Прашање за Христијанството III

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.651
Поени од реакции
3.763
Можеби веќе имам напишано, но ајде пак...

Мирољуб не е дел од Црквата и може да изнесува само свои своеглави ставови за теми кои не ги познава, иако самиот по националност е Србин, каде се исповеда традиционално православна вероисповест.

Фреските и иконите не се никаков знак за изразување идолопоклонство (наводно, вторатат Божја ги забранува, а не е точно...), затоа што сликарските дела во склоп од Црквата имаат своја повеќезначна улога: сликарски приказ на настани од Стариот и Новиот Завет, улога на колектовно сеќавање, поучна улога, приказ на ликови од Светии, чии ликови/икони имаат чудотворна моќ и сл...

Иконите се нарекуваат и „прозорец кон духовниот Свет„, преку кои човековиот дух/ум се воздигнува од материјалнава ограниченост и се насочува кон Бога, кон Ангелите, кон Светиите и кон вечноста.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Еве што одговара вештачката интелигенција (https://chat.openai.com) на прашањето - Was Jesus real person?

Jesus of Nazareth, also known as Jesus Christ, is a central figure in Christianity. The historical existence of Jesus is widely accepted by scholars, both Christian and non-Christian. The New Testament of the Bible, which is a collection of texts written by early Christian authors, contains accounts of Jesus' life and teachings. Additionally, there are several non-Christian historical references to Jesus from the Roman and Jewish historians of the time, such as Flavius Josephus and Tacitus.

While the historical evidence for Jesus' existence is strong, the question of whether Jesus was a real person or a fictional or mythological character is a matter of scholarly debate and religious belief.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.651
Поени од реакции
3.763
Која е целта од дописов со мислењето од АИ за Христа Бога, кога „во живо„ ја има(ме) Црквата Христова, која е (!) носител на вистината?...
 
Член од
12 април 2018
Мислења
29
Поени од реакции
27
Здраво на сите. Да прашам познато ви е да се иде у Ерусалим и да се запалат 100свеќи за 100фамилии и коа ќе се вратеш да ги раздадеш на разни фамилии???
Фала мн
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.651
Поени од реакции
3.763
Здраво на сите. Да прашам познато ви е да се иде у Ерусалим и да се запалат 100свеќи за 100фамилии и коа ќе се вратеш да ги раздадеш на разни фамилии???
Фала мн
Да, до Ерусалим се практикуваат поклонички патувања па дури и дочекувањето на слегувањето на Светиот Дух, а за 100-те свеќи...прв пат слушам во животов мој...
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.506
Поени од реакции
1.068
Ако Исус седна десно од божјиот престол, кој седи од левата страна?
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.301
Поени од реакции
4.700
Може да го поткрепиш ова со цитат?
Ова ми го кажа „Тураел“,
тој што реагираше со „смешко“ смајли на мојот одговор.
Прашај го него, од кај го прочитал тоа.

П.С. Мала шала... никој не седи од левата страна на Бога.
Никој не може да му понуди на Создателот да седне од неговата десна страна (т.е. од Божјата лева страна).
Според Марко де. (14:62)
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.506
Поени од реакции
1.068
Ова ми го кажа „Тураел“,
тој што реагираше со „смешко“ смајли на мојот одговор.
Прашај го него, од кај го прочитал тоа.

П.С. Мала шала... никој не седи од левата страна на Бога.
Никој не може да му понуди на Создателот да седне од неговата десна страна (т.е. од Божјата лева страна).
Според Марко де. (14:62)
Ако нема никој од левата страна нема да биде дефнирано -десно од бога, туку ќе биде со неодреден правец.Седна до бога(ни десно , ни лево).

Но, не е со неодредена страна.

Евреите
Откако преку Себе ги очисти нашите гревови, седна од десната страна на престолот на Севишниот во висините.

13. А накого од ангелите Бог некогаш му рекол: „Седи од Мојата десна стрна, дури непријателите Твои не ги ставам во подножјето на нозете Твои”?

Некој има и на лево?Кој?
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.301
Поени од реакции
4.700
...
Некој има и на лево?Кој?
...
Јас, како прост човек, се уште сум на мислење дека Светиот Дух седи лево од Севишниот.
Но, некој вели дека Тој (Светиот Дух) бил на земјата
и местото лево од Бога е резервирано за мене...
Демек и јас сум негова творба.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: alf

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.506
Поени од реакции
1.068
Јас, како прост човек, се уште сум на мислење дека Светиот Дух седи лево од Севишниот.
Но, некој вели дека Тој (Светиот Дух) бил на земјата
и местото лево од Бога е резервирано за мене...
Демек и јас сум негова творба.
Може имаат страните некое значење, наместо правец во простор се правец за особина.

3. и ќе ги постави овците од Својата десна страна, а козите од левата.

Ти си кроток, десно си.:)
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.301
Поени од реакции
4.700
Може имаат страните некое значење, наместо правец во простор се правец за особина.

3. и ќе ги постави овците од Својата десна страна, а козите од левата.

Ти си кроток, десно си.:)
Тоа се твои закључоци... Можеби се погрешни.

Човек не се суди по зборови, туку по дела.
Има и овци со козји карактер.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.506
Поени од реакции
1.068
Тоа се твои закључоци... Можеби се погрешни.

Човек не се суди по зборови, туку по дела.
Има и овци со козји карактер.
29 Ако те соблазнува десното око, извади го и фрли го од себе; зашто подобро ти е да погине еден дел од твоето тело, отколку целото да биде фрлено во пеколот.
:)

Десната страна повеќе се спомнува, додека левата е некако во сенка, задскриена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom