Предлог прв професионален апарат?

Член од
4 октомври 2011
Мислења
40
Поени од реакции
6
Многу сум заинтересиран во професионалното фотографирање но ограничен сум со смартфон така да сакам да купам некој DSLR до 30.000ден предлози? зошто? како? итн...
 

VGC9DCTX9C

Prof. Dr. Zgembo Adišlić
Член од
3 мај 2006
Мислења
101
Поени од реакции
46
До 30,000 не се наоѓа ни semi pro, имаш аматерски фотопрепарати за таа сума.
Буџетот фиксен ти е, ребаланс нешто?
 
Член од
5 август 2008
Мислења
6.007
Поени од реакции
5.324
Последно уредено:
Член од
5 август 2008
Мислења
6.007
Поени од реакции
5.324
За полу профи ќе ти требаат 45+ иљадарки само за тело, у тој ценовен ранг би играл со Nikon D7000
За апла профи ќе ти требаат 350+ иљадарки...
Што збориш глупости жити се?
најскапиот Никон ти е околу 1500е. Ти му викаш 350+иљадарки.
И полупрофи ти е над 45 000? Полупрофи се тие што му ги остајв до 30 000..
 

VGC9DCTX9C

Prof. Dr. Zgembo Adišlić
Член од
3 мај 2006
Мислења
101
Поени од реакции
46
Што збориш глупости жити се?
најскапиот Никон ти е околу 1500е. Ти му викаш 350+иљадарки.
И полупрофи ти е над 45 000? Полупрофи се тие што му ги остајв до 30 000..
Не, ти си ги помешал брзините, до 45.000 се што најдов ново, не зборам за половни е аматерски фотопрепарат.
Nikon D4 е профи, види му ја цената.
 
Член од
5 август 2008
Мислења
6.007
Поени од реакции
5.324
Не, ти си ги помешал брзините, до 45.000 се што најдов ново, не зборам за половни е аматерски фотопрепарат.
Nikon D4 е профи, види му ја цената.
Фотоапарат е.. Не фотопрепарат.
А ти му даваш ко за почеток на него опција Никон Д4. Кај нас тоа не се ни продава.. А и ретко да го има некој тој апарат во овие наши станддарди.
Него за почеток му е доволно Некој поефтин Никон/Канон сеедно па после може слободно да се надоградува, и да купува поскапи апарати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom