Прашање околу интернет кабли.

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.562
Поени од реакции
939
Нема да олдоговлекувам многу,ајде да прејдеме на главното.
Сите знаеме дека целосно портокаловиот вод е на Телеком за Фајбер Оптика.
Црниот вод со плави линии е на Телекабел за Фајбер Оптика.
Црниот вод со жолти линии е на Неотел за Фајбер Оптика.
Црниот вод со црвени линии е на Вип за Коаксијален/Оптика.
И Целосно црниот вод е Вип или Телелом ADSL(Или некоја Телефонска линија) за Коаксијален Кабел.
Е сега на сите овие што ги кажав тие линии се обично од страната на кабелот,што впрочем целиот кабел е црн.Но мене ме занима друга работа...Имам на многупати видено еден Црн вод со зелена линија,па се прашувам на чиј оператор му припаѓаИстото и за еден црн со бели линии.Затоа прашувам ако знаете да ми објасните пошто многупати имам видено такви водови,а нит да приметам некој текст на нив да пишува на кој оператор е.Еве и слика од тој црно со зелени линии вод.
20180213_124347.jpg
Фала однапред!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom