ

Гостин
Интернет шопинг во Македонија ти е руски рулет:helou:
Много лесно може и да не ти стигне.
Најбоље е да провери шо имаат на лагер во Guitar House,горе во ГТЦ(цики ли беше) или во до-ре-ми.
Сегде имаш одличен избор.
Дури и да најдеш сигурен дилер веројатно ќе се убиеш од чекање додека да ти ја донесат.Ќе си идеш ќе си пробаш и крај,нема боље од тоа.
Вака на непробано може да се разочараш.
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
42
Поени од реакции
3
Здраво на сите

Ме интересира што би ми дале како предлог за акустична гитара...
Сеуште не сум разгледал низ Скопје да видам што избор има, а ако некој е упатен би било добро да напише нешто за квалитетот/цените на гитариве .

Е сега да не биде ептен општо, ќе дефинирам некои параметри кои мене ми се битни...(за некои од називите не го знам македонскиот превод затоа ќе ги пишувам на англиски)

1. стил музика: blues
2. тип на акустична: western (со 6 метални жици)
3. тело: dreadnought (може и dreadnought cutaway)
4. solid top
5. електичен излез (озвучена)
6. боја: темна (преферирам црна)
7. цена:до 250е

не сум упатен во брендови, така да ако знаете кои се добри можете да ги наведете...

Благодарам
Ако те интересира блуз, ѕирни ги клипчињава подолу, на првото можеш да слушнеш отприлика како звучи гитарата на појачало и со овердрајв, а на второто акустично. Од критериумиве погоре ги задоволува сите, со тоа што има исклучително добро Fishman / Fishman Preamp
озвучување, исто така built-in штимер (што ќе ти заштеди околу 1200-300 денари ако планираш да купиш), има rosewood fretboard, изработена е од махагони дрво и.. Уствари еве ти линк директно од официјалната страна http://www.fender.com/products/search.php?partno=0961405021
Што се однесува до брендот, гитарата е Fender, според мене одлични гитари. Нивни модели свират Џими Хендрикс, Ерик Клептон, цела посада на Мајкл Џексон вклучувакјќи го и Грег Рајт.. Истражувај повеќе на нет ќе видиш и за марката и конкретно за моделот. Единствено цената е поскапа малку ама прочепкај на http://www.pazar3.com.mk и на другиве интернет огласници, може ќе најдеш на старо...


Еве ги и видеата: (преслушај обавезно)
1. 2.
 
Член од
18 јануари 2008
Мислења
131
Поени од реакции
14
Некој од поискусните гитаристи на форумов да ми препорача акустична гитара до 12 000 - 13 000 денари. Слушнав од еден другар дека он бил многу задоволен од Washburn само што не ми спомна кој модел исто и други ми спомнуваа Takamine дека биле добри. А и да спомнам , треба да е cut-away i озвучена. Па сеа повелете со предлози. :D
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Ја имам акустична гитара Hohner. Ја имам околу 6-7 и сеа за сеа буквално ништо не и фали. Сум ја носел по пијанки, одмори надвор од државава, сум свирел на ладно, сум ја малтретирал ептен, чак што више неам ни футрола а сум ја шетал секаде без футрола и пак е нечепната ниту има фрет баз негде. Така да мој совет би бил доколку се продаваат у Македонија Хохнер гитари, да си земете одма без да му ја мислите ;)
 
Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Дечки ај ако може предлог за акустична гитара до 12.000 денари може ли за тие пари да се купе нешто квалитетно или фали уште некоја пара
 
П

Пе Џо

Гостин
Дечки ај ако може предлог за акустична гитара до 12.000 денари може ли за тие пари да се купе нешто квалитетно или фали уште некоја пара
Ко шо иам приметено у задње време, Takamine во Мими Музика ја имаат според мене најдобрата акустика, дизајн и избор на материјали за таа цена, сеа да те советувам за специфичен модел незнам.
Знам бирав класична гитара за еден почетник, и Такаминето шо го најдовме за мање од 100 евра беше у категорија со Јамахите од по 150-200 евра шо се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom