Преактивен Ум

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Нејкам никого да навредам нoстварно мие преку к** од клише муабети
Да бе да, преку кур ви е на вас депресивно-анксиозните од клише муабети... со вашиот reddit и вашето деноноќно читање по интернет.
Имате пиено секакви лекови, сте добивале најдобри совети и пак ништо.
Извини, а што очекуваш друго??? Еве кажи ми, што друго може да се направи ако не ти помогнале сите лекови и сите добронамерни совети (вежбање, здрава храна, комуникација и дружба со луѓе итн.)?
Најверојатно сакате вашата депресија-анксиозност СПОНТАНО да ја снема, без да приметите. Како што повеќето жени сакаат спонтано да им влезе.
Добро е што ти изгледа уште не си во краен стадиум чим си сфатил „од главата си патиме“ затоа што има твои депресивно-анксиозни пријателчиња за кои и тоа е клише („да бе да многу лесно е да се каже дека се е до главата“).
Епа, што кур да ви правиме?
Кај си трошат време луѓето да ви помогнат па уште преку кур им било од совети.
Желни за внимание сте повеќето и онака.
 
Последно уредено:

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
@koletheman

Пред се треба автоматски да престаниш да се прашуваш што ти е, и директно да почниш со (потешка) физичка активност, физичка работа... значи буквално пот да се цеди од тебе извесен период. Телото ќе ти кажува кога треба (мала) пауза, а кога не.

Второ, мора да сфатиш дека голем % од нас луѓето го доживуваме истото - но сме пронашле начин да го регулираме моментот кога има екстремен проток на мисли, чувства и емоции низ главата.

Индивидуално е. Некој слуша музика, некој гледа филм, некој се отвора пред најблиските, некој си бара сродна душа, итн итн.. меѓутоа според мене апсолутно најбитно е да постои релација помеѓу телото и мозокот.

Кога мозокот не се замара со регулирање на телото од аспект на кардио и био ритамот... тогаш истиот има ВИШАК енергија да се позамара со твојата негативна енергија, скриените чувства, лошата меморија.. има толку многу енергија што цело време добиваш чувство дека дискутираш сам со себе, се бориш сам со себе, дека си различен од другите, дека тоа е ненормално.... итн итн итн.

Прај шо ќе прајш, ама запамти... Преактивен Ум = Тотално слаба физичка активност.

Можеби има исклучоци, медицински состојби, разни болести и синдроми.... но и така да е, секоја умствена терапија зависи правопропорционално од физичката терапија.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
земи работи нешто, биди корисен, и нема да мислиш на глупости.
 
D

Daedalus

Гостин
земи работи нешто, биди корисен, и нема да мислиш на глупости.
Сертифициран лек за сите депресивни и анксиозни луѓе. Сега АПА ќе го изгласаат.
Да бе да, преку кур ви е на вас депресивно-анксиозните од клише муабети... со вашиот reddit и вашето деноноќно читање по интернет.
Имате пиено секакви лекови, сте добивале најдобри совети и пак ништо.
Извини, а што очекуваш друго??? Еве кажи ми, што друго може да се направи ако не ти помогнале сите лекови и сите добронамерни совети (вежбање, здрава храна, комуникација и дружба со луѓе итн.)?
Тоа е класичен проблем со повеќето депресивни и анскиозни луѓе. До душа депресивни, анксиозноста полесно се менаџира. Они не гледаат излез у ништо и се апатични што е дел од нивната состојба. Од таа перспектива, не гледаш опортунистички на стварите и све е „клише“. Само не веруем дека треба таков човек да се осудува за тој став и пристап кон работите пошто тоа е одраз не неговата депресија и нема комплетна контрола врз своите емоции на апатија и разочараност.
А иначе комплетно држи вода тоа дека и тие од другата страна, прават све што можат за да помогнат, со што никој не е крив у случајов.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Како да се контролира умот од премногу размислување, грижење, замислување, внатрешен монолог-дијалог.
Последно време ептен сум исцрпен, сон не ме фаќа, многу во умот сум влезен. Преку ден размислувам и се грижам за работи што терба да направам, завршам, ги ставам како грижи и обврски, си зборам себеси за некои теории што како, или замислувам дека на некој му кажувам нешто за да му помогнам, па тоа што сакам него да му го кажам си го кажувам себеси уствари во умот, кога ќе легнам размислувам неповрзани работи, измешани мисли од тоа што сум видел и слушнал, ми се навраќаат ситуации со аудио и видео содржина, од збор до збор некој што рекол како на лента мозокот ми го емитира повторно, и дури го гледам реално како на филм, најверојатно се навраќам на случката со замислување во умот, многу непроспани ноќи, а и да заспијам сонувам сонови цело време, и се разбудувам од сон на секои сат, два. Насабајле кога ќе се разбудам се трудам да презаспијам ама пак ме фаќат мисли за нешто што сум правел или сакам да правам и после се крши сонот. Многу работи имам низ дома, непотребни материјални работи што сум ги купувал годините, што сум мислел ми требаат, а уствари не ги користам и сега што е најлошо тој clutter го чувам во мојата соба во која спијам, а не само јас и моите исто само купуваат материјални работи нон стоп, само трупаме, исто многу хобија, многу работи знам за се и сешто што сум учел преку годините, многу планови, книги што набавил, книги што сум пишел јас, потоа сум работел од дома исотвремено мултитаск за повеќе онлајн јобс, пре-многу теории и информации сум насобрал во умот, сето тоа придонесува што немам мир. Навика ми има влезено да си теоризирам во главата што треба, како, што не треба, да ги читам луѓето(нивниот говор на телото, движење, реакции) што мислат, што планираат и што ќе направат, или утврдување на причината зошто направиле одредена работа, па сега тешко е да се искорени таа навика.
Порано вложував труд и време за да го достигнам тоа знаење да бидам поинтелегентен, посупериорен и поуспешен, а сега жалам бидејќи мозокот одма ми дава одговори и инструкции за непотребни работи и ситуации.
Исто во умот можам да се навратам и на емоции, чуства, миризби, вкусови, само да замислам нешто од минатото и одма од ново го чуствувам, било вкусот и мирисот на некое јадење, пијалок, или ако сум доживеал пример некое чуство од некоја скорашна ситуација- страв, немир, возбуда или еуфорија, само што ќе се потсетам и тоа чуство ќе го чуствувам со часови.
Исто сум многу емотивен и чуствувам и емпатија за останатите луѓе.
Чуствувам напнатоста од главата кога си го тупам умот како по извесно време преминува во телото, тогаш ми е лесна главата ама телото ми е во тензија. На тој дел што ќе се фокусирам таму имам стегање и напнатост.
Од физички симптоми добивам анскиозност, стрес, напнатост, грчеви, болки во телото и органите, потење, блокирање на дишењето, болка и притисок во челото над веѓите
Најверојатно ја изгубив приземјеноста, развив повеќе некој дел од мозокот повеќе од нормално, и фокусот-вниманието ми бега во главата-предниот дел од мозокот па затоа многу ми ја тупам.
Последно немам сила за вечерни излегувања, шантам целиот, со сила се трудам да исдржам да не припаднам, кога ќе се вратам дома, не можам да заспијам, се тресам, главата ме боли, стомакот, преуморено и преисцрпено се чуствувам, како да сум на крајот од се
Што да применам за да ја сменам оваа навика, некој групен спорт(кошарка, фудбал), природа, работа во градина, хоби-занимација што не бара мислење, повеќе социјализирање, или да уништам, исфрлам и елиминирам сите непотребни работи низ дома што ми задаваат грижи
http://www.with.org/tao_te_ching_en.pdf
wu-wei
ова чисто за од рекреација читај.

The softest thing in the universe
Overcomes the hardest thing in the universe.
That without substance can enter where there is no room.
Hence I know the value of non-action.

Секој обид да сопреш мисла е уствари друга мисла која носи своја енергија и непредвидливост. Затоа и се измислени сите техники на јога и медитација. Јогата е влијание врз мислите преку позиција на тело од причина што се интерконектирани. Тоа бара работа.....ако немаш друга работа пробај :)
Медитацијата ти е уствари Wu Wei акција преку пасивност.....сака да каже
The softest thing in the universe
Overcomes the hardest thing in the universe.
Свеста...самото посматрање на мислите преку не преземање никаква друга акција ќе резултира со нивно смирување.
Имаш и други финти како мантри(мантрата е едноставно повторување на звук, збор или фраза) од таму и трансцендентална медитација, и т.н.
И имаш едноставна и најефикасна метода vipassana
http://www.buddhanet.net/pdf_file/mahasit1.pdf
Aко те интересира еве ти уште нешто
http://www.oshorajneesh.com/download/osho-books/Tao/The_Secret_of_Secrets_Volume_1.pdf
Значи
The softest thing in the universe
Overcomes the hardest thing in the universe. :)
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Алберт Ајнштајн
Исак Њутн
Никола Тесла
Коле Д Ман

ОН: Ако стварно имаш проблеми и ти пречи тоа подобро консултирај се со стручно лице, психолог.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Оваа состојба се јавува од досада. Кога човек не знае што да направи со себе и од каде да почне. Доведува до шизофренија или благо лудило. Така да многу е битно да се соочиш со себе, да медитираш, спортуваш, т.е. си го најдеш издувниот вентил. Така полесно ќе се справиш со се во животот, ќе си го наместиш коцките или приоритетите и ќе си цепаш до 101. Едноставно е.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Како да се контролира умот од премногу размислување, грижење, замислување, внатрешен монолог-дијалог.
Последно време ептен сум исцрпен, сон не ме фаќа, многу во умот сум влезен. Преку ден размислувам и се грижам за работи што терба да направам, завршам, ги ставам како грижи и обврски, си зборам себеси за некои теории што како, или замислувам дека на некој му кажувам нешто за да му помогнам, па тоа што сакам него да му го кажам си го кажувам себеси уствари во умот, кога ќе легнам размислувам неповрзани работи, измешани мисли од тоа што сум видел и слушнал, ми се навраќаат ситуации со аудио и видео содржина, од збор до збор некој што рекол како на лента мозокот ми го емитира повторно, и дури го гледам реално како на филм, најверојатно се навраќам на случката со замислување во умот, многу непроспани ноќи, а и да заспијам сонувам сонови цело време, и се разбудувам од сон на секои сат, два. Насабајле кога ќе се разбудам се трудам да презаспијам ама пак ме фаќат мисли за нешто што сум правел или сакам да правам и после се крши сонот. Многу работи имам низ дома, непотребни материјални работи што сум ги купувал годините, што сум мислел ми требаат, а уствари не ги користам и сега што е најлошо тој clutter го чувам во мојата соба во која спијам, а не само јас и моите исто само купуваат материјални работи нон стоп, само трупаме, исто многу хобија, многу работи знам за се и сешто што сум учел преку годините, многу планови, книги што набавил, книги што сум пишел јас, потоа сум работел од дома исотвремено мултитаск за повеќе онлајн јобс, пре-многу теории и информации сум насобрал во умот, сето тоа придонесува што немам мир. Навика ми има влезено да си теоризирам во главата што треба, како, што не треба, да ги читам луѓето(нивниот говор на телото, движење, реакции) што мислат, што планираат и што ќе направат, или утврдување на причината зошто направиле одредена работа, па сега тешко е да се искорени таа навика.
Порано вложував труд и време за да го достигнам тоа знаење да бидам поинтелегентен, посупериорен и поуспешен, а сега жалам бидејќи мозокот одма ми дава одговори и инструкции за непотребни работи и ситуации.
Исто во умот можам да се навратам и на емоции, чуства, миризби, вкусови, само да замислам нешто од минатото и одма од ново го чуствувам, било вкусот и мирисот на некое јадење, пијалок, или ако сум доживеал пример некое чуство од некоја скорашна ситуација- страв, немир, возбуда или еуфорија, само што ќе се потсетам и тоа чуство ќе го чуствувам со часови.
Исто сум многу емотивен и чуствувам и емпатија за останатите луѓе.
Чуствувам напнатоста од главата кога си го тупам умот како по извесно време преминува во телото, тогаш ми е лесна главата ама телото ми е во тензија. На тој дел што ќе се фокусирам таму имам стегање и напнатост.
Од физички симптоми добивам анскиозност, стрес, напнатост, грчеви, болки во телото и органите, потење, блокирање на дишењето, болка и притисок во челото над веѓите
Најверојатно ја изгубив приземјеноста, развив повеќе некој дел од мозокот повеќе од нормално, и фокусот-вниманието ми бега во главата-предниот дел од мозокот па затоа многу ми ја тупам.
Последно немам сила за вечерни излегувања, шантам целиот, со сила се трудам да исдржам да не припаднам, кога ќе се вратам дома, не можам да заспијам, се тресам, главата ме боли, стомакот, преуморено и преисцрпено се чуствувам, како да сум на крајот од се
Што да применам за да ја сменам оваа навика, некој групен спорт(кошарка, фудбал), природа, работа во градина, хоби-занимација што не бара мислење, повеќе социјализирање, или да уништам, исфрлам и елиминирам сите непотребни работи низ дома што ми задаваат грижи
Имаш премногу слободно време, најди некое хоби, уствари две; спорт и интелектуално хоби.
Ако не спортуваш а имаш несоница шетај повеќе да ја истрошиш таа вишок енергија и напиј се по две три пифца уз муабетење и смешки со другарите.

Какви индиго деца какви глупости...

Кулирај.
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Како да се контролира умот од премногу размислување, грижење, замислување, внатрешен монолог-дијалог.
Последно време ептен сум исцрпен, сон не ме фаќа, многу во умот сум влезен. Преку ден размислувам и се грижам за работи што терба да направам, завршам, ги ставам како грижи и обврски, си зборам себеси за некои теории што како, или замислувам дека на некој му кажувам нешто за да му помогнам, па тоа што сакам него да му го кажам си го кажувам себеси уствари во умот, кога ќе легнам размислувам неповрзани работи, измешани мисли од тоа што сум видел и слушнал, ми се навраќаат ситуации со аудио и видео содржина, од збор до збор некој што рекол како на лента мозокот ми го емитира повторно, и дури го гледам реално како на филм, најверојатно се навраќам на случката со замислување во умот, многу непроспани ноќи, а и да заспијам сонувам сонови цело време, и се разбудувам од сон на секои сат, два. Насабајле кога ќе се разбудам се трудам да презаспијам ама пак ме фаќат мисли за нешто што сум правел или сакам да правам и после се крши сонот. Многу работи имам низ дома, непотребни материјални работи што сум ги купувал годините, што сум мислел ми требаат, а уствари не ги користам и сега што е најлошо тој clutter го чувам во мојата соба во која спијам, а не само јас и моите исто само купуваат материјални работи нон стоп, само трупаме, исто многу хобија, многу работи знам за се и сешто што сум учел преку годините, многу планови, книги што набавил, книги што сум пишел јас, потоа сум работел од дома исотвремено мултитаск за повеќе онлајн јобс, пре-многу теории и информации сум насобрал во умот, сето тоа придонесува што немам мир. Навика ми има влезено да си теоризирам во главата што треба, како, што не треба, да ги читам луѓето(нивниот говор на телото, движење, реакции) што мислат, што планираат и што ќе направат, или утврдување на причината зошто направиле одредена работа, па сега тешко е да се искорени таа навика.
Порано вложував труд и време за да го достигнам тоа знаење да бидам поинтелегентен, посупериорен и поуспешен, а сега жалам бидејќи мозокот одма ми дава одговори и инструкции за непотребни работи и ситуации.
Исто во умот можам да се навратам и на емоции, чуства, миризби, вкусови, само да замислам нешто од минатото и одма од ново го чуствувам, било вкусот и мирисот на некое јадење, пијалок, или ако сум доживеал пример некое чуство од некоја скорашна ситуација- страв, немир, возбуда или еуфорија, само што ќе се потсетам и тоа чуство ќе го чуствувам со часови.
Исто сум многу емотивен и чуствувам и емпатија за останатите луѓе.
Чуствувам напнатоста од главата кога си го тупам умот како по извесно време преминува во телото, тогаш ми е лесна главата ама телото ми е во тензија. На тој дел што ќе се фокусирам таму имам стегање и напнатост.
Од физички симптоми добивам анскиозност, стрес, напнатост, грчеви, болки во телото и органите, потење, блокирање на дишењето, болка и притисок во челото над веѓите
Најверојатно ја изгубив приземјеноста, развив повеќе некој дел од мозокот повеќе од нормално, и фокусот-вниманието ми бега во главата-предниот дел од мозокот па затоа многу ми ја тупам.
Последно немам сила за вечерни излегувања, шантам целиот, со сила се трудам да исдржам да не припаднам, кога ќе се вратам дома, не можам да заспијам, се тресам, главата ме боли, стомакот, преуморено и преисцрпено се чуствувам, како да сум на крајот од се
Што да применам за да ја сменам оваа навика, некој групен спорт(кошарка, фудбал), природа, работа во градина, хоби-занимација што не бара мислење, повеќе социјализирање, или да уништам, исфрлам и елиминирам сите непотребни работи низ дома што ми задаваат грижи
Природа, шума, али сеа не ти да очекуваш дека одма нема да се замараш со работине горе што ги изнапиша (треба време), коа ќе почнеш да си го тупиш умот земи истрчај се, излагај, и не се опкружувај со луѓе што го тупат секој ден дека се депре и анксиозни и драматизираат (сите сме кој помалку, кој повеќе, не мора да замараме трети лица, жив напор) и еден ден се што не ти треба у канта.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
637
Поени од реакции
367
Работата е што секој знае за друг совети да дава, а не знае врз себеси да ги употреби

Јас знам милиони работи за акнсиозност и стрес, колку повеќе мислам на нив и се трудам да ги употребам повеќе стрес ќе си ставам

Нешто ми треба да е едноставно, лесно, минимизирано и природно, а воедно забавно и интересно

Многу осетливоста ми е зголемена, тоа треба да го сменам оти ми јади расположение
На пример еден член на семејството константно е негативно расположен, постојано кара, вика, нервозен е, нетрпелив, вознемирен, нападен, му се тресат рацете, нон стоп му паѓат работи од раце или ги расипва, се си мисли дека сите се против него, сите му работат од зад грб, и роднини, пијатели, комшии, дека сакаат да му наштетат, и само си замислува некакви негативни сценарија( некој му украл нешто од визбата, некој му ставил нешто во храната, некој влегувал во колата или ја чкртал колата) самото негово присуство ми влева страв и неугодност, само кога ќе го видам, слушнам, целиот се грчам и стегам, и ми трае чуството со часови или денови
ако му речам дека негативно ми делува неговот однесување уште повеќе се вознемирува, се навредва
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Работата е што секој знае за друг совети да дава, а не знае врз себеси да ги употреби

Јас знам милиони работи за акнсиозност и стрес, колку повеќе мислам на нив и се трудам да ги употребам повеќе стрес ќе си ставам

Нешто ми треба да е едноставно, лесно, минимизирано и природно, а воедно забавно и интересно

Многу осетливоста ми е зголемена, тоа треба да го сменам оти ми јади расположение
На пример еден член на семејството константно е негативно расположен, постојано кара, вика, нервозен е, нетрпелив, вознемирен, нападен, му се тресат рацете, нон стоп му паѓат работи од раце или ги расипва, се си мисли дека сите се против него, сите му работат од зад грб, и роднини, пијатели, комшии, дека сакаат да му наштетат, и само си замислува некакви негативни сценарија( некој му украл нешто од визбата, некој му ставил нешто во храната, некој влегувал во колата или ја чкртал колата) самото негово присуство ми влева страв и неугодност, само кога ќе го видам, слушнам, целиот се грчам и стегам, и ми трае чуството со часови или денови
ако му речам дека негативно ми делува неговот однесување уште повеќе се вознемирува, се навредва
Тоа е тешка ситуација, треба сам да одлучиш..или ке го елиминираш тој член засекогаш, или ке го прифатиш каков е таков е или пак ти ке се одлепиш.
Сам кога се јаде човек е лесно, ќе најде модус некој и ке се оправи, ама друг кога ти вади душа е најтешко.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Работата е што секој знае за друг совети да дава, а не знае врз себеси да ги употреби........
За кој к*р си ја отворил дебатава? :)
Ако ти е за да им кажеш на другите дека имаш проблем за џабе си трошиш време.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
637
Поени од реакции
367
За кој к*р си ја отворил дебатава? :)
Ако ти е за да им кажеш на другите дека имаш проблем за џабе си трошиш време.
за да кажам дека глупави совети се безначајни, како медитирај, прави мантри, диши длабоко, не мисли, уживај, тоа лесно е да се речи ама пак повеќе е замарање, јас знам многу работи корисни против стрес и анксиозност, ама самиот факт со тоа што ги меморирам во умот и што ги мислам, ми прави повеќе стрес, така да како што наведов, нешто што ќе ме отргни мисли, хоби, работа, занимација, што не бара размислување и интелегенција
веќе некои членови наведоа корисни совети
 

Kajgana Shop

На врв Bottom