Преговори со ЕУ, отварање и затварање на поглавијата по ново

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
:tapp:
Поглупа изјава немам прочитано последниве денови . После 30 години слобода ,демократиja , политички гарнитури,рамковен , псевдобарок , преспански и севера , македончето се уште ужива во приказната дека е темел на белата раса и центар на
универзумот , а сите останати се ѓубре.
И Монголија веќе е Америка за нас .......................................

Прегледај го приврзокот 312907

Прегледај го приврзокот 312908

Прегледај го приврзокот 312909

Прегледај го приврзокот 312910



За 4-5 години очекувам Руанда и Боркина Фасо да не престигнат ,па да сме во дружство со Хаити, Конго и Молдавија
Значи и Монголија у мегувреме станала Америка... топ. Кој вика дека немало алтернатива за ЕУ? Ете ти.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.427
Поени од реакции
3.274

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273

После 30 години заебавање, мене ова ми е доволно да не изгубам верба во евро-интегративните процеси и да ги подржам силите кои се залагаат во таа насока.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.570
Поени од реакции
5.975
До ЕУ не ми е дојдено, не ги фермам нешто баш, незнам кој им ставил во главата дека со било што се дијаметрално подобри од нас. Тешка илузија, со нешто мораш да пумапаш его, стар уморен континент. Растргнат од воњи. Ги најдоа луѓето и нациите со кои одбраа да се подбиваат, нај настраданиот полуостров. И немало да ги стигни. Се ги втаса и со кризи и со мигранти. Не дека било кога сум посакал да ги втаса, напротив на никого не му го посакувам нашето, ама универзумот и физиката се акција и реакција, сето се врти, сето се движи. Толку од гордоста.

Ама затоа ова :love:

+
=
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.427
Поени од реакции
3.274
До ЕУ не ми е дојдено, не ги фермам нешто баш, незнам кој им ставил во главата дека со било што се дијаметрално подобри од нас. Тешка илузија, со нешто мораш да пумапаш его, стар уморен континент. Растргнат од воњи. Ги најдоа луѓето и нациите со кои одбраа да се подбиваат, нај настраданиот полуостров. И немало да ги стигни. Се ги втаса и со кризи и со мигранти. Не дека било кога сум посакал да ги втаса, напротив на никого не му го посакувам нашето, ама универзумот и физиката се акција и реакција, сето се врти, сето се движи. Толку од гордоста.

Ама затоа ова :love:

+
=
И тогаш зошто седиш во Германија? Или чекаш да паднат американските визи за Бугарите и со бугарскиот пасош да избегааш таму ?
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.228
Поени од реакции
45.340
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.570
Поени од реакции
5.975
И тогаш зошто седиш во Германија? Или чекаш да паднат американските визи за Бугарите и со бугарскиот пасош да избегааш таму ?

Дојдов да ги видам дали се барем нешто третокласно блиско на САД. Чисто разочарување од прв ден. Едноставно не.
Договорот ми е обврзувачки, морам да останам 2 години (пола година помина, што значи 1.5 to go) во Германија и потоа со таа мизерна заработка конечно да заминам во цивилизацијата.

Побрзо Македонија и Албанија ќе добијат безвизен за САД отколку јас да чекам да вадам татарски документи, за кои немам ни основ ни потекло.
Иначе во (за вас бугарите од памти век најјаката држава на свет, а за мене, село) сум со македонски пасош и виза за високо квалификуван работен кадар. Нека ти смрди.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.570
Поени од реакции
5.975
Што е смешно? Мизерната заработка + квалификуван кадар? Ако ти кажам колку земам ќе ти се отворат 24 очи. Ако ти кажам колку зема мојот кадар во САД (и во Луксембург и Швајцарија) ќе ти се отворат 500 очи.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.615
Поени од реакции
21.323

После 30 години заебавање, мене ова ми е доволно да не изгубам верба во евро-интегративните процеси и да ги подржам силите кои се залагаат во таа насока.
Многу слично беше Букурешт 2008-ма кога сам Буш Јуниор неколку дена пред самитот рече нешто во стил дека очекува влез на Македонија, малтене готова е работата, па не отстапија грците, ако се сеќаваш тоа беше протолкувано како директен шамар на тогашната американска администрација. А не се ни бугарите северни фиромци па да подлегнат на некаков си притисок, колку силен и да бил. Без един народ-две држави, Делчев блгарин и слично кур од овца може само да добиеме.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.570
Поени од реакции
5.975
Да ама Дора Бакојани ја кошташе политичка кариера изживувањето врз Македонија.

Очекувај дека ако јакиве курци, не отстапат, сите ќе бидат пред време пензионирани исто ко Грците. Додај го на тоа фактот што Америка не ги ферма Бугарите толку колку светите Грци и ќе ти биди јасно каде ќе заврши оваа афера.
Така да, овие што ги избраа (кого и да избрале, не следам) треба добро да размислат дали сакаат фотелја и кариера или шамар.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.427
Поени од реакции
3.274
Иначе во (за вас бугарите од памти век најјаката држава на свет, а за мене, село) сум со македонски пасош и виза за високо квалификуван работен кадар. Нека ти смрди.
:icon_mrgr:А на мене тетка ми е Клеопатра , а вујко ми Крсте Мисирков.
Давате се да добиете бугарски пасош, а кога ќе го добите го криете(Мицко ,Даниела , Димитров , Антонијо , сите тука дека сте во Лондон ,Берлин или Виена ........... ) и глумите големи патриоти .Што ви праат во Софија, ве дупат вербално , анално или што...?
 
Последно уредено:
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.930
Поени од реакции
3.621
Најверојатна опција на која сега се работи од страна на ЕУ е да се најде некој компромис ни жена ни риба, да дозволат почеток на преговори ама со некоја клаузула во која ке стои дека може Бугарите да не закочат во преговорите кога и да посакаат и дека финално приемот ке ни зависи од решавање на проблемот со нив. Со таква некоја заебанција проблемот ке се замрзне и ке стане актуелен здравје боже таму после 10-15 години ако се приближиме кон влезот.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
А ќе има ли од тие предпристапните фондови за Џабир и Васиљ? Зна ли се шта?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
А ќе има ли од тие предпристапните фондови за Џабир и Васиљ? Зна ли се шта?

На толку куропушење и спермогутање, срамота ќе биде ако не им дадат некој денар. Јас ќе поднесам жалба до надлежниот европски орган ако не им дадат некое париче. Нема смисла, камењарки чесно ги плаќаат а овие отидоа и некое ниво испод нив и треба бар да бидат компензирани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom