Предвремени избори!

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.480
Поени од реакции
22.089
ЕЕЕЕ лесно му е нив предвремени или не тие пак ќе си земат висока плата ама како не му е страм на ова вмровциве не исполнија ништо и сега сакале превремени па нека си одат ако сакаат и нека ни ја остават државава на мира Нато не не примнаа а и се плашат и да не нема преговори со еу па усте малку да го полажат народот а после нека си одат од политичката сцена мислам дека е редно оваква влада сне немале никогаш. Инфлација високи цени невработеност колку сакас не дека немало и порано ама сега нема нисто од преродбава во сто чекори што ни ја ветувасе господинот никола гуевски кој бил најдобриот економист во државава хахахахаахахахах
Сепак имаше и добри потези ама убо аргументираат, дека парламентот е слабата точка и мислам дека тука нема дискусија. Прашајнето е дали новиот состав ќе биде подобар. Се надевам да.
Која е алтернативата? Мислам, Рада како премиерка, тоа би било лудо.
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Сепак имаше и добри потези ама убо аргументираат, дека парламентот е слабата точка и мислам дека тука нема дискусија. Прашајнето е дали новиот состав ќе биде подобар. Се надевам да.
Која е алтернативата? Мислам, Рада како премиерка, тоа би било лудо.
А зошто мислиш дека новиот парламент ќе биде по ефективен, кога ќе го водат исти луге , кога ќе се форсираат пак фамилијарни закони, кога ке се усвојуваат партиски државни празници, кога пак ке се увезува струја, мазут и други финти без тендер, кога ....... пак тинки Винки ќе прави хаотична атмосфера.
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
А зошто мислиш дека новиот парламент ќе биде по ефективен, кога ќе го водат исти луге , кога ќе се форсираат пак фамилијарни закони, кога ке се усвојуваат партиски државни празници, кога пак ке се увезува струја, мазут и други финти без тендер, кога ....... пак тинки Винки ќе прави хаотична атмосфера.
Леле аман за ова болдираново ејјјјјј.:nesvest::tapp:Тој празник на кој алудираш е празник на ДПМНЕ а???
Браво:baeh:ја реши дилемата.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
Не му замерувај...тука се гледа нивната нискост...Тоа треба да биде празник на сите Македонци, затоа што се слави револуционерната борба за ослободување на Македонија....Срамота е тоа што го прават, пред се.

Кога немаат аргументи за нечија работа, се крстат на еден АБЦ да почне да кења неосновано...Ама во секој случај, тие се најдобрите... :pipi:
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.480
Поени од реакции
22.089
А зошто мислиш дека новиот парламент ќе биде по ефективен, кога ќе го водат исти луге , кога ќе се форсираат пак фамилијарни закони, кога ке се усвојуваат партиски државни празници, кога пак ке се увезува струја, мазут и други финти без тендер, кога ....... пак тинки Винки ќе прави хаотична атмосфера.
Гледам дека во сегашниот состав имаше многу промени на пратеници и партии. Некој станаа независни, друго беа исклучени од партии, трети ја сменија, четврти тотално распаднаа итн.

Мислам дека парламентот од овие пратеници треба да се чисти и да почне да работи како што треба. Јасно ми е дека голем дел од пратениците исти ќе бидат ама и доста ќе бидат сменети.

На пример ВМРО-НП не би требало да добиет многу пратеници, па овие независниве не би требало да влезат, па можеби и ДПА ќе се освести и нема ЛЕКА да го стави на листа.
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
А тек кога ќе ги видиш лешинарите околу неа...Шема and Co.

:ija:
а кога ќе видиме лешинарите околу Грујо...... Ѓорчев and CO.

:ija::ija:.............

исти се и едните и другите... :salut::salut:
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
A so e bitno koj ke tepa, bitnoto e dali na nasava drzava vo ovoj moment i se potrebni novi izbori, i kolku tie ke bidat produktivni za nas, kolku vreme ke ni odzemat, i dali ke izbereme nekoi novi pratenici ili ke bidat istite i po izborite ke rabotat isto kako sega ili ke se podobrat.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Не му замерувај...тука се гледа нивната нискост...Тоа треба да биде празник на сите Македонци, затоа што се слави револуционерната борба за ослободување на Македонија....Срамота е тоа што го прават, пред се.

Кога немаат аргументи за нечија работа, се крстат на еден АБЦ да почне да кења неосновано...Ама во секој случај, тие се најдобрите... :pipi:
Како празник на сите Македонци треба да биде денот кога сме го избркале и последниот Германец (или сам си заминал сеедно).
Големината на ДПМНЕ се гледа во тоа што пред избори ги пуштаат во погон своите “слепци“ за да му кажат на народот колку му било убаво под нивна власт:
-како успешно се справиле со стечајците според ветувањата.
-како “виртуозот“ Ѓорчев им обезбедил 60 денари премија на тутунарите.
-како го либерализираа визниот режим со ЕУ(ако мислеа дека Албанија за нас е ЕУ) според ветувањата.
-како ја преиспитаа продажбата на ЕСМ.
-колку успешно ја санкционираа ОКТА што ем не труе,ем плаќаме за да не труе,слично како на Усје,Фени и Силмак на кој сеуште им даваме струја бесплатно.
-колку успешно ја поткрепуваат Бугарската економија со ненормално високите цени за регистрација на возила кај нас и со налудничавите услови за увоз на стари возила кој ги нема ни една од земјите на ЕУ.
-со успешното менаџирање на сеуште државните претпријатија кој сеуште штанцаат загуби од по 10 000 евра на вработен,пари со кој можеше да се вработат најмалку 150 000 невработени.
Списокот е многу долг,па ме мрзи да пишувам оти ќе се актуелизира пак непосредно пред изборите.:toe:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
Добро ја затера ти...од национален празник до 150 000 невработени кои СДСМ ги создаде. До налудничавите закони за увоз на стари возила кои СДСМ ги донесе. До намалување на премијата за тутунарите, која СДСМ ја направи. До справување со стечајците кои СДСМ ги направи стечајци. Боље нека те мрзи, пошто работите кои ти ги пишуваш како несредени, се дело на СДСМ, тоа го изоставуваш.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.480
Поени од реакции
22.089
Македонска работа: Наместо да гледаме кој направи добри работи гледаме кој направи полоши. Мислам ова доста кажува за нашите партии.

ВМРО-ДПМНЕ ќе гледа да покажува колку направи досега а СДСМ спротивно ќе проба да покаже што ДПМНЕ направи лошо. Мислам, ок е но поарно би било обете партии во изборните кампањи да понудат нешто. Да се надеваме...

Стравувам ама дека не добивајнето покана во НАТО ќе биде главна тема. СДСМ ќе обвинува дека ВМРО-ДПМНЕ ја прокоцка сигурната покана која СДСМ е изработи а ВМРО-ДПМНЕ ќе аргументира дека не го даде името ко СДСМ 1993.

Тоа е.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
:pos:Овие пратенициве се луди 100%, село гори баба си ја чешла, ептен многу се загрижиле на кој начин и како ќе добиваат плати кога ќе се распушти собранието:pos: Цел ден се караат за тоа:vozbud:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Добро ја затера ти...од национален празник до 150 000 невработени кои СДСМ ги создаде. До налудничавите закони за увоз на стари возила кои СДСМ ги донесе. До намалување на премијата за тутунарите, која СДСМ ја направи. До справување со стечајците кои СДСМ ги направи стечајци. Боље нека те мрзи, пошто работите кои ти ги пишуваш како несредени, се дело на СДСМ, тоа го изоставуваш.
Па јас не само што велам дека СДСМ ги направи тие работи туку и тврдам за тоа,што беше и причина ДПМНЕ да дојде на власт и да реши барем едно од тие недела кој СДСМ ги направи.А не да продолжи со истиот курс,само овојпат малку засилено на штета од лекторатот кој им даде легитимитет при последните избори.За Ѓорчев пеерчето дури тврдам дека пред избори идеше во Прилеп и ги хушкаше тутунарите да бараат премија од 60 денари,за што одпосле изјави дека никогаш не го мислел тоа.Е сега да дојде лично да им го пуши на тутунарите доколку сака неговата ДПМНЕ да добие повеќе гласови во Прилеп.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
pak ne gledam kako VMRO ke ja odblokira rabotata na sobranieto osven ako ne osvoi poveke od 60 pratenici, i ne koalicira so DUI.
zatoa ne razbiram zosto se izbori i zosto ne izleze partijata so jasen stav vo odnos na pregovorite so imeto...
tuku ajde ke vidime... ke ima mnogu novi vicovi vo maj.
a ovie SDS....ne zasluzuvaat voopsto da gi ima na izbirackite listi. moze da dobijat glas samo od nekoj starec sto ne znae da cita.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
pak ne gledam kako VMRO ke ja odblokira rabotata na sobranieto osven ako ne osvoi poveke od 60 pratenici, i ne koalicira so DUI.
zatoa ne razbiram zosto se izbori i zosto ne izleze partijata so jasen stav vo odnos na pregovorite so imeto...
tuku ajde ke vidime... ke ima mnogu novi vicovi vo maj.
a ovie SDS....ne zasluzuvaat voopsto da gi ima na izbirackite listi. moze da dobijat glas samo od nekoj starec sto ne znae da cita.
Лошо е што таквите старци се и најредовни на сите избори.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom