Преговори со ЕУ, отварање и затварање на поглавијата по ново

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
1.528
Член од
15 јуни 2013
Мислења
489
Поени од реакции
526
Продадовме име, а добивме ќебиња...
Та нели северна, студено е...
Треба да се покриеме...
Кој од студ, кој од срам...
Не само име, туку и историја, јазик и се национално. Ете и Гоце бугарин ќе го дадат. Во училишниот двор на основно училиште Гоце Делчев во Демир Хисар е отстранет неговиот споменик.

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.411
Поени од реакции
9.195
Не само име, туку и историја, јазик и се национално. Ете и Гоце бугарин ќе го дадат. Во училишниот двор на основно училиште Гоце Делчев во Демир Хисар е отстранет неговиот споменик.
Дедовците на Демирхисарци у гроб им се превртуваат... Мрсули продадени....
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.192
Поени од реакции
8.697
И да се реши овој таканаречен проблем со БГ, во меѓувреме ќе влезат Албанија и Србија во ЕУ, коишто исто така ќе поставуваат услови.
Јас да сум пендрековски, на некој директен, нецензуриран настан, во присаство на Меркел, Макрон и др. и ЈАВНО ќе и предложам на ЕУ да се организираа на Криволак воена Вежба меѓу избрани припадници на Грција, Србија , Блгарија и Албанија, некој вид ПАИНТБОЛ ама со вистински куршуми, со убивање, слично на Балканските војни ама во помал ОБЕМ, сега БЕЗ учество на локалните жители... па кој победи нека ни Дефинира и име на држава и нација и јазик...
Како бе од еден јазик, Српско Хрватски јазик испаднаа сега и Хрватски и Српски и Црногорски, а среќавам и Босански и нема никакви оспорувања :mad:
 
Последно уредено:

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
12.919
Поени од реакции
2.219
EU leaders urge Skopje to solve its historic dispute with Bulgaria
От преди минути има информации,дека нацарт декларациjaта е била освоена от сите 27 држави членки.

Еве ja и декларациjaта от Загреб
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
14.192
Поени од реакции
8.697
EU leaders urge Skopje to solve its historic dispute with Bulgaria
От преди минути има информации,дека нацарт декларациjaта е била освоена от сите 27 држави членки.

Еве ja и декларациjaта от Загреб
Декларацијата е најголема МИЗЕРИЈА и треба да се пријави во ООН како етнички Геноцид !!!
Како бе земјите членки на ЕУ ( Блгарија и Грција) ќе диктираат поголеми права за нивните макцинства во Западен Балкан , ( Албанија), а САМИТЕ ТИЕ не признаваат никакви Малцинства кај нив !!!!
Постојат со децении Дузини одлуки против Блгарија а и констатации за непризнавање на малцинства во Грција...
Посебно е СРАМНО однесувањето на ЕУ која од една страна ја критикува Блгарија за штанцање блгарски пашапорти а од друга страна им дава подршка во е малцински експанзионизам во соседни држави...
Но се сомневам во искреноста на Пендаровски, неговата изјава е само предизборен партиски маркетинг... затоа е добро да не се брза со изборите
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.597
Поени од реакции
9.855
Еден ден заеф ќе си оди. Македонија, Македонецот и македонскиот јазик ќе останат за век и веков. Слични обиди од еу имаше пред дестина 12 години отприлика, да се избрише нашиот јазик од листата на јазици. Не им успеа откако Македонија реагираше до меѓ инстанци. Сега повторно се обидуваат нешто педерски да играат. Ако направат референдум со прашање дали сте за или против еу зачленување, освен албанците не верувам веќе да има голем број за. Посебно со вакви педерски услови. Освен ако некому диктираат партиски.

Говно е говно, макар и европско
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.847
Поени од реакции
1.894
Реално, ние немаме капацитет да сме дел од ЕУ. Не само ние, нема ни Грција, а да не зборувам за Бугарија, Романија, Хрватска... итн.
Ако реално сме оценување во преговори за пристап и членство во ЕУ, не верувам дека некое поглавје би го затвориле како успешно, реално успешно. Можеби нешто ретко.
Ние (мислам на Северна) може да сме член на ЕУ САМО како што станаа членови и горенаведените наши соседи - ПОЛИТИЧКИ.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
12.919
Поени од реакции
2.219
Декларацијата е најголема МИЗЕРИЈА и треба да се пријави во ООН како етнички Геноцид !!!
Како бе земјите членки на ЕУ ( Блгарија и Грција) ќе диктираат поголеми права за нивните макцинства во Западен Балкан , ( Албанија), а САМИТЕ ТИЕ не признаваат никакви Малцинства кај нив !!!!
Постојат со децении Дузини одлуки против Блгарија а и констатации за непризнавање на малцинства во Грција...
Посебно е СРАМНО однесувањето на ЕУ која од една страна ја критикува Блгарија за штанцање блгарски пашапорти а од друга страна им дава подршка во е малцински експанзионизам во соседни држави...
Но се сомневам во искреноста на Пендаровски, неговата изјава е само предизборен партиски маркетинг... затоа е добро да не се брза со изборите
Разбирам фрустрациите ,но не може да станува прашане за никаков геноцид, па било то и етнички. Сека држава решева каква ке биде внатрешната регулатива относно малцинствата и ако Албаниja има национални малцинства според неjното уредуване, секи има право да деjствува во рамките на нивниот закон.
Не е точно,дека нема малцинства во Бугариja-има малцинства,нема национални малцинства,заштото нациjaта е сбор от сите етноси. Правата не са врз база на етнос, а врз права на државjaнство.
Грешно е да гледаш Бугариja или Грциja како нешто надвор от ЕУ. ЕУ не е нешто посебно,а склоп на држави, мегу кои и Бугариja и Грциja.
Автоматски споено мислење:

Еден ден заеф ќе си оди. Македонија, Македонецот и македонскиот јазик ќе останат за век и веков. Слични обиди од еу имаше пред дестина 12 години отприлика, да се избрише нашиот јазик од листата на јазици. Не им успеа откако Македонија реагираше до меѓ инстанци. Сега повторно се обидуваат нешто педерски да играат. Ако направат референдум со прашање дали сте за или против еу зачленување, освен албанците не верувам веќе да има голем број за. Посебно со вакви педерски услови. Освен ако некому диктираат партиски.

Говно е говно, макар и европско
Голема грешка е тезата,дека се е во моментот заради политичката гарнитура во РМ. И ДПМНЕ да доjде на власт, нема да може да промени состоjбите,може да продава внатрешни финти, но не и нешто сериозно поместуване. Овде да нема дилеми.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.411
Поени од реакции
9.195
Еден ден заеф ќе си оди. Македонија, Македонецот и македонскиот јазик ќе останат за век и веков. Слични обиди од еу имаше пред дестина 12 години отприлика, да се избрише нашиот јазик од листата на јазици. Не им успеа откако Македонија реагираше до меѓ инстанци. Сега повторно се обидуваат нешто педерски да играат. Ако направат референдум со прашање дали сте за или против еу зачленување, освен албанците не верувам веќе да има голем број за. Посебно со вакви педерски услови. Освен ако некому диктираат партиски.

Говно е говно, макар и европско
Истото беше и со името, па еве....

Туку сега најисправна политика на една држава би била повлекување на сите одлуки кои ни биле наметнати од соседите од знамето па навака... Веќе сме влезени во НАТО, а ЕУ можеме да ја сањаме, ќе се вадиме на недоследност на ЕУ... Можат Грците да ни го бричат со зелено џамче..
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
2.249
Поени од реакции
7.679

Зоќи љубави те поздрави бате Бојко. Рече дека си пун со гомна, и дека нивната работа си ја завршиле. А тебе све на стап да ти стаиме до 18то колено.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.192
Поени од реакции
8.697
Еден ден заеф ќе си оди. Македонија, Македонецот и македонскиот јазик ќе останат за век и веков. Слични обиди од еу имаше пред дестина 12 години отприлика, да се избрише нашиот јазик од листата на јазици. Не им успеа откако Македонија реагираше до меѓ инстанци. Сега повторно се обидуваат нешто педерски да играат. Ако направат референдум со прашање дали сте за или против еу зачленување, освен албанците не верувам веќе да има голем број за. Посебно со вакви педерски услови. Освен ако некому диктираат партиски.

Говно е говно, макар и европско
Треба да се седне со Албанија која има притисок од Грција и Блгарија за поголеми права на нивните малцинства во Албанија, а од Грција и за морската граница !!, а би можело и со Србија, бидејќи мислам Блгарија би се обидела и нив да ги притисне, како за блгарското малцинство , така за бришење на блгарскиот фашизам од учевниците...
Би било добро, да излезат од Албанија и Нортх Македонија со повратен ИНФО до ЕУ, дека ако бидат соочени со нереални притисоци ќе размислуваат за АЛТЕРНАТИВА на ЕУ, н.пр. влез во Турски Комонвелт, а кое нешто поодамно си го планираше Турција. До сега Албанија немаше некој посебно добри односи со Турција, повеќе се врзуваше со Италија, но бидејќи имаат излез на море имаат Алтернативи.
Патем, со Албанија и Србија и немаме проблеми околу малцинските права, само со Грција и Блгарија и тоа уште од времето на ехЈу...

Друга опција е да се соочат Грција , Блгарија и ЕУ, со НЕКОМПАТИБИЛНОСТА на Преспанскиот Договор и Договорот за добрососедство со Блгарија.
Имено, ( славо) македонскиот јазик е поодамно признаен во Грција. Уште од времето на Абецедарот си постоеја и судски преведувачи. Па и генерал Метаксас кога подоцна во 30-тите од минатиот век донесе ЗАБРАНА за ЗБОРУВАЊЕ, таа беше за македонскиот, не за блгарскиот јазик..
Ајде нека објаснат ЕУ, Грција и Блгарија, со каква националност се избеглиците од Грција кој од Грција пребегаа во Југославија а и други држави ???
Ај нека ни објасни ЕУ дали во грчките учевници по историја ќе се брише делот за блгарскиот фашизам ???
Значи многу ПРЕД 1945 и оснивање на Држава Македонија во Југословенската федерација, македонски јазик различен од блгарскиот или српскиот постоеше и во Грција, па и во СХС, Коста Рацин во Загреб, за време на СХС ги објави своите дела на македонски јазик, не на српски или блгарски...
Оваа Декларација Блгарија ја ПРОТУРИ сега во матно, со корона ситуацијата никој ниту ја проучил... во нормална ситуација барем ехЈу државите, Словенија и Хрватска нема да ја прифатеа, а исто и Грција и Кипар, бидејќи ако се бугаризираат Нортх Македонија и македонците по потекло од грчка Македонија, тие како блгари може да бараат обештетувања од Грција, исто како што Грција плати за иселените од Тракија во Блгарија !!! ( договор за преселба на народите)
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
447
Поени од реакции
1.053
Треба да се седне со Албанија која има
Оваа Декларација Блгарија ја ПРОТУРИ сега во матно, со корона ситуацијата никој ниту ја проучил... во нормална ситуација барем ехЈу државите, Словенија и Хрватска нема да ја прифатеа, а исто и Грција и Кипар, бидејќи ако се бугаризираат Нортх Македонија и македонците по потекло од грчка Македонија, тие како блгари може да бараат обештетувања од Грција, исто како што Грција плати за иселените од Тракија во Блгари
ова не е сериозно, мислиш дека другите држави не знаат што потпишуваат...;)
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
131
Поени од реакции
326
EU leaders urge Skopje to solve its historic dispute with Bulgaria
От преди минути има информации,дека нацарт декларациjaта е била освоена от сите 27 држави членки.

Еве ja и декларациjaта от Загреб
ФАШИСТИ!
 
На врв Bottom